فقدان قوانین عادلانه بین‌المللی در حوزه سایبر موجب مداخلات ناامن کننده‌ آمریکا در سطح جهانی شده‌ است

نورنیوز – گروه سیاست: «علی‌اکبر احمدیان» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان صبح امروز برای شرکت در نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی دوستان بریکس با استقبال مقامات آفریقای جنوبی و سفیر کشورمان وارد  پرتوریا شد.


دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان پس از ورود به پرتوریا عازم محل برگزاری کنفرانس دوستان بریکس در ژوهانسبورگ شد. دکتر احمدیان در این سفر علاوه بر شرکت و سخنرانی در نشست دوستان بریکس، در حاشیه این نشست با تعدادی از همتایان خود نیز دیدار خواهد کرد.


جمهوری اسلامی ایران، عربستان، امارات ، مصر، کوبا، بلاروس، بروندی و قزاقستان در کنار اعضای بریکس در این نشست حضور دارند.
علی اکبر احمدیان نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در جمع اعضای این نشست مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص امنیت سایبری را تشریح کرد.


احمدیان در ابتدای سخنان خود ضمن اعلام تشکر جمهوری اسلامی ایران از ابتکار رئیس جمهور و مقام‌های عالی جمهوری آفریقای جنوبی بابت تشکیل این نشست و دعوت از ایران ابراز امیدواری کرد تا با همکاری و مساعدت تمامی اعضای بریکس روند پذیرش درخواست جمهوری اسلامی در این مجموعه‌ مهم و اثرگذار آغاز و به سرعت به انجام برسد.


احمدیان تأکید کرد: بی تردید پیوستن کشورهایی همچون جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی و ونزوئلا می‌تواند سهم بریکس از ذخایر  انرژی جهان را به سطح ممتازی ارتقاء دهد.


دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در ادامه گفت: فضای سایبر، زیست بومی برخواسته از ترکیب چند نوع فناوری نوین است که به موازات زیست بوم واقعی و فیزیکی موجود، با ماهیتی نو و به‌صورت دیجیتال در ابعاد مختلف به‌سرعت در حال رشد و توسعه بوده و تقریباً همه‌ی حوزه‌های فعالیت‌های جوامع بشری را تحت تأثیر قابلیت‌ها و مزایای خود قرار داده، به‌گونه‌ای که از یک سوی آن را کاملاً متمایز از دوران‌های گذشته‌ حیات انسانی ساخته و از سوی دیگر، شاید زندگی انسانی بدون آن ناممکن باشد.


احمدیان افزود: این زیست بوم جدید اما، همان‌گونه که دارای فرصت‌های فراوانی برای زندگی بشری بوده و چهره‌ متفاوتی به آن بخشیده است، می‌تواند تهدیدهای بی‌شماری را هم متوجه جوامع و افراد انسانی نماید که ضرورت ایجاب می‌کند با آنها هوشمندانه مواجه شویم.


او با اشاره به اینکه این فضا به دلیل ماهیت فنی و فناورانه‌ خاص، به‌صورت ذاتی و همچنین به‌صورت عمدی، دارای آسیب پذیری‌های فنی بوده و علاوه بر آن که امنیت سایبری سامانه‌ها، شبکه‌ها و زیرساخت‌های متصل به آن را دچار خدشه می‌گرداند، قادر خواهد بود، متناسب با سطح آسیب وارده، امنیت خصوصی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیت ملی کشورها را با مخاطره‌ جدی مواجه نماید. 


احمدیان افزود: حمله‌ سایبری به شبکه‌ برق سراسری و یا حمله‌ سایبر به شبکه‌ بانکی، شبکه‌ حمل و نقل ریلی و هوایی و دریایی و … از جمله مصادیق تهدیدهای زیست سایبری و مخاطرات امنیتی ناشی از آن است.


علی اکبر احمدیان در ادامه گفت: ماهیت شبکه‌ای فضای سایبر و قدرت تعامل زیاد بر بستر آن و انجام فعالیت‌های تبادلی برای امور مختلف اقتصادی، اجتماعی و بانکی بر بستر این شبکه‌ها، امکان گسترش تهدیدات و حملات سایبری از درون شبکه‌های یک کشور به شبکه‌های سایر کشورهایی که با آنها تبادلات مذکور صورت می‌گیرد، وجود دارد در نتیجه، امنیت سایبری و به عبارت دیگر امنیتِ این کشورها به یکدیگر مرتبط بوده و متأثر از امنیت سایبری یکدیگر است.


احمدیان تأکید کرد: به بیان بهتر، امنیت سایبری دارای قلمرو جهانی و منطقه‌ای بوده و محدود به یک کشور نیست و به همین دلیل نیازمند همکاری و تعامل بین کشورهای هم‌سو با یکدیگر است تا از این رهگذر امنیت خود را در سایر حوزه‌ها نیز مصون بدارند.


دبیر شواری عالی امنیت ملی خطاب به حضار گفت: یکی دیگر از چالش‌های حوزه‌ سایبر استفاده‌ برخی از کشورها از سامانه‌ها و سکوهای طراحی شده‌ خود برای وابسته کردن سایرین، در شکل و قالبی نوین، و در نتیجه مداخله در تحولات داخلی کشورهای دیگر و امنیت آنها با سوءاستفاده از این محصولات است که نمونه‌ بارز چنین سوءاستفاده‌ای پلتفرم‌های ایالات متحده‌ آمریکاست.


احمدیان اشاره کرد: تجربه‌ کشور من نشان داده که آمریکایی‌ها چگونه با بهره‌گیری از این امکانات تلاش کرده‌اند انواع مختلفی از مداخلات و ناامنی‌ها را در جوامع دیگر ایجاد نمایند.


او گفت: فقدان قوانین عادلانه‌ بین‌المللی در حوزه‌ فضای سایبر موجب گردیده تا دولت آمریکا با در اختیار داشتن مدیریت جهانی اینترنت و توسعه‌ی سکوهای (پلت‌فرم‌های) اینترنتی از قبیل گوگل، توئیتر، اینستاگرام و غیره، فضای سایبر بین‌المللی را قلمرو حاکمیتی خود بداند و بر حکمرانی کشورهای مختلف به‌ویژه در حوزه‌ امنیت ملی آنها اعمال نفوذ نماید.


احمدیان افزود: فضای سایبری هر کشور مانند فضای فرکانسی آن کشور، باید به‌صورت اختصاصی توسط دولت‌ها، مدیریت شود و فعالیت بدون مجوز سکوهای اینترنتی که عموماً آمریکایی هستند، موجب بروز چالش‌های امنیتی در کشورهای مختلف از جمله در ایران شده است. البته تصور می‌کنم، بسیاری از کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس نیز تجربه‌هایی از این قبیل داشته باشند.


احمدیان گفت: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که قربانی حملات سایبری متعدد است و زیرساخت‌های آن در مقاطع مختلف مورد حمله قرار گرفته و از این طریق در حوزه‌ های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی آن مداخلات جدی شده است.


او افزود: ما تجربه‌های بسیاری داریم که از یک سو، آمریکا و برخی متحدان او با استفاده از بستر سایبر و سکوهای اینترنتی، دست به اقدامات ضد امنیتی و تحریک برخی افراد بر علیه امنیت ملی کشور خود زده‌اند و از سوی دیگر با سوءِ استفاده از همین امکانات، کوشیده‌اند مقابله‌ مشروع و قانونی با این تجاوزات با عناوین مختلفی پُرهزینه سازند.


احمدیان در پایان سخنان خود اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران علاقمند است با اغتنام از فرصت ایجاد شده برای ارتقای امنیت سایبری بین کشورهای حاضر در این نشست، پیشنهادات مشخصی را ارائه کند.


امضا تفاهم‌نامه‌های امنیت سایبری به‌صورت دو و چند جانبه، همکاری در تدوین قوانین و مقررات مرتبط با امنیت سایبری جهانی در ابعاد مختلف و دفاع هماهنگ از آنها در مجامع بین‌المللی و مقابله با یک جانبه‌گرایی آمریکا در فضای سایبر از جمله پیشنهادات احمدیان به اعضای این نشست بود.


همچنین استفاده از سامانه‌ها و سکوهای اینترنتی غیر آمریکایی برای تبادلات مالی و اقتصادی و اداری بین کشورهای ما، همکاری کشورهای حاضر در رصد، پایش و هشداردهی تهدیدات و حملات سایبری به سایر اعضا و  همکاری اعضای در مقابله با حملات سایبری به زیرساخت‌های کشورهای عضو از دیگر موارد پیشنهادی به اعضای این نشست بود.


پیشنهاد، برگزاری تمرین‌های مشترک سایبری به‌صورت دو یا چند جانبه،  همکاری در آموزش و فرهنگ‌سازی در حوزه‌ امنیت سایبری، توجه به هوش مصنوعی که می‌تواند عرصه‌های جدیدی را برای امنیت سایبری پدید آورد و ما را با فرصت‌ها و چالش‌های نوینی مواجه سازد و همکاری در خصوص ارتقاء نقش کشورهای عضو در حکمرانی بر اینترنت، پایان بخش سخنرانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در جمع اعضای نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای عضو و دوستدار بریکس بود.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =