اقدامات ایران در چهارچوب پادمان انجام می‌شود

نورنیوز – گروه سیاست: «محمد اسلامی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت اظهار کرد: مبنای فعالیت‌های آژانس در خصوص ایران، برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است و ما هم بر اساس قانون اقدام راهبردی غنی سازی را انجام می‌دهیم.


او تصریح کرد: اقدامات ایران در چهارچوب پادمان انجام می‌شود و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم بر آن نظارت دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص آخرین روند تکمیل ساخت نیروگاه کارون گفت: در روزهای آینده عملیات خاکبرداری ساختمان اصلی رآکتور این نیروگاه را انجام خواهیم داد و به زودی اولین بتن آن را خواهیم ریخت.

اسلامی ابراز امیدواری کرد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تکرار سیاسی‌کاری بپرهیزد و اظهار کرد: در حال حاضر ۱۲۰ بازرس آژانس برای ورود به کشور تأیید شده‌اند.


او درباره علت مخالفت با حضور برخی از این بازرسان در ایران نیز توضیح داد: اول اینکه برخی از آنها سال‌هاست به ایران نیامده اند و نکته دوم اینکه به موجب ماده ۹ اساسنامه، ما این حق قانونی را در پذیرش یا عدم پذیرش بازرسانی که معرفی می‌شوند، داریم.


رئیس سازمان انرژی اتمی در خصوص گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران تصریح کرد: گزارش آژانس دو پایه دارد که یکی از آنها بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ یا همان برجام است که بر این اساس باتوجه به اینکه طرف‌هایی به تعهدات خود عمل نمی‌کنند طرف های دیگر می توانند بازگشت از تعهدات داشته باشند و علاوه بر آن قانون اقدام راهبردی مجلس را داریم، نکته دوم بخش پادمانی منع گسترش است که آن هم بر اساس قوانین مشخص آژانس پیش می‌رود.

ایرنا

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + یک =