سفر مخفیانه رئیس موساد به آمریکا در ارتباط با عربستان

نورنیوز – گروه بین‌الملل: تارنمای آکسیوس به نقل از دو منبع آمریکایی نوشت: این دیدار با هدف مذاکره با مقامات کاخ سفید و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درباره تلاش های دولت جو بایدن برای دستیابی به توافق با عربستان بوده که شامل عادی سازی روابط ریاض و تل‌آویو می شود.


این رسانه آمریکایی نوشت، عادی سازی روبط بین ریاض-تل آویو تنها بخش کوچکی از تلاش های دولت بایدن است. کابینه رژیم صهیونیستی به دنبال آن است که نظر خود را درباره توافقات احتمالی دوجانبه بین آمریکا و عربستان که دو کشور در حال مذاکره درباره آن هستند، ارائه دهد؛ موضوعی که بر امنیت رژیم صهیونیستی تأثیرگذار خواهد بود و شامل حمایت آمریکا از برنامه هسته‌ای غیرنظامی عربستان با غنی‌سازی اورانیوم در داخل این کشور و فروش احتمالی سلاح به ریاض می‌شود.


مقام‌های آمریکایی پیشتر به آکسیوس گفته بودند که کاخ سفید قصد دارد تلاش دیپلماتیک خود را برای عادی‌سازی روابط ریاض- تل‌آویو تا پایان سال جاری یا ابتدای سال آینده میلادی و قبل از مشغول شدن بایدن به کارزار انتخاباتی به نتیجه برساند.


«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا هفته گذشته در سفر به عربستان با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور و دیگر مقامات عالی رتبه سعودی دیدار کرد.


آکسیوس همچنین به نقل از منابع آمریکایی افزود بارنیا در آستانه سفر سالیوان مشاور بایدن به عربستان با او دیدار کرده است.


«برت مک‌گورک» مسئول هماهنگی سیاست خاورمیانه کاخ سفید، و آموس هوچستاین مشاور ارشد بایدن در امور انرژی و زیرساخت ها از دیگر مقامات آمریکایی دیدار کننده با رئیس موساد بوده اند. مک گورک و هوچستاین که در ۱۸ ماه گذشته بر روی بهبود روابط ایالات متحده و عربستان سعودی کار می کردند، در سفر اخیر سالیوان به ریاض به او ملحق شدند.


به گفته منابع مذکور، طرح بایدن در خصوص عادی سازی روابط با عربستان مهم ترین موضوع نشست‌های رئیس موساد با مقامات آمریکایی بوده است. یکی از منابع آمریکایی آگاه از این دیدار مخفیانه گفت که مدیر موساد همچنین با «بیل برنز» رئیس سیا درباره طرح عربستان و ایران مذاکره کرده است.


بر اساس گزارش آکسیوس، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید از اظهارنظر درباره جزییات دیدار سالیوان و برنیا خودداری کرده و گفت ما به حمایت از روند عادی سازی روابط تل‌آویو از جمله با عربستان ادامه می‌دهیم و روشن است که با شرکای منطقه‌ای خود درباره پیشرفت بیشتر در این زمینه مذاکره می‌کنیم.


آکسیوس با اشاره به این که سازمان سیا نیز از اظهارنظر درباره این سفر خودداری کرده به نقل از دو منبع آمریکایی فاش کننده این خبر افزود: ویلیام برنز در نشست خود با بارنیا همچنین مسئله اصلاحات قضایی رژیم صهیونیستی را مطرح کرد و در این زمینه صحبت شد.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 7 =