کاهش ۵۰ درصدی پروژه‌های افتتاح شده در طبس

کاهش 50 درصدی پروژه‌های افتتاح شده در طبس

به گزارش خبرگزاری فارس از طبس، با بررسی آماری پروژه‌های طبس که از ابتدای سال ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۰ به ویژه در هفته دولت و دهه فجر به صورت رسمی افتتاح شده است، مشخص می‌شود که این پروژه‌ها طی دو سال گذشته چه از نظر تعداد و چه از نظر اعتبار، کاهش قابل توجهی یافته است.

براساس بولتن‌های مربوطه، در دهه فجر سال ۱۳۸۸ در مجموع تعداد ۲۲۵ پروژه به صورت رسمی در شهرستان طبس افتتاح شده است، که این تعداد با بیش از ۷۰ درصد کاهش به ۶۷ پروژه در سال ۱۳۸۹، و با بیش از ۷۲ درصد کاهش به ۶۲ پروژه در سال ۱۳۹۰ رسیده است، که مجموع اعتبار مربوطه نیز حدوداً به همین نسبت کاهش دارد.

کاهش قابل توجه پروژه‌های افتتاح شده در شهرستان طبس، تنها به ایام دهه فجر منحصر نمی‌شود، بلکه با بررسی پروژه‌های افتتاح شده در هفته دولت نیز این کاهش چه از نظر تعداد و چه از نظر اعتبار کاملاً مشهود است.

براساس بولتن‌های مربوطه، در هفته دولت سال ۱۳۸۸ (هفته نخست شهریورماه)، بهره‌برداری رسمی از تعداد ۷۸ پروژه در شهرستان طبس آغاز شده، که این تعداد به ۱۱۴ پروژه در سال ۱۳۸۹ رسیده، و در واقع از افزایش ۴۶ درصدی برخوردار است، اما این پروژه‌ها با تقلیل یافتن به ۶۹ پروژه در هفته دولت سال ۱۳۹۰، ۱۱ درصد نسبت به سال ۱۳۸۸ و ۳۹ درصد نسبت به سال ۱۳۸۹ کاهش یافته، که کاهش اعتباری نیز حدوداً به همین میزان است.

بدیهی است، علاوه بر دهه فجر و هفته دولت، در سایر ایام سال به ویژه در روزها و هفته‌هایی که با عنوان نهادها نام گرفته یا مناسبت‌هایی که به نوعی با نهادها مرتبط است نیز پروژه‌هایی افتتاح می‌شود که معمولاً هر اداره یا نهاد، پس از اجرای پروژه‌های خود، به منظور اطلاع یافتن مردم از خدمات صورت گرفته، مراسم افتتاحیه برگزار کرده و آغاز بهره‌برداری از هر پروژه را به صورت رسمی از طریق رسانه‌ها اعلام می‌کند.

با بررسی پروژه‌های افتتاح شده رسمی در سایر ایام سال که اطلاع‌رسانی شده است، تغییر چشم‌گیری مشاهده نمی‌شود، به طوری که ۳۴ پروژه در سال ۱۳۸۸، ۳۱ پروژه در سال ۱۳۸۹، و ۳۸ پروژه در سال ۱۳۹۰ به صورت رسمی به بهره‌برداری رسیده است.

در عین حالی که بیشتر نهادها درصدد افتتاح رسمی و اطلاع‌رسانی پروژه‌های تکمیل شده خود هستند، اما محتمل است در طول سال پروژه‌هایی نیز به بهره‌برداری رسد که اطلاع‌رسانی عمومی نشود و معمولاً عدم اعلام عمومی، به علت کم‌تر مهم بودن این پروژه‌هاست که آمار این نوع پروژه‌ها در این گزارش اعمال نشده است.

با تجمیع آمار پروژه‌های افتتاح شده در تمام طول سال، ۳۳۷ پروژه در سال ۱۳۸۸ در شهرستان طبس افتتاح شده است که این میزان با ۳۷ درصد کاهش به ۲۱۲ پروژه در سال ۱۳۸۹، و با ۵۰ درصد کاهش به ۱۶۹ پروژه در سال ۱۳۹۰ تقلیل یافته است.

هم‌چنین با بررسی پروژه‌های در دست تکمیل در شهرستان طبس، پیش‌بینی می‌شود که پروژه‌های افتتاح شده طبس در دوره‌های آتی نیز دست‌کم از نظر تعداد هم‌چنان کاهش خواهد یافت.

امید آن می‌رود مسئولان و دست‌اندرکاران مربوطه، ضمن بیان علل کاهش قابل توجه پروژه‌های افتتاح شده در شهرستان طبس، در راستای آغاز طرح‌ها و پروژه‌های جدید مورد نیاز منطقه به ویژه در زمینه تولید و اشتغال‌زایی، و هم‌چنین تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره، بیش از پیش تلاش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + سه =