آمریکا به‌واسطه اوکراین به روسیه اعلان جنگ کرد

نورنیوز – گروه بین‌الملل: «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه گفت که غرب نتوانست نشست امسال گروه ۲۰ را «اوکراین‌زده» کند و بخش مربوط به اوکراین در بیانیه این اجلاس، ذیل تأکید بر لزوم حل تمامی مناقشات گنجانده شد.


وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه نشست گروه ۲۰ در هند موفقیت‌آمیز بوده، گفت که این گروه اکنون در حال اعمال اصلاحات داخلی است.


سرگئی لاوروف همچنین گفت که نتایج اجلاس گروه ۲۰ محرک خوبی برای تلاش‌های صندوق بین‌المللی پول و سازمان تجارت جهانی برای اعمال اصلاحات خواهد بود.  وقتی غرب سعی دارد روسیه را متحمل شکست استراتژیک کند، آمریکا و روسیه نمی‌توانند درباره ثبات استراتژیک مذاکره کنند.


وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این سوال که آیا امضای بیانیه گروه ۲۰ موجب از سرگیری گفتگوهای مسکو و واشنگتن درباره ثبات استراتژیک می‌شود، گفت: پیمان استارت (کاهش تسلیحات استراتژیک) معاهده‌ای است که میان آمریکا و روسیه در شرایط کاملاً متفاوتی امضاء شد، هم در صحنه بین‌الملل و هم در روابط واشنگتن و مسکو. این شرایط امروز تغییر کرده و آمریکا با اعلان‌جنگ علیه روسیه از طریق جنگ اوکراین، سعی دارد یک شکست استراتژیک را به مسکو تحمیل کند. با این اوضاع، نمی‌توان مذاکره‌ای برای تحقق معاهده فعلی یا گفتگوی تازه‌ای برای ثبات استراتژیک داشت.


این دیپلمات ارشد روسیه همچنین گفت که در اجلاس گروه ۲۰ در هند با نمایندگان آمریکا گفت‌وگویی نداشته و به دنبال چنین ارتباطی هم نبوده است.


سرگئی لاوروف همچنین با اظهار تأسف نسبت به رزمایش برنامه‌ریزی‌ شده آمریکا و ارمنستان، گفت: تلاش‌های ناتو برای نفوذ در این منطقه نتیجه خوبی نخواهد داشت. ما هیچ خروجی خوبی در این نمی‌بینیم که یک کشور متخاصم ناتو سعی دارد در قفقاز جنوبی نفوذ کند. فکر نمی‌کنم این برای هیچ‌کس خوب باشد؛ از جمله ارمنستان. از این تصمیم رهبری ارمنستان تأسف می‌خورم.


لاوروف همچنین با یادآوری اینکه ارمنستان در دو سال گذشته از حضور در رزمایش‌های سازمان پیمان امنیت جمعی که روسیه عضو آن است سر باز زده، گفت که اقدامات اخیر ایروان برای مسکو تعجب‌برانگیز است. با وجود عدم توازن در تجارت میان روسیه و هند، تمامی توافق‌های همکاری دفاعی که میان این دو کشور امضا شده ادامه دارد.


او در پاسخ به این پرسش که آیا عدم توازن در تجارت میان روسیه و هند باعث بروز اختلال در ارسال سامانه‌های اس-۴۰۰ روسیه به هند می‌شود، گفت: تمامی توافق‌ها از جمله در حوزه همکاری دفاعی هنوز برقرار است. مسکو از تلاش‌های سازمان ملل برای احیای توافق غلات دریای سیاه قدردانی می‌کند، اما این تلاش‌ها تا وقتی غرب به ارائه وعده‌های توخالی ادامه دهد، محکوم به شکست خواهند بود. ما از تلاش‌های آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل قدردانی می‌کنیم، اما در وضعیت کنونی که غرب فقط وعده‌های توخالی می‌دهد، این تلاش‌ها محکوم به شکست هستند.


به گفته وزیر خارجه روسیه، بازگشت روسیه به معاهده غلات تنها در صورتی ممکن است که تمامی خواسته‌های مسکو برآورده شود، از جمله رفع محدودیت‌ها بر صادرات غلات روسیه

اسپوتنیک

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =