اعتراف اوکراین به انفجار پل کریمه

نورنیوز – گروه بین‌الملل: «هانا مالیار» معاون وزیر دفاع اوکراین در پستی تلگرامی نوشت، پل «تنگه کرچ» که چهار سال پس از پیوستن کریمه به روسیه در ۲۰۱۴ افتتاح شد برای ایجاد اختلال در خطوط تأمین روسیه هدف قرار گرفته شد.


او خاطرنشان کرد، شنبه ۲۷۳ روز از نخستین حمله به این پل می‌گذرد که با هدف ایجاد شکاف و اختلال در ارسال تجهیزات و لجستیک به روس‌ها انجام شد.


مسئولیت اوکراین در حمله اکتبر ۲۰۲۲ به این پل یک راز آشکار بوده است.


پاییز گذشته میلادی نیز روزنامه نیویورک تایمز تحقیقاتی را با عنوان “چطور اوکراین پل کلیدی روسیه را منفجر کرد “منتشر کرد که با جزئیات نشان می‌دهد  اوکراینی‌ها یک کامیون پر از مواد منفجره را به روی پل فرستاده و آن را در نیمه راه منفجر کردند که باعث کشته شدن چهار تن و تخریب جدی سازه شد که در نهایت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه آن را “اقدامی تروریستی” نامید.


اگرچه مقام‌های اوکراینی پیشتر مدعی شده بودند که مسئولیتی در این اقدام ندارند اما به آن اشاره می‌کردند.


«میخائیلو پودولیاک»، یکی از مشاوران «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین اکتبر گذشته میلادی در توئیتی نوشت: هر چیز غیرقانونی باید منهدم شود، هر چیز به سرقت رفته باید به اوکراین برگردانده شود، هر چیزی که توسط روس‌ها اشغال شده باید مطرود شود.


تخریب این پل علاوه بر تحقیر پوتین، بر تلاش‌های مسکو برای انتقال تجهیزات به کریمه نیز اثر گذاشت. روزنامه مسکو تایمز گزارش کرد رفت و آمد وسایل نقلیه در فوریه ۲۰۲۳ به صورت کامل از سر گرفته شد اما حمل و نقل ریلی در مه انجام شد.

ایسنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + سیزده =