انتقاد رئیسی از نداشتن مدیریت فراگیری کرونا

رئیس قوه قضائیه گفت: مسئولان تصمیم گیر باید پاسخگوی تأخیر در مقابله با موج جدید کرونا باشند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به طرح پرسش از مسئولان اجرایی پرداخت که چرا علیرغم هشدار‌های وزارت بهداشت و درمان و مراکز علمی و دانشگاهی نسبت به اوج‌گیری دوباره کرونا و خطرات آن به موقع تصمیم‌گیری و اقدام نکرده‌اند؟

رئیسی گفت: زمان‌شناسی در هر کاری مهم است و در جایی که با جان و زندگی و معیشت مردم مرتبط است، مهم‌تر می‌شود و این سؤال جدی مردم از مسئولان تصمیم گیر است که چرا با تأخیر با موج جدید کرونا مقابله شد که شاهد اشکالات و خسارات آن هستیم و حتماً باید در این خصوص پاسخگو باشند.

 

رئیس قوه قضائیه ضمن ابراز تاثر از شهادت محیط بانان زنجانی، دستور داد تا رسیدگی سریع و دقیق و کیفر عبرت‌آموز مجرمان به سرعت انجام شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی امروز دوشنبه این موضوع را در جلسه شورای عالی قوه قضائیه مطرح کرد.

وی با ابراز تأثر از شهادت محیط‎ بانان زنجانی گفت: از بدو بروز این حادثه، نیروی انتظامی و دادگستری به سرعت وارد عمل شدند.

رئیسی در عین حال بر ضرورت تسریع در رسیدگی دقیق به مسأله و کیفر عبرت آموز مجرمان این پرونده برای جلوگیری از تکرار اتفاقات مشابه تأکید کرد.

رئیس قوه قضائیه حمایت حقوقی و قضایی از مرزبانان و محیط‌بانان و همه کسانی که در میدان حفظ و حراست از مرزها، محیط زیست و ثروت ملی هستند را ضروری دانست و به همکاران دستگاه قضا در بخش‌های مختلف تأکید کرد که خود را موظف به پشتیبانی قانونی از آن‌ها بدانند.

۱۷ فروردین بر اثر تعقیب و گریز بین افراد ناشناس و محیط بانان که در تعقیب یک خودروی نیسان در منطقه حفاظت شده فیله خاصه استان زنجان بودند، دو نفر از محیط بانان ایثارگر به نام‌های مهدی مجلل و میکاییل هاشمی بر اثر اصابت گلوله سلاح جنگی، به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

 جرم و جنایت در ماه رمضان کاهش می‌یابد
رئیسی با اشاره به ویژگی‌های ماه مبارک رمضان در مناجات شعبانیه اظهارداشت: رمضان ماه خودسازی و ماه ضیافت الهی است که خدا در این مهمانی با بهترین نعماتش از مهمانان خود پذیرانی می‌کند.

رئیس قوه قضائیه اظهارداشت: همه نعمات و برکات متعلق به خداوند متعال است، ولی بهترین آن‌ها «مقام ربانی» است که خداوند با این مقام از عباد صالحش پذیرایی می‌کند و با صیام و قیام و تلاوت قرآن و درک لیله القدر، بندگانش را به مقام والای ربانی می‌رساند تا انسان جلوه اسماءالحسنی شود.

رئیسی یکی از برکات ماه رمضان را دوری از گناه و معصیت و جرم و جنایت برشمرد و افزود: ماه رمضان بستری معنوی و فرهنگی است که خداوند برای دوری از گناه و معصیت و گرایش به عبادت و بندگی و پاکی عطا فرموده و آمار‌ها نشان می‌دهد در این ماه، میزان جرم و جنایت در جامعه کاهش می‌یابد.

پیشگیری از جرم و جنایت منحصر به پیشگیری‌های کیفری نیست

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه پیشگیری از جرم و جنایت منحصر به پیشگیری‌های کیفری نیست، گفت: رشد اخلاق و معنویت و توجه به خدا از زمینه‌های بسیار مهم و کارآمد در پیشگیری از جرم و جنایت در جامعه است که جنبه بازدارندگی مؤثر دارد.

رئیسی خاطر نشان کرد: توجه به اخلاق و معنویت در تمام ایام سال نیز بهترین وسیله و زمینه دوری از گناه و جرم و هرگونه آسیب اجتماعی است.

 تأکید بر افزایش کمک‌های مؤمنانه به نیازمندان

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از اقدامات مؤمنانه مردم و نهاد‌های انقلابی و گروه‌های جهادی در طول دوران مواجهه با ویروس کرونا، بر همت مضاعف همگانی در توجه به آسیب دیدگان از این بیماری تأکید کرد و گفت: مردم عزیز در پرتو نورانیت ماه رمضان تصویر دیگری از همدلی و توجه مضاعف به نیازمندان را به نمایش خواهند گذاشت.

 آغاز موج جدید کرونا مردم را دچار آسیب‌های جدی‌تری کرده است

رئیسی با اشاره به خیز مجدد پدیده شوم کرونا در کشور تصریح کرد: آغاز موج جدید کرونا مردم را دچار آسیب‌های جدی‌تری کرده و موجب افزایش خسارت‌های جانی و مالی شده است که این وضعیت اقتضا می‌کند ضوابط بهداشتی و تدابیر ویژه‌ای لحاظ شود. 

 قدردانی از بازگرداندن تعدادی از زندانیان ایرانی از عراق

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود از مسئولان قضایی و دیگر مقامات عالی عراق به دلیل اجرای توافقات صورت گرفته در جریان سفر اخیر هیأت عالی قضایی جمهوری اسلامی ایران به این کشور برای بازگرداندن تعدادی از زندانیان ایرانی تقدیر کرد و گفت: تعداد دیگری از این زندانیان نیز در راه بازگشت به وطن هستند.

رئیسی نسبت به تداوم همکاری‌های قضایی کشورمان با عراق و کشور‌های همسایه و دیگر کشور‌های مرتبط با ایران کشورمان ابراز امیدواری کرد و افزود: انتقال ایرانیان زندانی در کشور‌های دیگر موجب کاهش مشکلات و دغدغه‌های آن‌ها و خانواده ‎های آن‌ها می‌شود.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − دو =