مالیات بر اصل قیمت طلا از ۱۳ دی ماه حذف می‌شود

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل قیمت طلا، جواهر و پلاتین براساس قانون مصوب مجلس از ۱۳ دی ماه خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

 اتاق اصناف ایران پیشتر در اطلاعیه‌ای جزئیات اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده را اعلام کرد. از جمله شیوه اجرای آن برای خرید «طلا، جواهر و پلاتین». این قانون که در بهار ۱۴۰۰ به تصویب مجلس رسیده و ۱۳ تیر ۱۴۰۰ برای اجرا ابلاغ شده است قرار است از ۱۳ دی ماه اجرا شود.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از ایرنا «سید نظام الدین موسوی» عصر یکشنبه در این باره با اشاره به اطلاعیه اتاق اصناف به خبرنگاران گفت: مجلس شورای اسلامی اوایل سال جاری با اصلاح مفادی از این قانون تغییرات مهمی در آن لحاظ کرد که از جمله می‌توان به فراهم شدن امکان شناسایی شرکت‌های کاغذی و معاملات صوری در این قانون خبرداد که با الزامی شدن ثبت معاملات در سامانه مودیان انجام خواهد شد و گام بزرگی برای شفافیت مالیاتی در این بخش است.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییر نحوه مالیات طلا در قوانین پیشین گفت: هم اکنون هر فردی که طلا، جواهر یا پلاتین خریداری می‌کند، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده‌ای که پرداخت کرده است شامل وزن این اقلام نیز می‌شود. به عبارتی هراندازه قطعه طلایی که خریداری می‌کند سنگین‌تر باشد، مالیات بیشتری هم شامل می‌شود.

وی درباره قانون جدید که از ۱۳ دی ماه اجرایی خواهد شد، گفت: بر اساس این قانون دیگر مالیات از وزن این کالا‌ها دریافت نمی‌شود و خریدار فقط ۹ درصد مالیات بر اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده را پرداخت خواهد کرد که هزینه‌های خرید این اقلام را کاهش می‌دهد.

موسوی با اشاره به گنجاندن شرایط فروش نسیه در اخذ مالیات گفت: براساس قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده؛ پیمانکاران و فعالان اقتصادی که به صورت نسیه با مشتریان کار می‌کنند پس از اینکه در سامانه مودیان نحوه دریافت وجه معامله خود را ثبت و ضبط می‌کنند، می‌توانند مالیات آن معامله را پس از دریافت اقساط آن از مشتری پرداخت کنند درحالی که تا کنون چنین نبوده است.

نماینده مردم تهران از جایگزین شدن سامانه به جای ممیز برای محاسبه و دریافت مالیات از مودیان خبرداد و گفت: با اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده رویه مالیات ستانی تسهیل و منصفانه می‌شود چراکه در حال حاضر یکی از مشکلات، اخذ مالیات از طریق ممیز است، اما با قانون جدید سامانه محوری جایگزین ممیز محوری خواهد شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت از تولید داخلی در این قانون خاطرنشان کرد: در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از کالا‌های تولید داخل در مقابل کالا‌های وارداتی و خارجی حمایت شده است و کالا‌های وارداتی که مشابه داخلی داشته و آن کالای داخلی می‌تواند نیاز بازار را رفع کند، مشمول نرخ استاندار مالیات بر ارزش افزوده به میزان ۹ درصد می‌شود.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک − 1 =