قرنطینه موثرترین راه قطع زنجیره کروناست

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: قرنطینه افراد مبتلا به بیماری کووید. ۱۹ کم هزینه‌ترین و موثرترین راه قطع زنجیره ویروس کرونا و مقابله با آن است.

 به نقل از ایرنا، ایرج حریرچی عصر دوشنبه در جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا استان قزوین تصریح کرد: راه مقابله با این ویروس عدم ابتلا به آن بوده و انجام این مساله با قطع زنجیره انتقال امکان پذیر خواهد بود و با رعایت دستور العمل‌های بهداشتی و پرهیز از شرکت در تجمعات می‌توانیم بخش مهمی از زنجیره این بیماری را از بین ببریم.

وی، راه اصلی انتقال ویروس کرونا را از راه تنفس و تماس چهره به چهره برشمرد و افزود: قریب به اتفاق دارو‌های مصرف شده در سراسر جهان که برای مقابله با این بیماری به کار گرفته شده و گران نیز هستند، به غیر از استفاده از اکسیژن و کروتون، تاثیر چندانی برای مبتلایان به این بیماری نداشته است.

معاون کل وزیر بهداشت یادآور شد: به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از سازمان جهانی، در بین اتفاقاتی که طی ۱۰۰ سال گذشته برای مردم جهان از جمله وقوع ۲ جنگ جهانی، پیش آمده، بیماری کووید ۱۹ بزرگترین آن‌ها بوده تا جایی که رییس جمهوری آمریکا اظهار داشته که تعداد کشته‌های ناشی از شیوع این ویروس از جنگ‌های جهانی، جنگ ویتنام و انهدام برج‌های دوقلو در آن کشور بیشتر بوده است.

به گفته وی، باید برای مقابله با این ویروس طرح‌های جامع و مدونی در سطح بین المللی، کشوری، استانی و حتی شهرستانی وضع کرد و هیچ اقدام انفرادی، حتی در حوزه واکسیناسیون نباید صورت پذیرد.

حریرچی اظهار داشت: براساس آمار بهداشت جهانی، بیش از ۸۰ درصد مسایل مربوط به سلامت در حوزه خارج از آن می‌گیرد و در این رابطه کشور‌هایی نظیر نیوزلند که موفق به مقابله با این ویروس شده‌اند تمامی راه حلشان از جمله اعمال محدودیت‌ها، خارج از حوزه بهداشت و درمان بوده است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: باید به این موضوع نیز توجه داشت که اگر بیماری در بخش آی سی یو وارد شد و نیاز به لوله تنفسی پیدا کرد، احتمال نجات وی کمتر از ۲ درصد است.

گرفتن تست کرونا باید در دستور کار جدی قرار گیرد

حریرچی با بیان اینکه گرفتن تست کرونا باید در دستور کار جدی قرار گیرد، گفت: با توجه به موج چهار فراگیری این ویروس و شناسایی افراد مبتلا به آن جهت قرنطینه کردن و جلوگیری از ارتباط با سایر افراد، انجام تست فراگیر باید به طور جدی پیگیری شود.

وی به قرنطینه شدن مبتلایان به این بیماری نیز تاکید کرد و گفت: براساس آمار، علت ۴۲ هزار و ۵۹۸ نفری که تست مثبت آن‌ها ثبت شده، تخلف از مرحله قرنطینه داشته‌اند.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه هر واکسنی که به تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برسد، قابل استفاده خواهد بود، تاکید کرد: افراد نباید به سخنان بی‌اساس و پایه‌ای که در این رابطه صورت می‌گیرد توجه داشته باشند.

وی سرعت در تزریق واکسن را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: در خصوص تزریق واکسن کرونا باید گفت که از هر ۱۰۰ نفر، ۱۶ نفر دچار اختلالات انعقادی می‌شوند.

وی قزوین را یکی از استان‌هایی دانست که آمار مبتلایان به این ویروس در آن بالاتر از متوسط کشوری بوده و اضافه کرد: خوشبختانه با تصمیمات اخذ شده و اقدامات موثری که در حوزه محدودیت‌های ترددی از سوی ستاد مقابله با کرونا استان اعمال شده موفقیت‌های مناسبی را کسب کرده‌اند.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =