کاهش ۳.۲ درصدی تورم نقطه به نقطه تیرماه

نورنیوز – گروه اقتصاد: بر اساس آخرین آمار اعلامی از سوی مرکز آمار ایران، در تیر ماه ١۴٠٢ شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ١٩٣,٠ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.۴ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴٧.۵ درصد افزایش داشته است.


کاهش تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور


تورم نقطه به نقطه یعنی درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل در تیر ماه ١۴٠٢ به  ٣٩,۴ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل، ٣,٢ واحد درصد کاهش یافته است. در خردادماه ١۴٠٢ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ۴٢,۶ درصد بوده است و در اردیبهشت  ۵۴,۶ درصد بود که البته نسبت به فروردین ماه که ۵۵.۵ درصد بود ٠,٩ واحد درصد کاهش داشت.


ادامه روند کاهشی تورم ماهانه


همچنین  تورم ماهانه یعنی درصد تغییر عدد شاخص قیمت، در تیرماه ١۴٠٢ برابر ٢,٠ درصد و تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٢ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ٢.۴ درصد بوده است. تورم ماهانه در خرداد ماه نیز ۲.۰ درصد بوده که البته در گروه خوراکی ها ۱.۸ درصد و کالاهای غیر خوراکی ۲.۲ درصد بوده است. بنابراین در گروه خوراکی ها ۰.۶ درصد کاهش نسبت به ماه قبل داشته است. تورم ماهانه خانوارهای کشور در اردیبهشت ماه برابر ٢,٨ درصد بود.


تورم نقطه به نقطه که به آن تورم پیش‌نگر هم گفته می‌شود، تغییرات تورم و شاخص قیمت‌ها در یک دوره ۱۲ماهه را مورد بررسی قرار می‌دهد و از آن جهت حائز اهمیت است که دورنمای تورم و مسیر آتی تورم سالانه را نشان می‌دهد و البته نشانه واکنش سریع‌تر آن به تغییرات سطح عمومی قیمت‌هاست.


نرخ تورم سالانه کشور در تیرماه ١۴٠٢، برابر ۴٧,۵ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴٧.١ درصد برای دهک-‌های نهم و دهم تا ۵٠.٢ درصد برای دهک اول است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣.١ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۵.٢ واحد درصد) ٢.١ واحد درصد کاهش داشته است.

شادا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 12 =