طبس نیوز سایت خبری شهرستان طبس

چرخ هایی که به وسعت اراده پولادین بانوی طبسی می‌دوزند

بانوی سخت کوش طبسی پس از فراز و نشیب های بسیار موفق شد عنوان برترین تعاونی خراسان جنوبی را کسب و جزو ده بانوی برتر کارآفرین کشور شود.

به گزارش طبس نیوز، خانم سالاری متولد سال ۵۶ در ایام نوجوانی در کنار مادرش خیاطی را یاد گرفته و در سن ۱۹سالگی ازدواج می کند و به همراه همسرش به مشهد می‌رود.

او در خانه خود خیاطی را ادامه میدهد و سپس به صورت خانگی شاگرد پذیرفت و به آنها آموزش ‌داد.

سال ۹۱ به همراه همسر تصمیم میگیرند به طبس بیایند او ابتدا برای بسیج خواهران در روستاها آموزش می‌داد که کارش خروجی خوبی داشت و باعث شد شاگردانش به او پیشنهاد برپایی کارگاه کوچک دهند.

او در این مدت به این پیشنهاد فکر کرد و شاگردانش همچنان وی را تشویق می‌کردند اما ۳۵ میلیون بدهی فروشگاه شکست خورد اش اجازه چنین ریسکی را به او نمیداد‌.

در نهایت با توکل بر خدا تصمیم میگیرد چرخ کارگاه کوچک تولیدی را بچرخاند ۱۵ میلیون تومان از بسیج سازندگی و ۱۰ میلیون تومان از کمیته امداد وام گرفت.

حال او با ۶۰میلیون بدهی کار خود را آغاز کرده اما باید به سرعت به تولید می‌رسید ۳چرخ خیاطی صنعتی خرید، بازاریابی محلی کرد و از لباس مجلسی شروع و سپس لباس بیمار و پس از آن لباس مخصوص کارگران معدن را کار کرد.

پس از گذشت دو سال و نیم توانست سه کارگاه خیاطی با ۶۲ کارگر راه اندازی کند.

در حال جذب نیرو برای به اوج رسیدن بود که با نوسانات دلار و افت بازار مواجه شد.

از طرفی هماهنگی بین چند کارگاه باعث صرف زمان و هزینه های مضاعف و افزایش قیمت تمام شده محصولاتش می شد.

او برای جلوگیری از این اتلاف وقت و هزینه نیاز به جایی بزرگتر داشت تا اینکه به فکر تجمیع کارگاه خود افتاد.

زمانی که توانست کمی اوضاع را سامان دهد قرارداد بزرگی با یک شرکت در بیرجند میبندد، شرکتی که بعد متوجه شد کلاهبردار است و بخش اعظمی از سرمایه خود را از دست داد و بیش از ۱۳۰ میلیون تومان ضرر کرد.

حال او مانده است و کارگاهی که نیاز به تعمیرات دارد، چک های برگشتی، سفارشات انجام نشده، حکم جلب و پس از آن بازداشتش!

اما او دوباره بلند شد عزمش را جزم کرد به مرور توانست کار را جلو ببرد و اوضاع رفته رفته رو به راه شد.

برای آماده سازی کارگاه ۲۰ میلیون تومان هزینه و ۲۲ نفر را تعدیل و با ۴۰ نفر شروع به کار می کند.

او حتی حلقه ازدواج و گوشواره دخترش را فروخت و تمام تلاشش را کرد تا بتواند بدهی هایش را پرداخت کند..

سالاری: به شدت مستأصل بودم، شب و روز از شدت استرس و ناراحتی تب و لرز داشتم.

در این بین با سختی های فراوانی مواجه میشود و به دنبال جایی برای راه اندازی کارگاهش است.

تا اینکه یک ماه پیش از بسیج سازندگی سفارش کار میدهند و او در پاسخ وضعیت را شرح می‌دهد، پس از آن بسیج سازندگی، هیات رزمندگان را برای کار به او پیشنهاد و همان روز هماهنگی های لازم را برای بازدید انجام میدهند، سالاری پیشنهاد را مناسب میبیند و آن را قبول می‌کند.

خانم سالاری در پس همه این مشکلات سخت تلاش کرد تا کیفیت کار خود را بالا ببرد.

او توانست علاوه بر طبس از زنجان، کرمانشاه، ملایر، کاشان، مشهد، تهران، کرمان و شاهرود سفارشاتی داشته باشد و جوایز و افتخارات زیادی را کسب کند.

خانم سالاری به فکر صادرات تولیداتش به سایر کشورها نیز بود بنابراین برای کارت بازرگانی اقدام کرد و اکنون به عراق و افغانستان نیز صادرات دارد.

خانم سالاری: از مسئولین چند درخواست دارم اول اینکه برخی معادن طبس چون مدیران اصفهانی دارند خریدشان نیز از اصفهان است که امیدواریم مسئولین، معادن را برای خرید از طبس ملزم کنند.

دوم اینکه بیمارستان طبس با گذشت چند سال ۱۲۰ میلیون تومان بدهی دارد برای ما توجیه پذیر نیست که پول ندارد چرا که درآمد دارد و ما می‌توانستیم کلی با این مبلغ تجهیزات بخریم و به کار بیندازیم.

و در نهایت اگر تسهیلاتی در اختیار قرار میدهند حداقل موضوع تضامین آن سخت و پیچیده نباشد ما توقع زیادی نداریم اما همان اعتباری که دولت در اختیار داده را طوری قرار دهند که بتوانیم انبار خود را تغذیه کنیم.

به گزارش طبس نیوز، امید است با توجه به سالی که به نام رونق تولید مزین شده، سازمان ها نهادها و شرکت ها با خرید از این کارگاه و سایر کارگاه های تولیدی شهرمان، از آنها حمایت کنند.

گزارش از ساره نجفی