پرداخت وام دانشجویی به ۸۰ درصد دانشجویان – طبس نیوز

پرداخت وام دانشجویی به ۸۰ درصد دانشجویان

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: در حال حاضر به حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد دانشجویانی که برای وام دانشجویی در نیم سال اول تحصیلی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰ ثبت‌نام کرده بودند، تسهیلات پرداخت شده است.

 به نقل از ایرنا مسعود گنجی روز شنبه توضیح داد: اگر سازمان برنامه و بودجه کشور، اعتبار باقی مانده صندوق رفاه دانشجویان برای اعطای تسهیلات دانشجویی را به ما تخصیص دهد، به طور یقین ۲۰ تا ۲۵ درصد وام‌های باقیمانده نیز در سریع‌ترین زمان پرداخت خواهد شد.

وی کل بودجه پنج مورد وام دانشجویان را حدود ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تاکنون ۳۵۰ میلیارد تومان از این تسهیلات به صندوق رفاه دانشجویان داده شده است و منتظر تخصیص ۱۶۸ میلیارد تومان بودجه دیگر از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور هستیم.

گنجی تصریح کرد: برای نیمسال تحصیلی دوم نیز اعتبارات و بودجه بیشتری نیاز است و دنبال این هستیم که بدانیم سازمان برنامه و بودجه چه درصدی را تخصیص می‌دهد تا مشخص شود که برای سال آینده بودجه ما را چقدر افزایش می‌دهند که براساس آن تصمیم گیری شود؛ هرچه بودجه داده شود، آن را به عنوان تسهیلات در اختیار دانشجویان قرار می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: بودجه امسال و سال آینده هرچقدر باشد ما برای پرداخت تسهیلات به دانشجویان تصمیم گیری خواهیم کرد و به طور قطع همه این اعتبارات در قالب پنج مورد تسهیلات در اختیار دانشجویان قرار داده می‌شود.

اعطای پنج مورد وام به دانشجویان

گنجی درباره پنج نوع وام دانشجویی توضیح داد: یکی از این موارد، وام تحصیلی برای همه مقاطع تحصیلی است. سال گذشته افزایش وام داشتیم به طوری که وام تحصیلی دانشجویان مجرد ۳۰ درصد و متاهلان ۹۵ درصد افزایش یافت.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان تاکید کرد: بر این اساس دانشجویان مجرد یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان و دانشجویان متاهل نیز سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

گنجی زمان بازپرداخت این تسهیلات را پس از فارغ‌التحصیلی اعلام کرد و افزود: پس از اینکه دانشجویان فارغ التحصیل شدند، تسهیلات آن‌ها قسط بندی شده و دانشجویان نسبت به پرداخت اقساط خود اقدام می‌کنند. این تسهیلات دانشجویان به صورت قرض الحسنه است.

وی خاطرنشان کرد: برای هر فردی که برای وام تحصیلی ثبت‌نام کند، تسهیلات در نظر گرفته می‌شود و تقریبا می‌توان گفت همه دانشجویانی که متقاضی دریافت تسهیلات هستند، می‌توانند از این وام‌ها بهره‌مند شوند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: این میزان تسهیلات مربوط به نیم سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰ است و برای نیم سال تحصیلی دوم نیز منتظر تخصیص اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور هستیم.

پرداخت وام ضروری به دانشجویان

وی درباره پرداخت وام ضروری به دانشجویان نیز گفت: دانشجویان مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته در دو نوبت و دانشجویان مقاطع دکتری تخصصی ناپیوسته می‌توانند در چهار نوبت از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

گنجی بخشی دیگر از پرداخت تسهیلات ضروری را مختص تولد فرزند دانشجویان، فوت پدر، مادر، همسر یا فرزند، دانشجویان حادثه دیده در سوانح و تصادفات رانندگی، بیماری‌های خاص و پرهزینه دانست و اظهار داشت: برای این موضوعات به عنوان مباحث مهم دانشجویان نیز وام ضروری در نظر گرفته شده است.

وی در عین حال تصریح کرد: دانشجویانی که بر اثر بیماری یکی از اعضای خانواده و تحت تکلف خود نیازمند وام ضروری باشند نیز می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند و صندوق رفاه دانشجویان نسبت به پرداخت به موقع وام به این دانشجویان اقدام می‌کند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد: برای دانشجویان برتر، نمونه کشوری، مبتکر، دانشجویان قهرمان ورزشی، توانخواهان و دانشجویانی که در حوادث و بلایای طبیعی مشکلاتی برای آن‌ها پیش آید نیز امکان دریافت وام ضروری وجود دارد.

وی درباره وام ویژه دانشجویان دکتری با پرداخت از دو منبع نیز اینگونه توضیح داد و اضافه کرد: برای دانشجویان دکترای تخصصی ناپیوسته یک میلیون ماهانه و هر شش ماه ۶ میلیون تومان داده می‌شود و وام ویژه دکتری از منابع بانک‌های توسعه تعاون که بر اساس قرارداد با این صندوق پرداخت می‌شود ۷۰۰ هزار تومان ماهانه و هر سه ماه یکبار به آن‌ها پرداخت می‌شود.

پرداخت وام مسکن متاهلی

گنجی به موضوع وام مسکن متاهلی نیز اشاره کرد و گفت: به دانشجویان همه مقاطع تحصیلی این تسهیلات داده می‌شود و روز دریافت آن مشخص و در روز فارغ التحصیلی باید بازپرداخت شود. برای این تسهیلات نیز در تهران ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، در کلانشهر‌هایی همچون اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز، مشهد، کرج، قم و کرمانشاه ۲۶ میلیون تومان و برای بقیه شهرستان‌ها ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن متاهلان اعطا می‌شود.

وی تاکید کرد: تسهیلات ودیعه مسکن متاهلان نیز به این شیوه است که برای مجردان ۵ میلیون تومان در تهران و هشت شهر کلانشهر ۴ میلیون تومان و مابقی شهر‌ها نیز سه میلیون تومان است، که البته پرداخت این تسهیلات به صورت گروهی است و دانشجویان متقاضی باید برای دریافت آن ثبت نام کنند تا صندوق رفاه دانشجویان نیز این وام‌ها را به صورت گروهی در اختیار دانشگاه‌ها قرار دهد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان از اهداف اصلی پرداخت این گونه تسهیلات را پایین آمدن هزینه دانشجویان در طول دوران تحصیل آن‌ها دانست و اظهار داشت: یکی دیگر از تسهیلات پرداختی به دانشجویان همه دانشگاه‌هایی که دانشجویان شهریه پرداخت می‌کنند موضوع وام شهریه است.

گنجی ادامه داد: وام شهریه برای دانشجویان مشغول تحصیل در دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه آزاد و دیگر دانشگاه‌های شهریه پرداز است که برای دانشجویان مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته یک میلیون و ۳۰۰ تومان و کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکترای حرفه‌ای ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، اما دکترای تخحصصی ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه هنوز بخشی از اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان از صوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده نشده است، خاطرنشان کرد: همچنان منتظر پرداخت این تسهیلات از سوی سازمان برنامه و بودجه هستیم تا این بودجه به ما تخصیص داده شود.

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − چهار =