جنسی که مشابه داخلی دارد مطلقاً نباید وارد شود/ فروش و مصرف کالای خارجی باید به‌عنوان یک ضد ارزش تلقی شود – طبس نیوز

جنسی که مشابه داخلی دارد مطلقاً نباید وارد شود/ فروش و مصرف کالای خارجی باید به‌عنوان یک ضد ارزش تلقی شود

به مناسبت هفته‌ی کارگر، هزاران نفر از کارگران سراسر کشور با حضور در حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طبس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح چهارشنبه در آستانه روز کارگر در دیدار هزاران نفر از کارگران، با تجلیل از وفاداری و ثبات قدم جامعه کارگری در قبال انقلاب و نظام، بر «حل مشکلات جامعه کارگری»، «تقویت تولید داخلی»، «ضرورت مقابله جدی با قاچاق کالا» و «ممنوعیت واردات کالاهای دارای مشابه ایرانی» تأکید کردند و با اشاره به ادامه خصومت‌های آمریکا، افزودند: آمریکایی‌های غیرقابل اعتماد، با اصرار بر تحریم‌های مختلف ایران تلاش می‌کنند با ایجاد «ایران‌هراسی» عملاً در راه تعاملات اقتصادی کشور با خارج مانع‌تراشی کنند.

ایشان با اشاره به انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی در جمعه همین هفته، همه واجدان شرایط شرکت در این مرحله را، به حضور در انتخابات فراخواندند.

رهبر انقلاب با تشکر از زحمات و تلاش‌های جامعه کارگری کشور و اظهار ارادت نسبت به کارگران، کار و تلاش در جامعه را «ارزش» خواندند و گفتند: هر فردی که در جامعه مشغول کار است؛ اعم از مسئول، وزیر، استاد دانشگاه، دانشجو، طلبه، مدیر و دیگران، به‌معنای عمومی کلمه کارگر است و در واقع، «تولید ارزش» می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه از دیدگاه اسلام، «بیکاری، تنبلی و وقت‌گذرانی بیهوده»، ضدّارزش است، افزودند: باید همه کسانی که در عرصه‌های مختلف مشغول کار هستند، علاوه بر بالا بردن کیفیت کار، حق آن کار را ادا و خود را وقف کار کنند.

رهبر انقلاب افزودند: هر کسی در کشور مسئولیتی پذیرفته است، باید همه وقت و توان خود را به ادای صحیح آن مسئولیت اختصاص دهد.

ایشان با اشاره به وفاداری و ثبات قدم جامعه کارگری نسبت به انقلاب و نظام اسلامی در طول ۳۷ سال گذشته، خاطرنشان کردند: با وجود مشکلات معیشتی، کارگران هیچ‌گاه به تبلیغات ضدانقلاب اعتنا نکردند و در مقابل نظام نایستادند، بلکه همواره مدافع نظام اسلامی بوده‌اند.

انقلاب با تشکر صمیمانه از جامعه کارگری به‌‌دلیل وفاداری و بصیرت در قبال مسائل انقلاب و نظام، به موضوع «وظایف کارگران، بنگاه‌های اقتصادی و مسئولان در اجرای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی» پرداختند و گفتند: پیام اصلی «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» این است که مسئولان باید برای یکایک بندهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، برنامه‌ریزی و آنها را به‌صورت واقعی اجرا کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص نقش و سهم کارگران در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کردند: مهمترین مسئولیت کارگران در این بخش، «درست، با کیفیت و با استحکام انجام دادنِ کار» است.

ایشان با تأکید بر بالا رفتن کیفیت کار گفتند: از جمله مسائل مهمی که در بالا رفتن کیفیت کار کارگران تأثیر بسزایی دارد، جدی گرفتن موضوع «مهارت‌افزایی» و بالا بردن مهارت کارگران است که دولت در این زمینه مسئولیت‌های مشخصی دارد.

رهبر انقلاب یکی دیگر از مسائل تأثیرگذار و مهم در افزایش کیفیت کار را تأمین امنیت شغلی کارگران دانستند و خاطرنشان کردند: تأمین امنیت شغلی کارگران بر عهده مسئولان و همچنین کارفرمایان است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «تعطیلی کارگاه‌های تولیدی» را از آفات بزرگ برشمردند و گفتند: برخی اوقات، تعطیلی کارگاه‌ها به‌دلیل مشکلاتی همچون کمبود نقدینگی و امکانات یا فرسودگی تجهیزات است که در این موارد، کارفرما مقصر نیست و مسئولان مربوط در بخش صنعت و تجارت، بانک‌ها، مسئولان بخش فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان، باید به مسئولیت خود عمل کنند.

ایشان افزودند: البته در موارد دیگری نیز به‌دلیل سوءاستفاده برخی کارفرمایان و استفاده از وام‌ها و تسهیلات در بخش‌هایی همچون ساخت‌وساز به‌جای تولید، کارگاه‌ها تعطیل می‌شوند که در این موارد، باید دستگاه قضایی، دولت و دستگاه‌های اطلاعاتی موضوع را به‌طور جدی پیگیری کنند.

رهبر انقلاب تأکید کردند: کسی مخالف تولید ثروت نیست اما این تولید ثروت نباید به‌بهای لگدمال شدن جامعه کارگری و اقشار محروم باشد.

ایشان «ترویج محصول کارگر ایرانی»، «سلامت محیط کار» و «افزایش سهم دستمزد در هزینه تولید» را از دیگر عوامل تأثیرگذار در افزایش کیفیت کار کارگران دانستند و تأکید کردند: برای همه این موارد، می‌توان با استفاده از روش‌های صحیح و همچنین تجربیات کشورهای دیگر، برنامه‌ریزی مناسب انجام داد تا هم انگیزه و کیفیت کار کارگران ارتقا یابد و هم کارفرمایان آسیب نبینند.

رهبر انقلاب به تبیین حقوق کارفرمایان نیز پرداختند و تأکید کردند: کارفرما و کارگر در منطق اسلام مکمل یکدیگرند نه معارض و دشمن.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با قدردانی از کارفرمایانی که سرمایه‌شان را به‌جای سرمایه‌گذاری بدون دغدغه در بانک‌ها، به میدان تولید و کارآفرینی می‌آورند، افزودند: «همکاری صمیمانه کارگران با کارفرمایان»، «تلاش مسئولان برای تسهیل سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف» و «فراهم کردن زمینه صادرات و دفاع از حقوق صادرکنندگان در کشورهای خارجی»، از جمله حقوق کارفرمایان است که باید رعایت شود.

ایشان در همین بحث به مسئولان خاطرنشان کردند: باید بر سلامت و کیفیت کالاهای صادراتی نظارت شود، چرا که صادر شدن اجناس و کالاهای ناسالم و بی‌کیفیت، موجب بدنام شدن ایران و ضربه به صادرات کشور خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید فراوان بر «ارزش و اهمیت تولید داخلی» افزودند: تولید داخلی باید به‌عنوان امری مقدس شناخته و حمایت از آن، یک «وظیفه» تلقی شود.

رهبر انقلاب وارد کردن اجناسی را که مشابه داخلی دارند، «مطلقاً ممنوع» خواندند و افزودند: برخی فروشگاه‌ها مقیدند که جز تولید داخلی نفروشند که باید به این انسان‌های باغیرت آفرین گفت.

ایشان افزودند: البته در برخی فروشگاه‌های عمدتاً بزرگ و گاه وابسته به دستگاه‌های دولتی، همه اجناس، خارجی است که این کارِ زشت، عملاً موجب بیکاری کارگر ایرانی و بهبود وضع کارگر خارجی می‌شود.

رهبر انقلاب با انتقاد از فرهنگ خرید کالاهای خارجی و پز دادن با کالاهای دارای نشان‌های خارجی گفتند: ما با دنیا تعامل داریم اما در عرصه‌هایی که تولید داخلی داریم، وارد کردن و فروش و مصرف کالاهای خارجی باید به‌عنوان یک ضدارزش تبلیغ و شناخته شود.

ایشان خاطرنشان کردند: البته در این زمینه طرفدار افراط نیستم بلکه باید با حکمت و تدبیر عمل کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان یک مصداق به قضیه وارد کردن خودروهای آمریکایی اشاره کردند و گفتند: خود آمریکایی‌ها به‌علت مصرف زیاد و سنگین بودن این خودروها، رغبتی به خرید آنها ندارند؛ حالا در این شرایط ما بیاییم و از فلان کارخانه رو به ورشکستگی آمریکا، خودرو وارد کنیم؟ این جای تعجب فراوان دارد.

ایشان افزودند: مدیران و مسئولان محترم در مقابل فشارهای پنهانی که در این زمینه‌ها وارد می‌شود، بایستند و جداً نگذارند این قبیل مسائل انجام شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از «واردات میلیاردی برخی لوازم غیرضروری»، به مشکل جدی قاچاق کالاها و اجناس به داخل اشاره و خاطرنشان کردند: به مسئولان دولت‌های مختلف، مکرر این مسئله را گوشزد کرده‌ام و آنها نیز می‌گویند ؟اگر تعرفه سنگین بگذاریم، قاچاق آن کالا بالا می‌رود”، اما این دلیل، پذیرفتنی نیست.

ایشان قاچاق را بلایی بزرگ و سمّ تولید داخلی برشمردند و با انتقاد شدید از عدم برخورد جدی با این مسئله تأکید کردند: باید قوی‌ترین اشخاص را مأمور این کار کرد و دولت، ضمن تقویت دستگاههای ذی‌ربط، با قدرت با قاچاق سازمان‌یافته مقابله و برخورد کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: البته منظور از مبارزه با قاچاق کالا، مقابله با کوله‌برهای ضعیفی که در برخی مناطق اجناس کوچک را وارد می‌کنند، نیست؛ بلکه منظور قاچاقچیان بزرگی است که با دهها و صدها کانتینر، اجناس قاچاق، وارد کشور می‌کنند.

رهبر انقلاب با اشاره به یک مسئله خیلی مهم در باب تولید داخلی گفتند: گاه جنسی می‌تواند در داخل تولید شود اما وارد کنندگانی که سودهای کلان به دست می‌آورند، با روشهای مختلف از جمله «رشوه‌های سنگین، تهدید و حتی جنایت»، تلاش می‌کنند جلوی تولید آن کالا را بگیرند.

ایشان تأکید کردند: این مسائل، بسیار مهم و امنیتی است و نباید با آنها ساده برخورد کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه آسیب شناسی موانع رشد تولید داخلی، به نقد کسانی پرداختند که به‌بهانه کهنه بودن فناوری تولید محصولات داخلی، عملاً راه ورود محصولات خارجی را به کشور هموار می‌کنند.

ایشان گفتند: برخی مدافعان واردات خارجی هر جا در استدلال کم می‌آورند، می‌گویند فناوری خارجی، «پیشرفته» و فناوری داخلی، «قدیمی» است؛ بسیار خوب، اما چرا با این‌همه استعداد و ذهن خلاق ایرانی، این مشکل را حل نمی‌کنید؟

رهبر انقلاب سؤال کردند: آیا ذهن ایرانی که می‌تواند موشک را پس از مسافتی ۲هزار کیلومتری با خطایی کمتر از ۱۰ متر به هدف بزند، نمی‌تواند مشکل فناوری داخلی برخی عرصه‌ها از جمله صنعت خودرو را حل کند؟ پس چرا برای حل مشکلات به این گونه جوانان مراجعه نمی‌کنید؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: برخی پیشرفتهای کشور محرمانه است و قابل بازگویی نیست وگرنه همه از استعداد جوانان این سرزمین متعجب می‌شوند.

رهبر انقلاب در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان افزودند: به جامعه کارگری، کارفرمایان و مسئولان دولتی خوش‌بین هستم اما واقعیت این است که کار در جاهایی می‌لنگد و برخی علل و عوامل نمی‌گذارد تلاشها به نتیجه لازم برسد، مسئولان تلاش کنند و با شناخت و رفع این رخنه‌ها، شتاب حرکت پیشرفت کشور را افزایش دهند.

ایشان تأکید کردند: رسیدن ایران به قله رفیع تمدن اسلامی، شعار و رجزخوانی نیست بلکه مستند به واقعیات، امکانات، ویژگی‌ها و ظرفیتهایی است که توجه به آنها، زمینه‌ساز تحقق این هدف خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: البته دشمن، همچنان دشمنی و ایجاد مانع می‌کند و در رأس این دشمنی نیز آمریکا و صهیونیسم قرار دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: آمریکایی‌ها گاهی اوقات از دور گلایه می‌کنند که “چرا نسبت به ما بدبین هستید؟” خوب، مسائلی را که موجب بدبینی هستند، می‌بینیم و نمی‌توانیم چشمان خود را بر روی آنها ببندیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «انجام مبادلات بانکی با زحمت و کندی زیاد و اخلال آمریکایی‌ها در معاملات بانکی» را نمونه‌ای آشکار از زمینه‌های بدبینی برشمردند و گفتند: اکنون موضوع اختلال در معاملات بانکی را مسئولان نیز می‌گویند اما چرا بانکهای بزرگ دنیا حاضر به همکاری با ایران نیستند؟

انقلاب اسلامی گفتند: علت آنکه بانک‌های بزرگ دنیا حاضر به همکاری با ایران نیستند، «ایران هراسی» است که آمریکایی‌ها ایجاد کرده و ادامه می‌دهند.
ایشان تأکید کردند: بارها گفته‌ام که نمی‌توان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد و اکنون علت این مسئله در حال روشن شدن است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه بر روی کاغذ می‌نویسند و می‌گویند “بانکها با ایران معامله کنند” اما در عمل، به‌گونه دیگری اقدام می‌شود تا «ایران هراسی» به‌وجود آید، افزودند: آمریکایی‌ها می‌گویند ایران یک کشور حامی تروریسم است و ممکن است به‌علت حمایت از تروریسم، مورد تحریم قرار گیرد.

ایشان تأکید کردند: این مطالب چه پیامی را به بانکها و طرفهای خارجی منتقل می‌کند؟ پیام این مطالب این است که برای معامله با ایران اقدام نکنید و در نتیجه، عملاً بانک‌ها و سرمایه‌داران خارجی از تعامل با ایران به هراس می‌افتند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته درخصوص موضوع تروریسم، آمریکایی‌ها از همه تروریست‌ها بدتر هستند و بر اساس اطلاعات موجود، همچنان به تروریست‌های نام و نشان‌دار کمک می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به یکی دیگر از شیوه‌های «ایران هراسی» دولت آمریکا برای ممانعت عملی از همکاری بانک‌ها و سرمایه داران خارجی اشاره کردند و گفتند: آنها ادعا می‌کنند که دلیل همکاری نکردن کشورهای خارجی، اوضاع داخلی ایران است در حالی که اکنون امن‌تر از ایران در منطقه وجود ندارد و شرایط داخلی ایران، از خود آمریکا که روزانه چندین نفر کشته می‌شوند و حتی از کشورهای اروپایی امن‌تر است و اوضاع داخلی ایران به‌کوری چشم دشمنان، بسیار خوب است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید مکرر مقامات آمریکایی بر حفظ شاکله و نظام تحریم‌های ایران را یکی دیگر از روشهای صریح «ایران هراسی برای ممانعت از حضور سرمایه گذاران خارجی» برشمردند و خاطرنشان کردند: ما با چنین دشمنی طرف هستیم، و برای هر فعالیتی که می‌خواهیم انجام دهیم، باید وجود این دشمن را مفروض بگیریم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در ۳۷ سال گذشته، به‌رغم دشمنی آمریکا، تأکید کردند: اگر این دشمنی تا صد سال دیگر هم ادامه داشته باشد، به‌کوری چشم آنها تا صد سال دیگر نیز پیشرفت خواهیم کرد.

ایشان افزودند: آمریکا دشمن است؛ چه به روی او بیاوریم، چه به روی او نیاوریم؛ و چه بر زبان بیاوریم و چه بر زبان نیاوریم، این دشمنی‌ها تمام نخواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همه مسئولان سه قوه، دستگاهها و نهادهای انقلاب و همچنین آحاد مردم را به شناخت قدر و قدرت کشور و تواناییهای آن، توصیه کردند و افزودند: ما همانند امیرالمؤمنین علی(ع) مظلوم اما قوی هستیم و اگر از تواناییها و ظرفیت‌های خود به بهترین، انسانی‌ترین و اسلامی‌ترین شکل استفاده کنیم، قطعاً بر همه موانع فائق خواهیم آمد.

ایشان تأکید کردند: راه ما هموار نیست اما سنگلاخ هم نیست و اگر به قدرت خود تکیه کنیم، حتماً به موفقیت و پیشرفتهای بیشتر خواهیم رسید.

رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان خود به برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه دهم اردیبهشت در برخی شهرها اشاره کردند و گفتند: اهمیت مرحله دوم انتخابات کمتر از مرحله اول نیست و همه واجدان شرایط رأی دادن، در انتخابات شرکت کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: شرکت در انتخابات تعیین کننده است زیرا اگر در پای صندوقهای رأی حاضر نشویم، این میل و کشش و هویت به صندوق منتقل نمی‌شود.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با گرامی‌داشت روز کارگر، به مشکلات کارگران و بازنشستگان اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته بر اساس همدلی و همزبانی شکل گرفته میان کارگران و کارفرمایان، شکاف موجود میان تورم و مزد کاهش یافته است.

آقای ربیعی با تأکید بر ضرورت توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط برای نهادینه شدن گفتمان رشد فقرزداییِ اشتغال‌محور، افزود: «تقویت بیمه‌ها و بیمه کردن ۱۰ میلیون شهروند فاقد بیمه درمان»، «مبارزه با فقر و فساد»، «بهبود وضعیت کودکان کار»، «گسترش تعاونی‌ها»، «توسعه درمان به مناطق محروم»، «توانمندسازی با تأکید بر توسعه فنی و حرفه‌ای»، «تدوین لایحه حمایت از معلولان و ایجاد شغل و تهیه مسکن برای آنها»، «اجرایی شدن بیمه زنان سرپرست خانوار»، «رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی» و «اصرار بر صیانت از شخصیت کارگران» از مهمترین برنامه‌ها و فعالیت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + بیست =