دخالت نکنید، من نخست‌وزیرم!

نورنیوز – گروه بین‌الملل: تظاهرات هفتگی صهیونیست‌ها علیه کابینه «بنیامین نتانیاهو» وارد بیست‌ونهمین هفته شده و بنا بر گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده از رسانه‌های صهیونیستی سطح درگیری معترضان با نیروهای امنیتی روزبه‌روز بیشتر می‌شود و با گذشت زمان نه‌تنها از کمیت اعتراض‌ها کاسته نشده بلکه هر هفته بخش جدیدی از جامعه صهیونیستی وارد کارزار هفتگی اعتراض علیه نتانیاهو می‌شود. در آخرین شنبه اعتراضی بیش از نیم میلیون معترض خشمگین در اراضی اشغالی ی علیه کابینه تظاهرات کردند و روز یکشنبه نیز تجمع مقابل کنست (پارلمان اسرائیل) علیه کابینه شعار سر دادند.


علت اصلی و ظاهری تداوم این اعتراض‌های گسترده، اصرار کابینه نتانیاهو به تصویب و اجرای لایحه «اصلاحات قضایی» است؛ معترضان می‌گویند اجرای این طرح به معنای «نابودی دموکراسی اسرائیل و فرار نتانیاهو از محاکمه به خاطر پرونده‌های حجیم فسادش» است. نگاهی گذرا به خبرهای چند روز گذشته از رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد که اوضاع به‌شدت متشنج است تا جایی که بنا بر گزارش وب‌سایت «آکسیوس» جو بایدن و دولت آمریکا از نتانیاهو خواسته‌اند لایحه اصلاحات قضائی را کنار بگذارد.


روزنامه‌نگار صهیونیست: به سمت آتشفشانِ در حال انفجار حرکت می‌کنیم


«تسور شیزاو» گزارشگر روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونت با انتشار مقاله‌ای تأکید کرد، انباشت بحران‌ها در اراضی اشغالی که عملکرد کابینه نتانیاهو، عامل آن به شمار می‌رود، بسیار خطرناک است. اوضاع در اراضی اشغالی مانند حرکت به سمت یک آتشفشان در حال انفجار است.


شیزاو ادامه داد: در جریان تظاهرات گسترده در فرودگاه بن گوریون طی روز سه شنبه گذشته، دوست من با ۲ تن از نیروهای یگان ویژه پلیس صحبت می‌کرد؛ آنها به او گفتند که نیروهای پلیس، قصد ترک خدمت دارند. ما شاهد به وجود آمدن شکاف‌هایی هستیم. با تصویب هر قانون ناامید کننده‌ای از سوی کابینه نتانیاهو در پارلمان، بیش از گذشته اوضاع وخیم می‌شود.


علاوه بر این، شبکه الجزیره گزارش داد که پلیس رژیم صهیونیستی برای متفرق کردن معترضان علیه لایحه جنجالی کابینه بنیامین نتانیاهو در خصوص اصلاحات قضایی به خشونت متوسل شده است.


بر اساس این گزارش، عناصر پلیس رژیم صهیونیستی سعی دارند با استفاده از خشونت، معترضان را از اطراف ساختمان پارلمان این رژیم متفرق کنند. پلیس رژیم صهیونیستی همچنین ده‌ها تن از معترضان را مقابل منزل وزیر اقتصاد این رژیم بازداشت کرده است.



وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی: اوضاع امنیتی واقعاً نگران کننده است


«بنی گانتز» وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی در جریان سخنان خود در پارلمان این رژیم در خصوص تصویب لایحه جنجالی اصلاحات قضایی کابینه بنیامین نتانیاهو، اذعان کرد: ما امروزه شاهد یک شکاف در جامعه هستیم که پیشتر آن را ندیده بودیم.


گانتز در ادامه افزود: ارتش و مردم، با یکدیگر در ارتباط هستند و اگر مردم دچار شکاف شوند، این شکاف و اختلاف، به میان صفوف ارتش نیز سرایت می‌کند. باید واضح و آشکار اعلام کرد که کابینه نتانیاهو، مسئول به وجود آمدن این اوضاع است. نیروهای ارتش، این مشکل را ایجاد نکرده‌اند بلکه از آن تأثیر گرفته‌اند. نحوه بیان و موضع گیری نتانیاهو و اعضای کابینه او، محکوم است.


گانتز اضافه کرد: آنها به جای آنکه به حرف معترضان گوش دهند و به آنها توجه کنند، به معترضان، شورشی می‌گویند. جامعه در حال عبور از خطوط قرمز است. ما می‌توانیم این مسئله را در زمان غذا خوردن با خانواده یا گفتگوها در محل کار حس کنیم. از کابینه می‌خواهم اقدامات لازم را برای حل این مشکل به کار بگیرند چرا که خطر آشکاری، ما را احاطه کرده است.


او همچنین بعد از دیدار با «هرتزی هالیوی» رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی تأکید کرد: اوضاع امنیتی در اسرائیل واقعاً نگران کننده است.


نگرانی شدید دولت بایدن نسبت به گسترش اعتراضات در اراضی اشغالی


«باراک راوید» خبرنگار سیاسی سایت عبری زبان واللا گزارش داد که دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، نسبت به تحولات جاری در اراضی اشغالی در سایه گسترش دامنه اعتراضات علیه لایحه جنجالی کابینه بنیامین نتانیاهو، نگران است.


او در ادامه افزود: دولت بایدن از تضعیف جایگاه تل‌آویو و از بین رفتن قدرت بازدارندگی اسرائیل به دنبال شدت گرفتن اعتراضات داخلی نگران است. بایدن از نتانیاهو خواسته بود، تصویب لایحه جنجالی اصلاحات قضایی با چارچوب کنونی آن را متوقف کند، به ویژه آنکه این طرح باعث تشدید شکاف داخلی می‌شود.


راوید تأکید کرد: بایدن از نتانیاهو خواست تا از تمام جریان‌ها برای دستیابی به توافقاتی در خصوص این لایحه، در سایه تهدیدات و چالش‌های پیشروی تل‌آویو، استفاده کند. پنتاگون از نزدیک تحولات جاری در اسرائیل را دنبال کرده و نسبت به گسترش اعتراضات در ارتش به ویژه ترک خدمت نظامیان ذخیره مخصوصاً در نیروی هوایی و تأثیرات منفی آن بر قدرت بازدارندگی تل‌آویو، ابراز نگرانی کرده است.



نتانیاهو خطاب به وزیر جنگ: دخالت‌ها را متوقف کن، من نخست‌وزیر هستم


با اوج گیری دامنه اعتراضات در سرزمین‌های اشغالی علیه اصلاحات قضایی بنیامین نتانیاهو، یک رسانه عبری زبان فاش ساخت که نتانیاهو در جریان اختلال قلبی خود از داخل بیمارستان به «یوآف گالانت» وزیر جنگ هشدار داد، از دخالت دست بکش من نخست‌وزیرم و خودم تصمیم می‌گیرم.


دفتر اطلاع رسانی فلسطین شامگاه یکشنبه گزارش داد که کانال «۱۲» تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد شب گذشته نتانیاهو در معرض خطری حقیقی قرار داشت و به سبب اختلال در ضربات قلب به مدت ۱۲ ثانیه بلافاصله به بیمارستان انتقال داده شد و تحت عمل کاشت دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب قرار گرفت.


این رسانه عبری در ادامه فاش ساخت که بنیامین نتانیاهو در جریان بستری شدن چندساعته در بیمارستان پس از آنکه از تلاش یوآف گالانت در تعویق رأی گیری بر سر موادی از قانون اصلاحات قضائی (حکم عقلانیت) در کنست با خبر شد، با ابراز خشم از این موضوع، در تماس تلفنی با وی مشاجره لفظی کرد و با حمله به گالانت هشدار داد: از دخالت دست بکش. من نخست‌وزیرم و خودم تصمیم می‌گیرم.



۱۵۰ شرکت اقتصادی هم به اعتراضات پیوستند


انجمن بازرگانان در رژیم صهیونیستی که دربرگیرنده ده‌ها تن از رؤسای شرکت‌های بزرگ در اراضی اشغالی است، اعلام کرد که از امروز دوشنبه، فعالیت‌های خود را در اعتراض به لایحه اصلاحات قضایی کابینه بنیامین نتانیاهو، متوقف می‌کند.


۱۵۰ شرکت اقتصادی در اراضی اشغالی، در این انجمن عضو هستند. در پایان نشست شبانه اعضای انجمن، تصمیم بر این شد که اعتصاب شرکت‌های مذکور از امروز آغاز شود. اعضای انجمن، از دیگر سندیکاها و اتحادیه‌های اقتصادی در اراضی اشغالی خواستند، به این اقدام انجمن بازرگانان ملحق شوند.


از سوی دیگر، اعضای ادارات چهار دانشگاه تل آویو، قدس، بن گوریون و التخنیون، اعلام کردند که در اعتراض به لایحه جنجالی مذکور، دست به اعتصاب زده‌اند.


مسیرهای منتهی به کنست مسدود شد/ نتانیاهو امروز چه در سر دارد؟


قدس اشغالی امروز دوشنبه صحنه تظاهرات گسترده معترضان صهیونیست علیه طرح اصلاحات قضایی نتانیاهو شده است.


کابینه راستگرایان افراطی به نخست وزیری نتانیاهو در نظر دارد امروز طرح اصلاحات قضایی که شامل کاهش اختیارات دادگاه عالی رژیم صهیونیستی (بالاترین مرجع قضایی در اراضی اشغالی) می شود را در شور دوم و سوم به تصویب برساند، امری که در صورت رای آوردن در کنست موجب تصویب نهایی این طرح جنجالی می شود.


رسانه‌های عبری گزارش دادند که در صورت تصویب نهایی این طرح، اختیارات دادگاه عالی رژیم صهیونیستی در نظارت بر تصمیمات کابینه به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته و مسیر برای یکه‌تازی نتانیاهو در اجرای سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه‌اش هموار می‌شود.



در طرف مقابل امروز شمار زیادی از معترضان که از شهرهای اطراف وارد قدس اشغالی شده‌اند اقدام به مسدود کردن مسیرهای منتهی به کنست کردند تا از رسیدن نمایندگان به صحن پارلمان جهت تصویب طرح اصلاحات قضایی، جلوگیری کنند.




در همین راستا، پلیس رژیم صهیونیستی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در برابر ساختمان کنست، با استفاده از آب‌پاش‌های قوی وارد عمل شده است. نیروهای پلیس همچنین شماری از معترضان را که ده‌ها مسیر اصلی در قدس اشغالی را مسدود کرده‌اند را بازداشت و به مراکز امنیتی منتقل کردند.


منابع عبری از بازداشت سه تظاهرکننده در برابر منزل «نیر برکات» وزیر اقتصاد کابینه رژیم صهیونیستی خبر داده اند. معترضان در خیابان‌های قدس دست به دست هم داده و با حضور در معابر اصلی از حرکت خودروها جلوگیری می‌کنند، امری که بی‌نظمی و هرج و مرج گسترده‌ای را در قدس اشغالی به ویژه در اطراف ساختمان‌های اصلی نظیر کنست ایجاد کرده است.


نتانیاهو تحت تدابیر شدید امنیتی وارد کنست شد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی دقایقی پیش وارد ساختمان کنست رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی شد. تصاویر منتشر شده از سوی رسانه‌های عبری از حضور گسترده نیروهای امنیتی در اطراف نتانیاهو در هنگام ورود به کنست حکایت دارد.


روزنامه یدیعوت آحارونوت نیز پس از ورود نتانیاهو به کنست از برگزاری نشستی فوق العاده با حضور وی و یاریو لیوین وزیر دادگستری و بتسلئیل اسموتریج وزیر دارایی کابینه خبر داد. هنوز از محتوای این نشست خبری منتشر نشده است.


دیدارهای فشرده نتانیاهو در ساختمان کنست/ انتقادات تند لاپید و پیشنهاد گانتز


روزنامه یدیعوت آحارونوت امروز دوشنبه گزارش داد که پس از ورود نتانیاهو به کنست، نشستی فوق العاده با حضور او و یاریو لیوین وزیر دادگستری و بتسلئیل اسموتریج وزیر دارایی کابینه برگزار شده است. او سپس، نشستی با هرتزی هالیوی رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی برگزار کرده تا آخرین وضعیت ارتش پس از تشدید موج اعتصابات نظامیان را بررسی کند.


در همین حال، «یائیر لاپید» از رهبران جریان مخالف نتانیاهو در شرایطی که در برابر ساختمان کنست حضور داشت، تاکید کرد: ما به سوی فاجعه در حال حرکت هستیم و نتانیاهو دشمنان اسرائیل را قوی‎‌تر ساخته است.


لاپید تأکید کرد که هر نماینده‎‌ای که به نفع تصویب اصلاحات قضایی رأی دهد، در واقع به دشمنان تل‌آویو کمک کرده است.


لاپید افزود: ائتلاف حاکم به نخست وزیری نتانیاهو، شرایط را به سمت و سویی سوق می دهد که شاهد فروپاشی ارتش اسرائیل باشیم.


بنی گانتز از دیگر مخالفان سرسخت نتانیاهو  و طرح اصلاحات قضایی وی، نیز تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد که ائتلاف حاکم باید دستکم چند روز تصویب اصلاحات قضایی را به تصویب برساند.


وبگاه آمریکایی آکسیوس نیز در گزارشی نوشت: یواف گالانت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بر لزوم تعدیل برخی بندهای طرح اصلاحات قضایی و یافتن یک راه حل میانه تاکید دارد و این مسئله را به نفع ارتش و امنیت اسرائیل ارزیابی می‌کند.


گفتنی است طی ۲۹ هفته اخیر اراضی اشغالی شاهد موجی از اعتراض‌های گسترده درباره طرح جنجال برانگیز کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای انجام اصلاحات قضائی است بدون آنکه هیچ نشانه دال بر عقب نشینی کابینه از تصمیم خود برای ارائه لایحه به کنست و تصویب آن وجود داشته باشد. نتانیاهو از رهاورد تصویب اصلاحات قضائی در صدد ادامه دوران سیاسی خود است و می‌خواهد کابوس برکناری خودش و دیگر وزرای کابینه را به دلیل اتهامات متعددی که علیه آنها مطرح است، از بین ببرد.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =