جزئیات قوانین جدید بیمه و بازنشستگی؛ چند سال کار کنیم تا بازنشسته شویم؟

نورنیوز ـ گروه اقتصاد: سرانجام و پس از  اصلاحات بندهای مربوط به موضوع مهم بیمه و بازنشستگی در لایحه برنامه هفتم توسعه، وکلای ملت با تصویب ماده ۲۹ لایحه برنامه، تکلیف سن بازنشستگی و حق بیمه قشرهای مختلف را روشن کردند.


 در مصوبه مجلس،سقف سنوات خدمت حداکثر ۳۵ سال و سقف سن بازنشستگی برای آقایان ۶۲ سال و برای خانم‌ها ۵۵ سال تعیین شده است.


به گفته رئیس کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه، نمایندگان ملت در کنار افزایش حقوقی که فردا مطرح و نهایی خواهد شد، امروز در جهت رفع ناترازی صندوق‌های بازنشستگی و تقویت توان صندوق‌ها مصوباتی داشتند که به شرح زیر است:


۱. افرادی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه بیمه دارند شامل افزایش سن بازنشستگی نمی‌شوند.


۲. افرادی که ۲۵ تا ۲۸ سال سابقه بیمه دارند به ازای هر سال مانده تا زمان بازنشستگی، ۲ ماه به زمان خدمتشان اضافه می‌شود. 


۳. کسانی که ۲۰ تا ۲۵ سال سابقه بیمه دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال مانده تا زمان بازنشستگی، سه ماه اضافه می‌شود.


۴. کسانی که ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه بیمه دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال مانده تا بازنشستگی، چهار ماه اضافه می‌شود.


۵. کسانی که ۱۰ سال سابقه بیمه دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی، پنج ماه اضافه می‌شود. 


براساس این مصوبه،  افرادی که در سال اول خدمت خود هستند و نو بیمه شده محسوب می‌شوند باید ۱۵۰ ماه بیشتر از مدت زمان سابق و به عبارتی  ۴۲.۵ سال خدمت کنند. البته به گفته رئیس کمیسیون تلفیق در این مصوبه محدودیت‌هایی همچون سقف ۶۲ سال برای آقایان و ۵۵ سال برای بانوان نیز پیش بینی شده است. به عبارت دیگر اگر فردی ۳۵، ۳۳ یا ۳۲ سال خدمت کند و به سن ۶۲ سال (مردان) یا ۵۵ سال (زنان) برسد مشمول این بندها نمی‌شود و بازنشسته خواهد شد.


همچنین ایثارگران و مشمولان قوانین سخت و زیان‌آور نیز مشمول قوانین خاص خودشان هستند و بندهای مصوب امروز شامل حال آنان نخواهد شد.


براساس این قانون چنانچه دستگاه‌ها به خدمات برخی از کارکنان نیاز نداشته باشند حسب مورد می‌توانند بدون لحاظ زمان‌های مذکور با پیشنهاد بالاترین مقام دستگاه و موافقت معاون اول رئیس جمهور بر اساس قوانین مربوطه نسبت به صدور احکام بازنشستگی آنان اقدام کنند.


همچنین افرادی که تقاضای بازنشستگی زودتر از موعد  داشته باشند، بازنشستگی آنها مطابق قوانین مربوطه و بدون رعایت بندهای مذکور بلامانع است و حقوق بازنشستگی آنان مطابق احکام این سند برقرار خواهد شد.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − شش =