تعیین ‌هزار پرواز از ایران به عراق برای اربعین

نورنیوز – گروه سیاست: وزیر کشور گفت: برای صدور گذرنامه ویژه زائران اربعین ۱۴۰۲ ، با وزیر کشور عراق به تفاهم رسیده‌ایم و زائران در ایام اربعین مشکلی برای تردد نخواهند داشت.


«احمد وحیدی» بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در مرز مهران اظهار کرد: در بازدید امروز از مرزهای چهارگانه مهران، خسروی، چذابه و شلمچه که به اتفاق همراه وزیر کشور عراق انجام شد، پیرامون شناسایی مسائل و مشکلات موجود و اقدامات لازم جهت رفع موانع با هماهنگی ۲ کشور تدابیر لازم اتخاذ خواهد شد.


او با قدردانی از مهمان‌نوازی مردم و دولت عراق از زائران در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی افزود: برای ایام اربعین هماهنگی‌های خوبی در مرزها برای تردد راحت زائران، مسائل مربوط به گذرنامه‌، جاده‌ها، حمل و نقل، آب، تغذیه و اسکان با همتای عراقی و استانداران ایلام و واسط مورد بررسی قرار گرفت.


وزیر کشور با تأکید بر ثبت نام زوار اربعین حسینی در سامانه سماح بیان کرد: در سامانه سماح پیش‌بینی شده‌ که زائرانی مرز مورد نظر را تعیین کند، البته اگر به هر دلیلی زائران عزیز مرز را تغییر دادند، باید در سامانه ثبت کنند.


وحیدی تأکید کرد: توصیه می‌کنیم زائران مرزی را که انتخاب و در سامانه سماح ثبت نام می‌کنند، تا حد امکان عوض نکنند تا آمار جمعیتی تردد از مرزها مشخص و برنامه‌ریزی‌های لازم‌ جهت سهولت در تردد انجام گیرد.


او در خصوص وضعیت جابه‌جایی زوار نیز یادآور شد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای جابه‌جایی زائران توسط وزارت راه انجام شده ‌و در این خصوص تنها تا حدودی با کمبود اتوبوس مواجه هستیم که امیدواریم با خودروهای شخصی زائران این مهم جبران شود اما در این خصوص اطلاع‌رسانی کامل انجام می‌شود.


وحیدی اضافه کرد: برنامه پیش‌بینی متمرکزی نیز توسط سازمان هواپیمایی برای سفرهای هوایی ایام اربعین در نظر گرفته شده و نزدیک به هزار پرواز برای فرودگاه نجف و بغداد تعیین شده است.


وزیر کشور گفت: هماهنگی‌های خوبی از سوی دو طرف در جهت ورود و خروج زائران، حمل و نقل و تسهیلات رفاهی و خدماتی مورد نیاز صورت گرفته که امیدواریم اربعین نیز همانند سال‌های گذشته با شکوه خاصی برگزار شود.


او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه زیرساخت‌های اربعین در استان ایلام افزود: حوزه راه استان ایلام اقدامات خوبی انجام گرفته به طوری که در مسیر ایلام – مهران احداث ۲ تونل در دست اقدام است که یکی از این تونل ها کامل و تکمیل و دیگری نیز امکان تردد در آن برقرار است‌.


وزیر کشور تأکید کرد: توسعه پارکینگ ها، محوطه پایانه مرزی مهران، سایبان‌ها، مه پاش و افزایش درب‌های خروجی پایانه جهت سهولت در تردد زائران و افزایش سرویس‌های بهداشتی و مراکز خدماتی از جمله اقدامات انجام شده در مرز مهران است.


وحیدی یادآور شد: گذرنامه جدیدی بین ۲ کشور ایران و عراق با عنوان اختصاصی زیارت اربعین تصویب شده است.


او بیان کرد: در مجموع ۶ مرز برای تردد زائران در ایام اربعین حسینی پیش بینی شده و یک‌ مرز هم برای انتقال حمل و نقل و مواکب در نظر گرفته شده است.

تسنیم

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − نه =