اولین نشست «کتاب‌خوان» در شهرستان طبس برگزار شد

اولین نشست از سلسله نشست های سراسری «کتاب‌خوان» با حضور علاقمندان عرصه کتاب و کتاب‌خوانی در شهر طبس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طبس، در این نشست که سه‌شنبه شب(۲۹دی‌ماه) در سالن سینما فرهنگ طبس برگزار شد ۱۰ نفر از فعالان حوزه کتاب هر کدام به مدت ۱۰ دقیقه کتاب های مورد علاقه خود را برای حاضران تشریح و معرفی کردند.

غلامحسین طاهری کارشناس ارشد ادبیات فارسی و فرهنگی کتاب دیوان قنبر طبسی مجموعه اشعار آخوند کربلایی محمد علی کریتی طبسی متخلص به قنبر را معرفی کرد.

وی در خصوص این کتاب گفت: در کتاب دیوان قنبر طبسی در کنار نظم و نثر، مسائل تاریخی و اعتقادات مردم طبس نیز دیده می‌شود.

وی گفت: در این کتاب سعی در شناساندن محیط مادی، سفرها و مسایل اعتقادی شاعر شده است.

مرتضی محمدی‌مقدم کتابدار، کتاب سلوک عاشورایی را معرفی کرد و در توضیح آن گفت: در این کتاب ۱۷ سخنرانی آیت الله آقا مجتبی تهرانی در سال ۹۱ در ۲۴۸ صفحه به چاپ رسیده که پاسخ به شبهات مربوط به قیام امام حسین علیه السلام است.

وی گفت: جواب همه شبهات و سوالات در شش فصل اول این کتاب آورده شده و از فصل هفتم در خصوص خطبه های امام حسین(ع) است.
محمود امینی استاد دانشگاه با معرفی کتاب جغرافیای تاریخی طبس به تالیف خودش گفت: این کتاب در سال ۸۴ توسط انتشارات نیکو روش منتشر شده که شامل پنج بخش و ۱۰ فصل است.

امینی گفت: بخش اول این کتاب در خصوص جغرافیای طبیعی و راهها و تقسیمات طبس و شامل بخش ها و دهستان های طبس و فصل بعدی آن در مورد راهها شامل راه‌هایی که در طول تاریخ از آن استفاده می‌شده، راه آهن و فرودگاه است، بخش دوم کتاب در مورد وضعیت تاریخی طبس شامل فصول طبس قبل از اسلام و فتح طبس(باب خراسان)، دوره حکومت متقارن، موضوع دوره سلجوقیان و دوران معاصر و مزارات و آثار تاریخی و آب انبارهای طبس است.

امینی اضافه کرد: بخش سوم کتاب در خصوص جغرافیای انسانی با موضوع جمعیت، فرهنگ عامه و لهجه مردم طبس و درخت های مقدس، آموزش های قبل از دوره جدید و بعد از آن با موضوع جغرافیای اقتصادی، نقشه ها و راه هاست.

مهدی حسینی‌مقدم کتابدار کتابخانه کودک طبس با معرفی کتاب نجوم به زبان ساده گفت: مولف کتاب مایر دگانی، مترجم محمدرضا خواجه‌پور در ۱۸ فصل که پنج فصل ابتدایی کتاب در خصوص اجرام آسمانی، رصد ستارگان بدون تلسکوپ و تلسکوپ و کاربردهای آن اشاره دارد و از فصل شش مطالب تخصصی تر می‌شود.

وی با بیان این که کتاب نجوم به زبان ساده در ۴۶۲ صفحه به چاپ رسیده است گفت: در پایان کتاب واژه نامه دوزبانه نجومی آمده ‌است.

نجمه سادات طلایی مقدم نویسنده کتاب حماقت محض با معرفی این کتاب گفت: کتاب با محتوای داستان بلند در ۹۶ صفحه توسط انتشارات علم نوین یزد در سال ۸۳ منتشر شده است.

فهیمه‌سادات حیدرزاده کتابدار کتابخانه ارشاد کتاب بهشت خانواده نوشته سیدجواد مصطفوی را معرفی کرد و گفت: این کتاب راهنمای مسایل ازدواج و زناشویی است در پنج بخش است.

هاشم مریدا کارشناس ادبیات فارسی و پژوهشگر کتاب روی جاده ابریشم شعر را معرفی کرد و گفت: این کتاب مجموعه شعر محمد قهرمان متولد ۱۳۰۸ و متوفی ۱۳۹۲ هجری شمسی از علاقمندان به فرهنگ و شعر فارسی هستند.

مریدا افزود: این کتاب شامل ۱۴۷ غزل، ۹۵۲ رباعی، ۲۱ دوبیتی و ۱۷ قطعه است که در نهمین جشنواره بین المللی شعر دهه فجر به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

سید حمید حقی مسئول امور هنری ارشاد طبس و دانشجوی دکترای مدیریت فرهنگی با معرفی کتاب کویرهای ایران نوشته سون هدین ترجمه پرویز رجبی گفت: این کتاب توسط موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه تهران چاپ شده و در خصوص سفر جهانگرد سوئدی در صد و یازده سال پیش به ایران و طبس است.

حقی گفت: در این کتاب وضعیت جغرافیایی،.منابع طبیعی و محیط زیست، ابعاد اجتماعی مردم و تصاویری از بازار طبس است.

حقی اضافه کرد: این کتاب در یک هزار صفحه است که ۲۰۰ صفحه از کتاب به عکس های سون هدین تعلق گرفته است.

حمیدرضا نظری فوق لیسانس ادبیات، شاعر، کتاب کویر ستاره باران می‌بارد را معرفی کرد و گفت: این کتابی است که ۲۵۰ شعر از حدود ۲۰۰ شاعر و ۱۰۰ متن ادبی در آن آمده است.

حجت الاسلام محمد زمانی رییس حوزه علمیه امام صادق علیه السلام کتاب خاطرات مستر همفر را معرفی کرد و در توضیح آن گفت: این کتاب در خصوص خاطرات و یادداشت‌های جاسوس انگلیسی و گسترش وهابیت در کشورهای مسلمان توسط این جاسوس است.

One thought on “اولین نشست «کتاب‌خوان» در شهرستان طبس برگزار شد

  1. سلام و خسته نباشید می گم به تیم طبس نیوز .تشکر می کنم بابت انعکاس اخبار حوزه کتاب. خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 3 =