از سیاست متوازن چین در غرب آسیا استقبال می‌کنیم

نورنیوز – گروه سیاست: دکتر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای شرکت در نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای عضو و دوستدار بریکس به افریقای جنوبی سفر کرده بعدازظهر امروز دوشنبه با وانگ ایی دبیر کمیسیون سیاست خارجی حزب کمونیست چین دیدار و گفتگو کرد.


در جریان این ملاقات طیف وسیعی از موضوعات مورد علاقه دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


دکتر احمدیان در این دیدار با اشاره به واقعیات نوین نظام بین‌الملل، ضرورت شناسایی سازوکارهای تحقق منافع مشترک کشورهای هم سو را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد؛ با این دیدگاه به دنبال بسط همکاری با چین در ترتیبات چندجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم.


دبیر شورای امنیت ملی کشورمان گفت: باور داریم که همکاری چندجانبه به تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی کمک می‌کند و محیط مناسبی را برای صیانت از صلح جهانی و  توسعه‌ی کشورها به وجود می‌آورد.


احمدیان، با تأکید بر این نکته که از سیاست متوازن چین در غرب آسیا استقبال می‌کنیم گفت: همکاری ایران و چین علاوه بر منافع فراوان اقتصادی  زمینه‌ساز امنیت منطقه‌ای است.


او، با اعلام آمادگی کشورمان در خصوص سرمایه‌گذاری چین در بخش‌های مختلف به ویژه در حوزه حمل‌ونقل تأکید کرد: رویکرد و راهبرد جمهوری اسلامی ایران گسترش مناسبات با کشورهای مستقل و دوست آسیایی به ویژه چین است.


دبیر شورای عالی امنیت کشورمان با اشاره به برگزاری موفقیت‌آمیز هجدهمین دوره کمسیون مشترک ایران و چین گفت: ارتقای روابط ایران و چین به مشارکت جامع راهبردی از سیاست‌های محوری جمهوری اسلامی ایران است.


وانگ ایی دبیر کمیسیون سیاست خارجی حزب کمونیست چین نیز در این دیدار گفت: ایران شریک استراتژیک چین است و چین از تمامیت ارضی و حقوق مشروع ایران دفاع می‌کند.


او ضمن تقدیر از سخنان مثبت آقای احمدیان در نشست کشورهای عضو و دوستدار بریکس از الحاق جمهوری اسلامی ایران به این گروه حمایت کرد.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − نه =