گفتگوهای مفیدی با مقامات ژاپن داشتم

نورنیوز – گروه سیاست خارجی: «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر دوشنبه با «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاپن دیدار و گفتگو کرد.


وزیر امور خارجه با ابلاغ سلام رئیس جمهور کشورمان به نخست وزیر ژاپن، دیدار دو مقام در حاشیه نشست سال گذشته مجمع عمومی ملل متحد و رایزنی‌های انجام شده را نشانه اراده دو کشور برای توسعه روابط دانست.


امیرعبداللهیان شناخت بالای نخست وزیر ژاپن از روابط فی‌مابین و تحولات منطقه را سرمایه ارزشمندی برای ارتقاء تعاملات دو کشور ارزیابی کرد. او با استقبال از ترسیم نقشه راه همکاری بلند مدت بین دو کشور، بر ضرورت ارتقای روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فی‌مابین تأکید کرد.


امیرعبداللهیان در این دیدار همچنین نقش برجسته جمهوری اسلامی ایران در ارتقاء امنیت انرژی در منطقه خلیج فارس را مورد تأکید قرار داد.


وزیر امور خارجه کشورمان تحولات جدید در منطقه را نوید بخش تعمیق همکاری‌های دورن منطقه‌ای در راستای ارتقاء ثبات، امنیت و توسعه و رفاه فراگیر قلمداد کرد و نقش ژاپن در حمایت از این روند را حائز اهمیت دانست.


تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص ضرورت راه حل سیاسی برای بحران اوکراین از دیگر موضوعات مورد اشاره از سوی وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بود.

 

نخست وزیر ژاپن نیز در این دیدار با ابلاغ متقابل سلام‌های خود به رئیس جمهور کشورمان، مذاکرات سال گذشته خود با آیت‌الله رئیسی را مهم ارزیابی کرد و بر اهمیت مناسبات تهران و توکیو تأکید کرد.


کیشیدا از تحولات مثبت جدید در منطقه خلیج فارس ابراز خرسندی کرد و افزود توکیو از همکاری های منطقه ای در راستای ارتقاء امنیت پایدار حمایت می‌کند. او افزود: ژاپن از احیای مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران و سایر طرف‌ها برای اجرای کامل تعهدات برجامی حمایت می‌کند و آماده کمک به آن است.


نخست وزیر ژاپن همچنین از ادامه تعاملات مثبت میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد.


طرفین در این دیدار تحولات مربوط مذاکرات رفع تحریمها و همکاری‌های پادمانی کشورمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نیز مورد گفتگو قرار دادند.

وزارت امور خارجه

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هجده =