چالشهای پیش روی طالبان در مبارزه با مواد مخدر

نور نیوز- گروه بین الملل: درست شش ماه بعد از به دست گرفتن قدرت در افغانستان از سوی طالبان در اول فرودین ۱۴۰۱این گروه، کشت، فروش و قاچاق موادمخدر سنتی خشخاش یا به زبان محلی کوکنار در افغانستان را بر اساس وعده ای که قبل از رسیدن به قدرت داده بود، ممنوع اعلام کرد. بعد از گذشت بیش از یک سال از این اقدام بر اساس گزارش دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد ، هرچند با ممنوعیت کشت خشخاش، کاشت این گیاه به طورچشم گیری کاهش یافته است، اما از آنجا که افغانستان علاوه بر خشخاش از بزرگترین تولیدکنندگان مت آفتامین نیز می باشد، این کاهش، ممکن است باعث تغییر الگوی تولید و مصرف از مواد سنتی به مواد صنعتی شود. 

عبدالمتین قانع سخن‌گوی وزارت داخله طالبان ۱۱ دی ماه در خصوص عملکرد حکومت طالبان در زمینه مبارزه با مواد مخدر در سال گذشته میلادی گفت: «نزدیک به ۸۲۰۰ تن مواد مخدر به دست نیروهای امنیتی طالبان کشف و ضبط شده است که در همین راستا نزدیک به ۸۵۰۰ نفر بازداشت، ۸۳۴ کارخانه فرآوری خشخاش تخریب و نزدیک به ۱۴هزار هکتار زمین از وجود مواد مخدر پاکسازی شده‌اند.»  


در حال حاضر و پس از ممنوعیت کشت خشخاش،مشکل عمده طالبان با کشاورزانی که در گذشته با کشت این گیاه امرار معاش می کردند، معرفی کشت جایگزین و سودآور، بجای کشت خشخاش است. اقدامات انجام شده در خصوص منع کشت و تولید مواد مخدر با آن‌که در نگاه اول یک راهکار مفید اجتماعی بشمار می رود ولی باعث شده  بسیاری از کشاورزان در شرایط نامناسب اقتصادی و معیشتی قرار بگیرند و برخی نیز به کشت پنهانی این محصول روی آورند زیرا سود حاصل از این تجارت برای کشاورزان بسیار چشم گیر است. 

در همین راستا، یورونیوز در گزارشی ضمن تایید کاهش کشت مواد مخدر در زمین های کشاورزی بعد از روی کار آمدن طالبان در افغانستان، تاکید کرده که کشت این محصول به حیاط های منازل منتقل شده تا از دید ماموران پنهان بماند.  


بر اساس این گزارش در سال‌های گذشته به طور متوسط از یک جریب زمین بیست تا سی کیلو تریاک برداشت می شد که به قیمت هر کیلو پنج‌هزار افغانی بفروش می رسید؛ حال که با کاهش کشت خشخاش، قیمت هرکیلو تریاک تا ۲۰هزار افغانی افزایش یافته است، در واقع هرکشاورز به ازای هر جریب زمین (هر جریب افغانی برابر با ۲ هزار متر مربع است) تا ۲۰۰ هزار افغانی (معادل تقریبی ۲۷۰۰ دلار آمریکا) سود بدست می‌آورد. توجه به این اعداد و ارقام نشان می دهد که عملا شکل گیری توافق میان کشاورزان و حکومت طالبان برای تعیین کشت جایگزین امری دشوار است زیرا اگر گندم بجای خشخاش جایگزین شود در مقایسه با تریاک سود بسیار اندکی را نصیب کشاورز می کند. در کشت گندم در خوشبینانه ترین حالت از هر جریب زمین ۱۰ الی ۱۵ هزار افغانی سود حاصل کشاورز می شود که با توجه به افزایش هزینه ها، کمک زیادی به اقتصاد کشاورزان نخواهد کرد. 

در همین راستا  ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است: «ما نیازمند یک پژوهش در مناطق مختلف کشور هستیم تا با نتایج دقیق بتوانیم کشت جایگزین پایدار را برای هر منطقه اعلام کنیم. ما نیاز به همکاری کشورها و اخذ تجارب آنان در این راستا داریم.» 


عمده مشکل کشاورزان برای کشت جایگزین، نبود بذر و دانه های مناسب و ارزان برای کشت و همچنین فقدان تضمین فروش محصول می باشد. کشاورزان معتقدند که حال که کشت خشخاش ممنوع شده  حکومت موظف است برای تبدیل مزارع کشاورزی به باغات بادام، پسته و دیگر محصولات، کمک هایی از جمله بذرهای اصلاح شده و نهال رایگان را به کشاورزان تخصیص دهد که تاکنون هیج کدام از این امور صورت نگرفته است. 

حالا که طالبان فرمان مبارزه با مواد‌مخدر و کشت خشخاش را صادر کرده است، باید دید با وجود مشکلات عدیده اقتصادی حکومت طالبان تا چه میزان می تواند روند مبارزه با مواد مخدر را ادامه داده و کشت این محصول را به صفر برساند.

نورنیوز

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 11 =