دیدار مشاور امنیت ملی هند با احمدیان

نورنیوز – گروه سیاست: در این دیدار احمدیان با اشاره به روابط تاریخی و مشترکات متعدد فرهنگی و تمدنی که پیوند دهنده ملت های دو کشور بوده و موجب شده مناسبات تهران-دهلی همواره در سطح بسیار خوبی قرار داشته باشد گفت: جمهوری اسلامی ایران از بالندگی هند به عنوان یک قدرت نو ظهور و یک اقتصاد بزرگ در عرصه جهانی مبتنی بر چند جانبه گرایی استقبال می کند.


دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، سطح روابط همه جانبه با هند در ابعاد دو و چند جانبه بویژه همکاری برای فعال سازی ظرفیتهای جنبش عدم تعهد را اولویت های سیاست خارجی کشورمان برشمرد و تصریح کرد: ظرفیت های گسترده و متنوع همکاری در حوزه های مختلف ایجاب می کند سطح فعلی رایزنی‌ها و روابط دو کشور در مسیر رشد مستمر باشد.


احمدیان از بندر چابهار به عنوان نماد همکاریهای دو کشور یاد کرد و بر تسریع در اجرای توافقات میان دو کشور در حوزه حمل و نقل، انرژی و همکاری های بانکی تاکید کرد.


دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با توجه به اراده‌ی رهبران دو کشور به توسعه روابط دو جانبه در همه حوزه ها، گفت: رفع موانع موجود در این مسیر باید با اولویت در دستور قرار گرفته و به سرعت بر طرف شود.


احمدیان، با توجه به مواضع و دغدغه های مشترک تهران – دهلی نو در مبارزه با تروریسم و تولید و قاچاق مواد مخدر آمادگی کشورمان را برای توسعه همکاریها در این زمینه اعلام کرد.


در این دیدار آجیت دوآل، مشاور امنیت ملی هند نیز با استقبال از تلاش دو کشور برای ارتقاء همکاری‌های دوجانبه اظهار داشت: پروژه چابهار به عنوان مهمترین بستر مناسبات اقتصادی ایران و هند باید با رفع موانع موجود به مسیر پیشرفت مورد انتظار ا دو کشور باز گردد.


وی با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران و هندوستان در جنبش عدم تعهد آمادگی دهلی برای همکاری نزدیکتر با تهران برای نقش آفرینی در این نهاد بین المللی را اعلام کرد.


وی ضمن تاکید بر اهمیت عضویت رسمی ایران در بریکس و تاثیری آن در ارتقاء ظرفیتهای اقتصادی و سیاسی گروه بریکس گفت: هند از همه ظرفیتهای خود برای فراهم نمودن بسترهای عضویت ایران در بریکس استفاده خواهد کرد.


 

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =