دلیل امتناع رهبری از بازدید سرداب حرم امام رضا(ع) به روایت هاشمی رفسنجانی

نورنیوز_گروه سیاست: آیت الله هاشمی رفسنجانی در بیست و یکم بهمن سال ۷۹ در دفتر خاطرات خود از دیدار با واعظ طبسی و ادامه سفر به مشهد نوشته‌ است.


 متن کامل خاطرات هاشمی رفسنجانی در روز بیست و یکم بهمن سال ۷۹ را به نقل از خبرآنلاین به قرار زیر است:

پیش از ظهر رفتیم و از طرح دارالولایه -‌طبقه زیرزمین‌– بازدید کردیم. آقای [واعظ] طبسی هم آمد. از زیرزمین راهی به زیر روضه منوره ساخته‌اند و حدود ۲۰ متر به سردابی دیگر که اطراف قبر مطهر ساخته‌اند، به طول هشت متر و عرض هفت متر منتهی می‌شود.


سرداب قدیمی، اطراف قبر را احاطه کرده و ضریح فولادی قدیمی را از همان نقطه استقرار قبلی با بریدن سقف سرداب، ضریح پایین آورده و سرداب را احاطه کرده است. زیارت مخصوص را از سرداب خواندیم.


آقای طبسی گفتند که آیت‌الله خامنه‌ای، در زیارت چند روز پیش حاضر نشده‌اند که به سرداب بروند، چون ضریح هنوز پایین نیامده بوده و فکر کرده‌اند که می‌تواند اهانت به قبر بی‌ضریح امام رضا(ع) باشد. بیرون آمدیم. محافظان، توقع داشتند که به سرداب بروند، ولی هنوز کسی را نبرده‌اند؛ برنامه فوق‌العاده باحالی بود.


به دارالضیافه برگشتیم. [آقای محسن مهرعلیزاده]، استاندار [خراسان] و معاونان آمدند. گزارش امور استان و طرح‌های در دست اجرا را دادند؛ همان طرح‌هایی است که در زمان مسئولیت من شروع شده، سدها، راه‌ها، راه‌آهن، معادن، صنایع و در این سال‌های اخیر، طرح مهمی اضافه نشده است.


عصر، شهرداران مناطق مشهد آمدند. از کمبود درآمد شهرداری مشهد گفتند که برای هزینه‌ها کافی نیست. امسال ۳۵ میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی کرده‌اند، ولی تاکنون ۲۰ میلیارد تومان استحصال شده است. از وزارت کشور انتقاد داشتند که پیشنهادهای درآمدزایشان را تأیید نکرده است؛ پیشنهاد عوارض بر بنزین مصرفی مشهد و امثال این دارند. جمعیت مشهد را بیش از سه میلیون و تعداد زوّار در سال را ۱۲ میلیون نفر می‌دانند.


شب با پاسداران به حرم مطهر رفتیم و با آقای [واعظ] طبسی، سنگ جدید قبر مطهر را با گلاب شستیم و در داخل، ضریح جدید در حال نصب را غبارروبی‌ کردیم. سنگ بزرگ یک تکه، به ارتفاع بیش از یک متر، به جای سنگ قدیم گذاشته‌اند. بعد از ما هم خانم‌های همراه زیارت کردند.

خبرآنلاین

لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 12 =