نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور به دبیرکل سازمان ملل

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور در نامه به دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد: هیچ تضمینی برای اثربخشی طولانی مدت و بدون عوارض جانبی واکسن‌های تولید شده آمریکایی با فناوری جدید mRNA وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

به نقل از فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در نامه سرگشاده به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد نسبت به اظهارات مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان جهانی بهداشت که گفته بود «کرونا را سیاسی نکنید» واکنش نشان داد.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در این نامه یادآور شده است: ما مستقل هستیم و حق مسلم خود می‌دانیم که نسبت به رد واکسن‌هایی که دارای فناوری نامطمئن بوده و یا از آزمایش ایمنی یا از قابلیت اطمینان ناکافی برخوردار هستند تصمیم گیری کنیم.

وی در ادامه این نامه خاطرنشان کرده است: عوارض جانبی بالقوه دراز مدت این نوع واکسن آنقدر نامشخص است که حتی شهروندان آمریکایی «در صورت ابتلا به عوارض آن» مجاز به پیگیری قانونی از شرکت‌ها یا دولت نیستند.

آقای مرندی در بخش دیگری از نامه خود به دبیر کل سازمان ملل متحد با طرح این پرسش که «چرا ما باید از کشور‌ها یا شرکت‌هایی که کارایی و ایمنی کافی واکسن را اثبات نکرده اند، واکسن خریداری کنیم و سپس آن‌ها را روی مردم کشورمان آزمایش کنیم؟» آورده است: سکوت سازمان‌های مدافع حقوق بشر غربی و نهاد‌های بین المللی در برابر تحریم‌های ظالمانه و وحشیانه آمریکا و برخی کشور‌های غربی و محروم کردن مردم ایران از دسترسی به دارو‌های حیاتی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز به خصوص در زمان همه گیری جهانی کرونا پذیرفتنی نیست.

وی در فراز دیگری از نامه خود به گوترش آورده است: عدم موفقیت سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به تحریم‌های غیر انسانی آمریکا همان چیزی است که «سیاسی» شده است و ما آنچه که نسبت به آن باید محتاط باشیم تزریق واکسن آمریکایی mRNA به مردم است که این نوع واکسن با سرعت بی سابقه‌ای بر اساس فناوری که هرگز قبلا مجوز نداشته تولید شده است.

در بخش دیگری از نامه رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران آمده است: علی رغم همه این فشار‌های ظالمانه، ایران طی چهار دهه گذشته موفق شده است با کمک شبکه مراقبت‌های بهداشتی نمونه توسعه‌ای برای غرب آسیا و فراتر از آن در ارتقاء و بهبود شاخص‌های بهداشتی باشد و دانشمندان ایرانی به سختی تلاش کرده اند تا واکسن‌های کرونا را تهیه و تولید کنند که اگر تحریم‌ها نبود زودتر موفق می‌شدند.

دکتر مرندی خاطرنشان کرد: بسیار سپاسگزار خواهیم بود اگر تصمیمات ما را بیشتر سیاسی نکنید و با کمک به ما در دستیابی به همه تجهیزات پزشکی، فناوری‌های مورد نیاز، دارو‌ها و واکسن‌های قابل اعتماد برای کنترل این بیماری همه گیر، از ما حمایت کنید.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − بیست =