تمایل شورای همکاری خلیج‌فارس به گفتگوهای عمیق با ایران

نورنیوز – گروه بین‌الملل: «جاسم البدیوی» دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس بامداد چهارشنبه (نوزدهم جولای) در گفتگو با شبکه الجزیره به ارزیابی این نهاد از روابط ایرانی-عربی بعد از توافق ایران و عربستان برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک و همچنین همکاری‌های اقتصادی در منطقه پرداخت.


براساس گزارش الجزیره، البدیوی در این گفتگو تصریح کرد: همه کشورهای حوزه خلیج‌فارس از روند عادی سازی روابط بین ایران و عربستان استقبال کردند؛ ازسرگیری روابط تهران و ریاض، در ثبات منطقه سهم ایفا خواهد کرد.


دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس در ادامه تأکید کرد: ما تمایل داریم با ایران در چارچوب کنوانسیون‌های بین‌المللی گفتگوهای عمیقی داشته باشیم.


البدیوی ضمن تأکید بر ابتکار عمل کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در بحران سودان و حمایت‌شان از بازگشت آرامش به خارطوم و لزوم دورکردن مردم از جنگ، تأکید کرد: از تلاش‌ها برای پایان این بحران و به‌ویژه تلاش‌های آمریکایی-سعودی حمایت می‌کنیم.


او در ادامه و ضمن اذعان به آمادگی ارائه هرگونه کمکی برای پایان یافتن بحران در یمن، خاطرنشان کرد: ما از طرح‌های اصلاحات در عراق حمایت می‌کنیم و با طرف عراقی راه‌های حمایت از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.


دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس مایل به برقراری روابط متوازن با همه شرکا هستند؛ ما بر لزوم فاصله گرفتن پرونده غلات از جنگ و درگیری اوکراین تأکید داریم. شورای همکاری به طور مفصل با طرف روسی در مورد اهمیت تجدید توافق غلات صحبت کرده است.


البدیوی در ادامه با اشاره به اینکه «پرونده اقتصادی خلیج‌فارس بزرگترین و مهمترین چالش ما است»، تصریح کرد: ما در حال کارکردن بر روی تکمیل برخی مسائل برای رسیدن به یکپارچگی اقتصادی در منطقه هستیم. اراده روشنی در میان رهبران کشورهای ما برای دستیابی به این هدف وجود دارد.


پیش‌تر و در ششمین نشست موسوم به «گفتگوی راهبردی» بین روسیه و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که در مسکو برگزار شد، دبیرکل شورای همکاری خلیج‌فارس با بیان اینکه کشورهای عضو این شورا روابط تاریخی با جمهوری اسلامی ایران دارند، تأکید کرده بود که همیشه دست ما برای صلح ما به سوی این کشور دراز است.

فارس

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 16 =