سفرم باید تقویت‌کننده پایه روابط دوجانبه باشد

نخست وزیر کره جنوبی گفت: سئول از گفتگو‌های سازنده برجام حمایت می‌کند و برای همکاری با ایران و کشور‌های مختلف جهت حل و فصل و آزاد سازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره تلاش می‌کند.

 به نقل از ایرنا، چانگ سای کِیون در نشست خبری با اسحاق جهانگیری افزود: روابط کره و ایران صد‌ها سال سابقه دارد، اما روابط دیپلماتیک سئول و تهران وارد شصتمین سال خود شده است که این روابط ادامه خواهد داشت؛ و با اشاره به سفر خود در مقام ریاست مجلس کره جنوبی به ایران گفت: در سال ۲۰۱۷ میلادی به عنوان رییس مجلس کره جنوبی به ایران سفر کرده بودم و امروز نیز به عنوان نخست وزیر کره جنوبی به ایران سفر کردم که این سفر معنادار است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی که در ایران بودم برای شرکت تجاری ۲۰ سال کار می‌کردم آن موقع با ایران و کشور‌های مختلف در خاورمیانه مشغول بکار بودم و در دهه ۷۰ میلادی ایران با اعتماد طرح‌های مختلف از جمله ساخت و ساز در خرمشهر و پالایشگاه اصفهان با کره قرار داد بست.

نخست وزیر کره جنوبی تاکید کرد: شرکت‌های کره‌ای با اعتماد حتی در بحران جنگ طرح‌های خود را تمام کردند من نیز اعتماد متقابل و همکاری‌های نزدیک را به یاد می‌آوردم روابط دوستانه ایران و کره در نیم قرن گذشته به طور مداوم در شرایط بحرانی مختلف ادامه داشته است، اما اکنون با چالش رو به روست.

سای کیون تصریح کرد: می‌خواستم عنوان کنم که سفرم به تهران اراده کره جنوبی برای توسعه آینده نگری دو جانبه است و اعتقاد دارم از این بعد تبادل ما باید در سطح بالا ادامه پیدا کند این سفر باید تقویت پایه روابط دوجانبه باشد بنابراین امروز از جهانگیری برای سفر به کره جنوبی دعوت کردم.

وی ادامه داد: اخیرا گفتگو‌های برجام به طور سازنده درحال برگزاری است به نظر می‌رسد آماده سازی برای توسعه پیشگیرانه برای سعادت و پیشرفت مردم دو کشور ضروری است و امروز با جهانگیری تبادل سازنده در مورد تقویت دو جانبه و موضوعات مختلف مورد علاقه یکدیگر داشتم.

نخست وزیر کره جنوبی گفت: اول از همه دو کشور تصمیم گرفتند زمینه‌های همکاری که در حال حاضر که می‌توانند انجام دهند بررسی کنند و آن‌ها را گسترش دهند بر اساس این تصمیماتی برای همکاری در مقابله و عبور از ویروس کرونا و بیماری کووید- ۱۹ را بیشتر تقویت خواهیم کرد.

کیون افزود: از طریق کارگروه ایران و کره برای گسترش تجارت‌های بشر دوستانه دارو و تجهیزات پزشکی افزایش پیدا خواهد کرد امیدوارم این امر به مردم ایران کمک کند.

وی اظهار داشت: علاوه بر این دو کشور برنامه آکادمیک و تبادل انسانی در زمینه پزشکی و آموزش حرفه‌ای که قبلا برای توسعه روابط مردم دو کشور نقشی مهمی را ایفا کرده بودند اکنون متوقف شده است بار دیگر شروع خواهند کرد.

نخست وزیر کره جنوبی خاطرنشان کرد: دو کشور همانطور که با هم تلاش می‌کنند زمانی که برجام احیا شود همکاری‌های خود را با سرعت بیشتری گسترش خواهیم داد.

سای کیون تاکید کرد: دو کشور طی همکاری جامع که در سال ۲۰۱۶ اعلام شده است طرح‌های مختلف در زمینه ساخت و ساز و زیرساخت به ارزش ۳۷ هزار دلار گفتگو کرده بودند دو کشور به توافق رسیدند که کمیته بازرسی همکاری اقتصادی را برای ادامه همکاری‌های اقتصادی تاسیس کنند.

وی تصریح کرد: دولت کره جنوبی بر اهمیت آزادی ناو در تنگه هرمز تاکید کرد، زیرا ثبات و صلح در تنگه هرمز برای ایمنی ناوبری و امنیت انرژی بسیار مهم است.

نخست وزیرکره جنوبی ادامه داد: علاوه بر این دولت کره تمایل حمایت جانبه برای گفتگو سازنده بین طرفین برجام دارد و برای همکاری با ایران و کشور‌های مختلف برای حل و فصل مشکل دارایی‌های ایران در کره ادامه خواهد داد.

سای کیون گفت: اعتقاد دارم این امر باعث تقویت روابط دوجانبه خواهد شد و امیدوارم کره و ایران حامی یکدیگر در سختی‌ها باشند و دو کشور به عنوان شرکای نزدیک به هم احترام بگذارند و به سمت آینده روشن پیش بروند.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =