۵ کشور برای ایجاد تجارت آزاد با ایران توافق دارند

نورنیوز – گروه اقتصاد: «میرهادی سیدی» مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت گفت: حدود ۶ سال است که با اتحادیه اوراسیا برای موافقت‌نامه تجارت آزاد در حال مذاکره هستیم. این مذاکرات در دو بخش انجام شده است که ۸ آبان ۹۸ اولین بخش آن با تصویب مجلس اجرایی شد و حدود ۴ سال است که تجارت ترجیحی با اوراسیا داشتیم و منجر به توسعه تجارت دو طرف شده است. پیش از این تجارت ایران و اوراسیا ۲.۵ میلیارد دلار بود و امروز به ۵ میلیارد دلار رسیده است. مطالعات ظرفیت تجارت ایران و اوراسیا را حدود ۲۰ میلیارد دلار براورد کرده است.


او افزود: یک سال بعد از آغاز تجارت ترجیحی، یعنی آبان ۹۹ مذاکرات ما برای تبدیل تجارت ترجیحی به تجارت آزاد آغاز شد؛ امروز می‌توانیم بگوییم که مذاکرات به اتمام رسیده و ۵ کشور بلاروس، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان و ارمنستان برای ایجاد تجارت آزاد با ایران توافق دارند. انتظار داریم پیش از پایان سال میلادی این موافقت نامه به امضاء برسد و بعد از تصویب مجالس ۵ کشور اوراسیا و ایران اجرایی خواهد شد.


سیدی گفت: در موافقت نامه قبلی تنها ۱۰ درصد کالا‌ها شامل تجارت ترجیحی می‌شد و این عدد برای موافقت نامه جدید به حدود ۹۰ درصد خواهد رسید. با توجه به رشد ۸۲ درصدی تجارت ما در سال ۹۸ و بعد از امضاء توافق اولیه می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که ظرفیت افزایش تجارت وجود دارد و عزم سیاسی برای تحقق آن وجود دارد.


مشاور امور بین‌الملل سازمان توسعه تجارت افزود: این اولین موافقت نامه تجارت آزاد کشور ماست و می‌تواند تأثیر زیادی بر تجارت کشور داشته باشد. این توافق‌نامه کمک کرده تا مسیر مذاکره با سایر کشور‌ها هم فراهم شود و امیدواریم به‌زودی بتوانیم به مرحله تحقق برسد.

تسنیم

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + یک =