عاملان ترور شهید سردار سلیمانی شناسایی شدند

دادستان تهران اعلام کرد: ۴۵ نفر از عوامل آمریکایی که در فرآیند جنایت ترور شهید سردار سلیمانی و همراهان ایشان دخیل بوده اند، با اسم و هویت شناسایی شده اند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 علی القاصی مهر در جلسه پیگیری حقوقی و قضائی پرونده شهید سردار سلیمانی و همراهان که امروز با حضور رئیس دستگاه قضا و مسئولان دستگاه‌های قضائی، نظامی، امنیتی، اطلاعاتی و سیاسی مربوط برگزار شد افزود: درباره این افراد دستور جلب بین المللی صادر و به اینترپل داده شده است.

 دادستان تهران گفت: در این زمینه کمیته ردیابی تردد و اقامت متهمان آمریکایی در خارج از خاک آمریکا و در راستای دستگیری آنان تشکیل شده و یک کمیته تاکنون به منظور ردیابی آنان اقدامات خوبی کرده داده است.

 وی افزود: معاونت و مشارکت در قتل عمد اقدام تروریستی از مواردی است که بر اساس قوانین بین المللی، از اتهامات این ۴۵ متهم آمریکایی است که با استناد به آن‌ها دستور جلب این افراد به پلیس بین المللی اینترپل اعلام شده است.

 القاصی مهر افزود: علاوه بر این یک شرکت انگلیسی به نام جی فور اس (G۴S) در این ترور نقش داشته و اخیرا براساس گزارش دریافتی مشخص شده است که شرکت انگلیسی یاد شده که مسئول امنیت پرواز در فرودگاه بغداد است به محض رسیدن و حضور سردار سلیمانی در فرودگاه بغداد، اطلاعات مربوط به حضور ایشان و همراهان شان را در اختیار نیرو‌های تروریستی آمریکایی قرار داده است.

 دادستان تهران اضافه کرد: درباره شرکت انگلیسی جی فور اس هم کار‌های مربوط به شناسایی و پیگیرد حقوقی و قضائی افراد و عوامل آن صورت گرفته است و ادامه دارد.

 القاصی مهر گفت: کشور آلمان هم در فرآیند این ترور نقش داشته است.

 وی افزود: پایگاه هوایی آمریکا در آلمان کار هدایت پروازی ترور را برعهده داشته و اطلاعات و داده‌های پروازی را در اختیار نیرو‌های آمریکایی قرار داده است.

 

  نیابت قضائی شش کشور برای پیگیری حقوقی ترور شهید سلیمانی

 

 دادستان تهران گفت: برای پیگیری پرونده ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به شش کشور عراق، سوریه، قطر، کویت، لبنان و اردن نیابت قضائی داده شده است.

علی القاصی مهر افزود: نتیجه نیابت قضائی به عراق را اخیرا دریافت کردیم.

 وی گفت: هیات‌های مستشاری و قضائی در این زمینه سلسله جلسه‌هایی برگزار کردند که این جلسات ادامه دارد و به منظور تبادل اطلاعات میان بخش‌ها و دستگاه‌های مختلف در دادسرای تهران برگزار می‌شود.

 دادستان تهران افزود: تاکنون ۱۱ نشست تخصصی با حضور همه دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی، نظامی و دیپلماتیک برگزار شده که نتایج خوبی هم داشته است که از جمله نتایج آن‌ها تنظیم نیابت‌های قضائی بوده است.

 وی گفت: امروز اسناد، مستندات و مدارک بسیار ارزشمندی در دست داریم که قابل ارائه به مجامع جهانی و بین المللی است.

 وی اضافه کرد: امروز درباره این پرونده اسناد بسیار متقن بین المللی وجود دارد که به خوبی این اقدام را محکوم می‌کند.

 القاصی مهر گفت: هم اکنون بیش از ۲ هزار فقره از اسناد بررسی شده بین المللی در اختیار ما قرار دارد که به منظور محکومیت این جنایت قابل ارائه به مجامع بین المللی است.

 وی ادامه داد: در اولین فرصت پرونده با صدور کیفر خواست به دادگاه ارائه خواهد شد.

 دادستان تهران افزود: همچنان تحقیقات در این زمینه به منظور هر چه قوی‌تر و دقیق‌تر شدن اسناد و مستندات این پرونده ادامه دارد.

 وی اضافه کرد: گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره ترور شهید سلیمانی که رسما گفته است اقدام آمریکا غیرقانونی و نقض حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل است به عنوان یک سند بین المللی مطرح است.

 القاصی مهر گفت: تاکنون بیشتر از ۵۰۰ مکاتبه در راستای این پرونده با همه دستگاه‌های مربوط در کشور صورت گرفته است و به این منظور برای صدور قرار نهایی با مراجع مختلف مربوط مکاتبه و از آنان نظرخواهی شده است.

 

  پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی باید در خور شخصیت او باشد

 

 رئیس قوه قضائیه گفت: شهید سردار سلیمانی یک نماد مبارزه با تروریسم است و قطعاً باید پیگیری‌های مربوط به پرونده ترور این شخصیت بزرگ در خور جایگاه و شخصیت ایشان باشد.

 حجت الاسلام والسلمین سیدابراهیم رئیسی امروز در ادامه جلسه پیگیری حقوقی و قضایی پرونده شهادت سردار سلیمانی و همراهان که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوط قضایی، امنیتی، اطلاعاتی، دیپلماتیک و سیاسی برگزار شد، افزود: در یک سال گذشته پیگیری‌ها و اقدامات گسترده‌ای با هماهنگی دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف از جمله نیروی قدس سپاه، دولت و وزارتخانه‌های مختلف صورت گرفته، اما لازم بوده است که در کنار این کارها، از کشور‌های مختلف نیز اسناد مختلف جمع آوری شود.

 وی گفت: در این چارچوب اسناد کافی جمع آوری شده است و امروز وجود دارد و کاملاً برای درخواست کیفر جدی عاملان و عامران این جنایت بزرگ کافی است.

 رئیس قوه قضائیه افزود: آنچه همه دستگاه‌ها عنوان می‌کنند در راستای انتقام سختی است که از امریکایی‌ها گرفته خواهد شد.

 حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: چنین انتقامی هم ایجاد بازدارندگی می‌کند و هم انتقام سخت وعده داده شده را دنبال خواهد کرد.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.