برای رهایی از کرونا باید همدل باشیم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برای رهایی از کرونا باید همدل باشیم، گفت: عده‌ای تلاش می‌کنند که کرونا را عامل توفیق در عرصه سیاست کنند.

 به نقل از ایرنا، دکتر سعید نمکی روز چهارشنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان زنجان با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در نقاط مختلف کشور، افزود: طی ۱۴ ماه گذشته قشر‌های مختلف وزارت بهداشت در اجرای طرح‌های کرونایی همراهی و ایستادگی کردند گرچه گله‌مند هستیم، ولی در خدمتگزاری دریغ نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه هموار گفته ام وزارت بهداشت ایران متعلق به همه مردم این سرزمین است، ادامه داد: اعم از اصول گرا، اصلاح طلب، معتدل و بدون خط، شیعه، سنی، کلیمی و مسیحی و زرتشتی و لامذهب، حتی برای زندانی محکوم به اعدام هم قسم خورده ایم که در سلامت آن‌ها کوشا باشیم.

وزیر بهداشت گفت: ما از کسی با مشکل تنگی نفس نمی‌پرسیم تو از آن دسته افرادی بودی که به حرف ما گوش کردی یا نه؟ خدمتگزار همه مردم این سرزمین هستیم، چه آن‌هایی که به حرف ما گوش کردند و چه آن‌هایی که گوش نکردند و به سفر رفتند.

نمکی افزود: سال ۹۹ به لحاظ تاثیرات کرونا سال بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم، شیوع کرونا نه در نظام سلامت، بلکه در نظام‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و حتی در مناسبات اجتماعی و سیاسی جهان تاثیرگذار بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران تنها و درگیر در ظالمانه‌ترین تحریم‌ها توانست به لطف خداوند و با هدایت رهبری فرزانه و با وفاق و همدلی همه دستگاه‌ها دستاورد‌هایی در مقابله با این ویروس داشته باشد که در عرصه بین المللی ممتاز بود.

نمکی با بیان اینکه در شرایط ناشی از فشار‌های تحریم در دوره‌ها و برهه‌هایی از شیوع کرونا در کنترل و کاهش مرگ و میر‌ها از پر اقتدارترین کشور‌های جهان بودیم، اضافه کرد: این مهم در سایه همدلی و وفاق همدلی شکل گرفت به طور‌ی که سه موج قبلی به خوبی مدیریت شد.

وی با بیان اینکه در اوایل شیوع کرونا که با مشکلات تامین اقلام بهداشتی کرونا مواجه بودیم، با همدلی در مدت کوتاهی توانستیم به عنوان یکی از اصلی‌ترین تولید کنندگان باشیم، افزود: به طوری که در زمان حاضر ایران آماده صادرات دارو‌های ضد ویروسی به کشور‌های دیگر است و این دستاورد مهمی است.

این عضو هیات دولت با اشاره به اینکه امروز کشورمان با پیک چهارم کرونا مواجه شده است، ادامه داد: این پیک برای متخصصان امر که وضعیت بیماری را رصد می‌کردند، غیر منتظره نبود، همکارانم این افق را در صورت عدم برخی رعایت‌ها اعلام کرده بودند و این موضوع کاملا مشخص بود.

وی با بیان اینکه پیش از عید به تمامی روسای علوم پزشکی اعلام کردم که خودتان را برای یکی از سخت‌ترین موج‌های کووید ۱۹ آماده کنید، اظهار داشت: فرق این موج به دلیل ویروس جهش یافته با انواع امواج قبلی این بود که در موج‌های قبلی بین هفت تا ۱۰ روز طول می‌کشید تا بر شمار مبتلایان بستری‌ها افزوده شود که امروز این مدت به ۲۴ تا ۷۲ ساعت کاهش یافته است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در زمان حاضر کشورمان با موج سهمگین چهارم همه گیری با ویروس جهش یافته مواجه شده و گریستن بر مزار حرف‌ها و ادعا‌های گذشته مشکلی را حل نمی‌کند، در شرایط کنونی باید به دنبال راهکار‌هایی برای برون رفت از چالش بود.

وی با تاکید بر اینکه هر چند موج کنونی بیماری بسیار سهمیگین‌تر از موج‌های قبلی است، اظهار داشت: در این شرایط خودمان را نباخته ایم، در برابر بیماری زانو نزده ایم، سوار بر بیماری هستیم، هرچند کادر درمانی به شدت خسته، رنجور و زیر فشار سه موج قبلی قرار داشت، اما هیچکدام خودشان را بازنده نمی‌دانند.

نمکی با بیان اینکه سال گذشته در کشورمان نگران اکسیژن مورد نیاز بیماران بودیم، افزود: خوشبختانه اکسیژن سازی به همه جای کشور رسیده و برای کاهش نقصان‌ها از سوی نهاد‌هایی نیز کمک‌هایی به وزارت بهداشت و درمان انجام گرفته و یا در حال انجام است.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه نگران مرگ یک نفر کرونایی هستیم و از این بایت غصه می‌خوریم، ادامه داد: جامعه پزشکی همه قسم شده اند حتی خودشان فدا شوند تا فردی نمیرد، آماده جانفشانی برای کشورمان هستیم و در راه خدمت رسانی از هیچ تلاشی مضایقه نمی‌کنیم.

در مقابله با کرونا نباید دچار سیاست زدگی شویم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه کشورمان با ویروس جهش یافته، بسیار چموش دست و پنجه نر م می‌کند، گفت: برای رهایی از این بیماری باید همدل بود چرا که همدلی از ارکان مهم موفقیت بشمار می‌رود و دوم اینکه اجتناب از سیاسی کاری است که من بسیارنگران همین سیاست زدگی هستم، چون که عده‌ای تلاش می‌کنند که کرونا، مرگ و مردم را عامل توفیق در عرصه سیاست کنند.

نمکی افزود: لعنت خدا بر این سیاست زدگی که عده‌ای تلاش می‌کنند از این نمد پوسیده مردم هم کلاهی برای خودشان دست و پا کنند، این یک فتنه بوده و بنا بر فرموده امام علی (ع) از این فتنه و آشوب در گذرید، این سیاست زدگی‌ها یک فتنه است.

وی با بیان اینکه عده‌ای کرونا را عامل تخریب دولت کرده اند، اظهار داشت: یک عده نیز کرونا را عامل تخریب دفتر رهبری و کل نظام می‌کنند، بنده به تمامی سیاسیون بگویم که اولا ما سیاسی نیستیم، سیاست بلد هستیم، اما سیاسی نیستیم بری هیچ صندلی هم خیز برنداشتیم، دلمان می‌خواهد این بیماری را جمع و جور کنیم و عاملی برای خوشحالی ایران و رضایتمندی رهبری و ادای دین به خون شهدا باشیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد:، اما بدانند عزیزانی که در این ایام بازار سیاست برای بعضی انتخابات داغ شده، از زدن کل نظام چیزی گیرشان نمی‌آید، عده‌ای برایمان دندان تیز کردند که از این فاصله‌ها بهره‌مند شوند، اما دراینجا بقدری همدلی و وفاق برقراراست که اصول گرا، اصلاح طلب، معتدل گرا و چپ و راست معنی ندارد و متاسفانه سیاست زدگی نمی‌گذارد کار درستی انجام گیرد.

مخدوش شدن رعایت پروتکل‌های بهداشتی مدیریت کرونا را بیش از گذشته سخت‌تر می‌کند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در کشور تاکید کرد و گفت: مخدوش شدن این مساله توفیق مدیریت در این بیماری را بیش از گذشته سخت‌تر می‌کند.

وی افزود: در صورتی که حتی عموم جامعه نیز واکسن تزریق کنند، اما پروتکل شکنی کنند، نشان داده شده که در کنترل بیماری مشکل خواهیم داشت.

وی گفت: علوم پزشکی زنجان برای مدیریت بهتر بیماری باید مراکز ۱۶ ساعته را افزایش دهد، چون هر چه بتوانیم بیمار یابی فعال داشته باشیم، در بخش بستری موفق خواهیم بود.

نمکی با اشاره به اینکه خوشبختانه داروی ضدویروس در درمان سرپایی کرونایی نیز تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفته است، افزود: باید بیماران در مراکز ۱۶ ساعته شناسایی شوند و از سر ریز آنان به مراکز بیمارستانی جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در صورت عدم اجرای چنین طرحی نه تنها در کشور بلکه در استان با افزایش تخت نمی‌توان مدیریت مطلوبی را داشت و کمبود به خواهد آمد، گفت: در سال گذشته با جیب تهی سه هزار تخت آی سی یو در کشو ر افزوده شده که سهم زنجان ۱۰۰ تخت بود.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه فیلتر درمان سرپایی بیماران در این دوره از موج بسیار مهم است، ادامه داد: در کنار آن انجام تست به میزان کافی و پیدا کردن افراد در تماس نیز امری مهم بوده تا بتوان با قرنطینه بر افراد نیز مثبت نظارت‌های لازم نیز انجام گیرد.

نمکی با بیان اینکه پروتکل‌های درمانی بیماران از سال گذشته بهتر شده است، ادامه داد: کمیته ترخیص بیماران به نسبت بهبود یافتن، بیماران بد حال جایگزین کنند که از طرفی مبتلایان به ویروس انگلیسی روز‌های هشت نهم وضعیت بهتری دارند، اما از روز نهم و دهم در مدت ۴۸ ساعت بدحال می‌شوند که در این راستا مراقبت، پیگیری و نظارت‌های لازم باید انجام گیرد.

وی با اشاره به مراسم ماه مبارک رمضان اظهار داشت:برای مراسم لیالی قدر مبتنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضوابط خاص با خرد ورزی این مهم انجام خواهد گرفت و در صورت بی توجهی به پروتکل‌ها مشکلاتی به وجود می‌آید.

نمکی گفت: اگر همه مسافرت ترکیه داشته باشند و برگردند، یکی از شبکه‌های بیگانه نمی‌گوید که در اشاعه بیماری موثر بوده اند، اما اگر یک مومن در یک نماز جمعه، نماز یومیه، اثبات شود که رفت و با ویروس برگشت تمامی این بوق‌های دنیا به آن می‌پردازند.

وی اضافه کرد: در خصوص بحث واکسن، یکی از غم‌ها در ایام مدیریت کرونا این فضای ناجوانمردانه تبلیغاتی است که هیچ وزیر بهداشتی در هیچ جای دنیا اینقدر گرفتار کلاف سردرگم درهم تنیده تبلیغات منفی نیست.

این عضو کابینه دولت ادامه داد: در خصوص واکسن روسی ″اسپوتنیک وی ۹ ماه کار شد، اولین تلفن من به وزیر بهدشت روسیه، ۹ اردیبهشت سال گذشته بود، با چه فشاری این کار انجام شد، اولین حمله‌ها چه کسانی انجا دادند؟ بگویند، تبلیغاتی بوده است.

وی با اشاره به اینکه همین افراد همان روز می‌گفتند چرا واکسن آسترازنکا وارد نمی‌کنید؟ این کار هم انجام شد، گفتند در مقاله خوانده ایم، فلان می‌شود، پس به ما واکسن اسپوتنیک وی بدهید.
نمکی افزود: چیزی را که برای ملت ایران ضرر داشته باشد، برای فرزند خودم تزریق کردم، تا ببنید که ما تا کجا پای شما ایستاده ایم.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + سیزده =