پنج اثر طبیعی شهرستان طبس در فهرست طبیعی – ملی کشور به ثبت رسید – طبس نیوز

پنج اثر طبیعی شهرستان طبس در فهرست طبیعی – ملی کشور به ثبت رسید

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبس گفت: پنج اثر طبیعی شهرستان طبس از جمله دو درخت سرو کهنسال خرو، درخت زیتون کهنسال طبس، گز کهنسال طبس، چشمه آبگرم معدنی دیگ رستم در فهرست آثار طبیعی – ملی کشور ثبت گردید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی طبس، رسول بهبهانی رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طبس گفت: طی برنامه ریزی و هدف گذاری انجام شده جهت حفظ و صیانت از آثار طبیعی شهرستان، پرونده پیشنهاد ثبت پنج اثر از جمله دو درخت سرو کهنسال خرو، درخت زیتون کهنسال طبس، گز کهنسال طبس، چشمه آبگرم معدنی دیگ رستم در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در تاریخ ۹۵/۰۲/۰۸ در سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار گردید تایید و آثار فوق در فهرست آثار طبیعی – ملی کشور ثبت گردید.

درخت کهن سال سرو در روستای خور طبس از جمله میراث های طبیعی شهرستان طبس می باشد که در ۲۳کیلومتری شمال شرق طبس واقع شده است. ارتفاع آن حدود ۲۵ متر و محیط تنه درخت در ارتفاع ۵/۱ متری ۵۰/۶ متر است.

درخت کهنسال زیتون طبس که در قسمت شمال غرب شهر در محله پنجه علی (طبس قدیم دارای چهار محله به نام های پایین محله، پهن کوچه، بازگ و پنجه علی بوده است) واقع شده و به علت قدمت و تقدس آن زمین‌های اطراف، کوچه‌ها و اطراف خیابان‌ها و حتی مسجد قدیمی محل را همنام خویش نموده است.

به گفته هاشم مریدا پژوهشگر فرهنگ و تاریخ طبس قدمت این درخت به درستی مشخص نیست اما بر اساس نظریه دکتر طهماسبی از دانشمندان و پژوهشگران مهندسی ژنتیک که تحقیقات بیست ساله در زمینه زیتون دارد عمر آن حدود سه هزار سال می‌باشد.

درخت گز طبس با قدمت و عظمتی بس بزرگ، سایه انبوه داشته که به قرون تاریخ سایه گسترده و گر چه بالفعل میوه ای نداشته است اما بهترین هدیه که همان سایه ای رمز آلود و سرشار از سکوت است را در برابر آفتاب سوزان کویر به کویر نشینان ارزانی داشته و از این رو مورد احترام بوده است. منقول است که در گذشته مردم مخصوصاً خانم ها به آن مراجعه می کردند و قلوه سنگی روی شاخه آن می گذاشتند و یا نخی به آن می بستند و برآورده شده حاجات خود را از او می خواستند.

تاکنون عمر این درخت مشخص نگردیده ولی بر اساس قولهای بیان شده عمر درخت بیش از دو هزار سال تخمین زده می‌شود. این درخت گز در بلوار منتهی به امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) قرار دارد.

چشمه آبگرم معدنی دیگ رستم: در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از طبس بعد از روستای نایبند و به فاصله ۱۰ کیلومتر به سمت راور، چشمه ای کوچک است که در آب آن گوگرد وجود دارد.

درجه حرارت آن آنقدر بالاست که بیشتر از چند ثانیه نمی‌توان دست را در آن نگه داشت. درست در کنار این چشمه سبز و سوزان ، چشمه دیگری می‌جوشد که آب آن سفید رنگ و کاملا خنک است .

به علت حرارت و املاحی که این آب دارد از آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می‌کنند. در این منطقه سنگ‌های سیاه فراوانی وجود دارد که ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی سالیان قبل بوده و کل زمین را پوشانده است.

6 دیدگاه برای نوشته «پنج اثر طبیعی شهرستان طبس در فهرست طبیعی – ملی کشور به ثبت رسید»

  1. از اون درخت گزی که نام بردید خیلی با قدمترش در اطراف امامزاده و بیمارستان وجود داشت که متاسفانه توی ۲۰ تا ۳۰ سال گذشه همشون نابود شدن اونم بدست خود مردم و شهرداری.

      1. زانجاییکه مکان دیک رستم بین طبس وراور ذکرشده ونامی ازدیهوک نیست به نظرمیرسه برای جلوگیری ازحساسیتها پس بنویسند دیک رستم درمسیر خراسان جنوبی وکرمانه

        1. ای کاش درخت انار باغ پیر ، پیرحاجات که ازدرون سنگلاخ دایره ای شکل کوه مجاور بقعه بیش از۷۰سال است که درآمده وسبز است نیز ثبت ملی می شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + هفده =