موج گرمای کم‌سابقه در جهان؛ آسیا ۵۲.۲ و اروپا ۴۸ درجه سانتیگراد را تجربه کردند

نورنیوز – گروه بین‌الملل: تارنمای آژانس هواشناسی سازمان ملل به ثبت رکوردهای جدید دما در بخش‌هایی از نیمکره شمالی اشاره شده و آمده است که رکوردهای تازه نیز ممکن است طی هفته‌های آینده در دیگر نقاط به ثبت برسد.


سازمان جهانی هواشناسی هشدار داد که پیش‌بینی می‌شود موج گرما در دریای مدیترانه تا اواسط هفته تشدید شود و در برخی نقاط تا اوت ادامه یابد.


در تارنمای آژانس هواشناسی سازمان ملل به ثبت رکوردهای جدید دما در بخش‌هایی از نیمکره شمالی اشاره شده و آمده است که رکوردهای تازه نیز ممکن است طی هفته‌های آینده در دیگر نقاط به ثبت برسد.


اروپا در دومین موج گرمای امسال خود دمای ۴۸ درجه سانتی‌گراد را به ثبت رساند. گرم ترین دمای ثبت شده در اروپا ۴۸.۸ درجه سانتی گراد بوده است که سال ۲۰۲۱ میلادی در سیسیل ایتالیا گزارش شد.


کشورهای سراسر آسیا نیز با چندین دوره گرمای بی سابقه مواجه شده اند. شرایط سخت آب و هوایی نگرانی‌هایی را در خصوص ظرفیت این کشورها برای انطباق با وضعیت دشوار اقلیمی ایجاد کرده است.


کارشناسان و دانشمندان علوم اقلیمی معتقدند که هدف تعیین شده برای جلوگیری از افزایش بیش از ۱.۵ درجه‌ای گرمایش زمین در دراز مدت دور از دسترس است.


دوره‌های طولانی مدت گرما در چین شبکه‌های برق و محصولات کشاورزی را با چالش‌های جدی مواجه کرده و بر نگرانی‌ها در خصوص تکرار احتمالی خشکسالی سال گذشته که در ۶۰ سال اخیربی‌سابقه بود، افزوده است.


تایلند در ماه آوریل رکورد دمای ۴۵ درجه سانتی‌گراد را ثبت کرد و ویتنام مجبور شد در ماه مه به دلیل گرمای بیش از ۴۴ درجه و مصرف بالای دستگاه‌های خنک کننده، برق را جیره بندی کند


موج گرمای شدید در دو ایالت پرجمعیت هند در ماه گذشته، صدها نفر را برای مداوا راهی بیمارستان کرد و جان نزدیک به ۱۷۰ نفر را گرفت.


کره جنوبی اواخر هفته گذشته شاهد جاری شدن سیلاب‌های مرگبار بود؛ این در حالیست که اوایل ماه جاری کارشناسان هواشناسی در این کشور نسبت به فراگیر شدن موج گرما هشدار داده بودند.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =