مسئولان به جای حل مسائل بر مشکلات جامعه کارگری می‌افزایند

دبیر اجرایی خانه کارگر استان یزد گفت: لایحه اصلاحیه قانون سازمان تأمین اجتماعی به نفع کارگر نیست وی با بیان این مطلب در کنگره خانهٔ کارگر شهرستان طبس٬ گفت: دستمزد پایین، وضعیت دارو و درمان، بالا رفتن نرخ ارز و کاهش ارزش ریال٬ دلایل اصلی زیر خط فقر قرار گرفتن قشر کارگر است.

معدن زغال‌سنگ

به گزارش طبس نیوز به نقل از خبرگزاری ایلنا، دبیر اجرایی خانه کارگر استان یزد گفت: لایحه اصلاحیه قانون سازمان تأمین اجتماعی به نفع کارگر نیست وی با بیان این مطلب در کنگره خانهٔ کارگر شهرستان طبس٬ گفت: دستمزد پایین، وضعیت دارو و درمان، بالا رفتن نرخ ارز و کاهش ارزش ریال٬ دلایل اصلی زیر خط فقر قرار گرفتن قشر کارگر است. مسئولان در این رابطه باید فکری به حال کارگران کنند اما متأسفانه به جای این که قدمی در جهت رفع مشکلات بردارند، بر مشکلاتشان می‌افزایند.

دبیر اجرایی خانه کارگر یزد گفت: جامعه کارگری می‌بایست به خود آمده و در عرصه انتخابات متحد عمل کند تا با توجه به تعداد جمعیتی که در جامعه کارگری داریم، نمایندگانی در مجلس و دولت داشته باشیم تا مشکلاتمان مرتفع شود.

کارگران برای حل مسائل جامعه کارگری هم اندیشی کنند

غلامرضا محمدی دبیر اجرایی خانه کارگر طبس نیز گفت: هم‌اندیشی کارگران برای حل مسائل کلان جامعه کارگری، تولیدی و صنعت استان و شهرستان از برنامه‌های کنگره خانهٔ کارگر است.

مسئول امور اعضای و آموزش خانه کارگر طبس نیز با بیان اینکه در موادی از قانون کار به بازرسان کار این اختیار داده شده که در صورت ارائه نشدن مدارک مورد نیاز از سوی کارفرما در موعد مقرر، از طریق مراجع قضایی اقدام به وصول مدارک کنند، گفت: وضعیت اقتصادی به گونه‌ای شده که اگر قرار باشد سر ماه حقوق کارگر پرداخت نشود ضربات جبران ناپذیری به خانواده کارگر وارد می‌شود.

علی محمدی با این سؤال که اگر پیمانکار هشت ماه حقوق کارگر را پرداخت نکند و بعد از هشت ماه به بهانه‌های مختلف از پرداخت حقوق طفره رفت وظیفه چیست؟ افزود: چرا باید اجازه دهیم از بار قانون شانه خالی کنند در حالی که قانون صراحت دارد.

وی از بازرسان کار خواست تا در خصوص ایمنی کارگاه‌ها قاطع باشند و کوچک‌ترین قصور را نپذیرند و این موضوع را به کارفرما گوشزد کنند که اگر توسط بازرس کار، کارگاهی پلمپ شد کارفرما ملزم به پرداخت حقوق و مزایای کارگران در ایام بلاتکلیفی است.

مسئول امور اعضا و آموزش خانه کارگر طبس٬ در خصوص اعطای وام اشتغال‌زایی گفت: همین نکته بس که مسئولان استان، طبس را تافتهٔ جدا بافته قلمداد می‌کنند؛ چرا که در طبس اعطای وام اشتغال شرایط ویژه‌ای می‌طلبد.

وی با بیان اینکه آیا شایسته است طبس با این تعداد کارگر و با توجه به وسعت آن تنها شهر استان یزد باشد که از وجود داشتن ورزشگاه کارگران محروم باشد، گفت: شعار می‌دهیم که اعتیاد٬ خانمان سوز است ولی آیا زمینه‌های مبتلا نشدن جوانان را فراهم ساخته‌ایم تا آنان به سمت این بلای خانمان سوز نروند؟

وی ادامه داد: در سایر شهرهای استان، کارگران از امکانات ورزشی رایگان بهره می‌برند اما کارگران در طبس با وجود اندک حقوقی که دریافت می‌کنند٬ باید هزینه پرداخت کنند.

علی محمدی افزود: بارها گفته‌ایم و کارگران و بازنشستگان عزیز هم در نامه‌هایی به سازمان تأمین اجتماعی خواستار ارائه خدمات بهتر از سوی درمانگاه تأمین اجتماعی گردیده‌اند که این موضوع نیز تا به حال با توجه عدم حضور و قرارداد پزشکان متخصص در طبس هیچ‌گاه کاملاً تحقق نمی‌یابد. در حالی که درمان بازنشستگان و کارگران باید رایگان باشد که برای این موضوع بیمارستانی مجهز نیاز است.

وی گفت: غیر فعال بودن شهرک صنعتی به نفع شهرستان نیست و باید دست به دست هم دهیم کارخانجات غیر فعال دوباره راه‌اندازی شوند.

دغدغهٔ کارگران، دغدغهٔ رهبر انقلاب است

معاون فرماندار طبس نیز گفت: دغدغه‌ها و مشکلاتی که عنوان شد دغدغه تمامی مسئولان و در رأس دغدغه مقام معظم رهبری است.

حسین ابراهیم‌زاده که پیش از این سمت رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی طبس را داشت دغدغه کارگران را دغدغه خویش دانست و گفت: اگر خواسته‌های کارگران به حق باشد، مسلماً محقق خواهد شد.

وی افزود: باید این مسئله را قبول داشت که در حال حاضر با توجه به اینکه رویکرد کل کشور بر اساس عدالت محوری است و قوانین و خدماتی که به مردم به ویژه کارگران ارائه می‌شود انصافاً در هیچ دوره‌ای از نظام مقدس جمهوری اسلامی ارائه نشده است و این بر هیچ کس پوشیده نیست.

ابراهیم‌زاده افزود: دو سوم جمعیت شهرستان را کارگران و خانواده‌هایشان تشکیل می‌دهند، ما در مجموعه شهرستان و حتی مسئولان استان همیشه دغدغه‌های کارگران را پیگیری کرده و پاسخگو بوده‌ایم.

در پایان این مراسم ضمن اهدای هدایایی به کارگران نمونه، انتخابات کنگره به انجام رسید و علی محمدی، به عنوان عضو اصلی و رضا میرزاده فیروزآبادی به عنوان عضو علی‌البدل کنگرهٔ این شهرستان انتخاب شدند.

2 thoughts on “مسئولان به جای حل مسائل بر مشکلات جامعه کارگری می‌افزایند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 1 =