مازندران استان پایلوت دریافت واکسن ایرانی است

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مازندران به عنوان یکی از استان‌های پایلوت واکسن ایرانی پاستور است.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر “سیما سادات لاری” امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست ستاد مقابله با کرونای مازندران در ساری افزود: در حال حاضر روند واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ در کشور با دریافت سهم ایران از سبد جهانی کواکس سرعت گرفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر به مازندران گفت: مرحله ۳ کارآزمایی دو واکسن ایرانی پاستور و برکت از امروز در کشور آغاز شده و انتظار می‌رود تیرماه امسال تولید این دو واکسن ایرانی به تولید انبوه برسد.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که طبق پیش‌بینی و برنامه‌ریزی‌ها، تا پاییز امسال تمامی جمعیت بالای ۱۸ سال کشور علیه بیماری کرونا واکسن دریافت خواهند کرد.

وی با اعلام این که تاکنون در مجموع ۶۲۱ هزار و ۸۲۲ دوز واکسن به ۴۸۰ هزار و ۶۴۶ نفر طی ۲ مرحله تزریق شده است، پیش بینی کرد که تا پنجم اردیبهشت کادر بهداشت و درمان اعم از گروه دانشجویان، دستیاران و مراکز درمانی بخش خصوصی، بیماران خاص و جانبازان بالای ۷۰ درصد واکسنشان را دریافت کنند.

 
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: کمبود واکسن کرونا یک معضل جهانی است و خوشبختانه در حال حاضر سرعت انجام واکسیناسیون در ایران افزایش یافته است.

سیما سادات لاری گفت: مازندران به عنوان یکی از استان‌های پایلوت واکسن ایرانی پاستور نام برد و افزود که در حال حاضر واکسن برکت و پاستور وارد مرحله سوم کارآزمایی شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که تا تیر ماه این دو واکسن در کشور به تولید انبوه برسد و تاکید کرد: با این روند در پاییز امیدواریم واکسیناسیون بقیه گروه‌ها انجام شود.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با اشاره به انعقاد قرارداد ورود ۶۰ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک روسیه، گفت: برای دریافت و تزریق این واکسن زمان خاصی قابل تخمین و پیش بینی نیست.

وی در پاسخ به برخی گمانه زنی‌ها در باره عوارض واکسن آسترزانکا و احتمال وجود چنین عوارضی در واکسن روسی، اظهار داشت: اگر چه ما تاکنون در کشور عوارضی از واکسن روسی را شاهد نبودیم، ولی هر واکسنی ممکن است عوارضی داشته باشد. واکسن روسی به دلیل استفاده بیشتر بالطبع ممکن است آثار بیشتری هم داشته باشد. ممکن است عوارض این واکسن حتی از هر ۲۰۰ هزار نفر در یک نفر بروز کند. با این حال بر اساس نظر کارشناسان هر واکسنی که در اختیار هست باید تزریق شود و ما تاکنون در کشور عوارضی در زمینه تزریق واکسن روسی را شاهد نبوده ایم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت: تمامی واکسن‌های موجود در شبکه بهداشت و درمان کشور رایگان است و واکسیناسیون طبق اولویت بندی وزارت بهداشت پولی نیست و نخواهد بود.

وی افزود: هیچ واکسنی در سبد شبکه بهداشت و درمان کشور پولی نخواهد بود و واکسیناسیون بر اساس اولویت بندی به طور رایگان در حال انجام است.

سادات لاری در باره واکسن‌هایی که توسط بخش خصوصی وارد می‌شود، اظهار داشت: واردات واکسن توسط شرکت‌های بخش خصوصی یه تصمیم راهبردی برای سرعت بخشی به انجام واکسیناسیون است، ولی واکسن‌های وارداتی توسط این شرکت‌ها نیز با نظارت وزارت بهداشت و بر اساس قیمت‌های مصوب توزیع خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر سلامت و امنیت مردم در اولویت دولت قرار دارد و برای انجام هرچه بیشتر واکسیناسیون از تمامی ظرفیت‌ها استفاده خواهد شد.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − یازده =