وزش شدید باد، مهار آتش پارک ملی گلستان را سخت کرد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: وزش شدید باد در پارک ملی گلستان که از ساعت سه بامداد امروز یکشنبه شروع شده، مهار آتش در این عرصه را سخت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

محمدرضا کنعانی گفت: گزارش اولیه آتش سوزی پارک ملی گلستان در منطقه دره شمالی ساعت ۱۶ دیروز ارسال شد که بلافاصله محیط بانان، همیاران پارک ملی گلستان و جوامع محلی تنگراه برای خاموش‌کردن آن به منطقه اعزام شدند.

او افزود: آتش‌سوزی در سه نقطه گزارش شد که ۲ نقطه آن محدود در پایین دست و یک نقطه از کف دره شمالی به سمت ارتفاع به طول ۳۰۰ متر و عرض ۱۰۰ متر بود گروه‌های اعزامی توانستند جلوی پیشروی آتش را بگیرند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: از ساعت سه بامداد امروز با شروع وزش شدید باد در منطقه، کنترل آتش سخت شد به همین علت ۱۰ گروه واکنش سریع از شهرستان‌های استان به منطقه اعزام شدند که هم اکنون بعضی از آن‌ها به محل آتش سوزی رسیدند.

کنعانی افزود: تلاش داریم با برنامه ریزی منسجم و هماهنگی با سایر دستگاه‌ها از جمله مناطع طبیعی این آتش سوزی کنترل و مهار شود.

او افزود: هفته گذشته نیز ۲ مورد آتش سوزی در منطقه دره شمالی و “زاو” پارک ملی گلستان باعث خسارت سطحی به ۸.۵ هکتار از عرصه جنگلی این پارک شد.

پارک ملی گلستان قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستاندار ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 7 =