نگرانی آمریکا از فروپاشی رژیم آل سعود

مؤسسه موسوم به “دفاع از دموکراسی‌ها” در آمریکا با اشاره به ناکامی‌های عربستان در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و نظامی به ریاض و واشنگتن در مورد عاقبت برخی سیاست‌های منطقه‌ای هشدار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از تسنیم،مؤسسه آمریکایی موسوم به «دفاع از دموکراسی‌ها» با تاکید بر شکست سیاسی، اقتصادی و نظامی عربستان و مشکلات متعدد آن و نیز ناکامی‌های سیاست آمریکا در سطح منطقه، در مورد عاقبت برخی اقدامات از جمله حمایت از مخالفان سوریه هشدار داد.

عربستان به سمت پرتگاه حرکت می‌کند

در همین ارتباط «جان هانا» کارشناس مسائل سیاسی این مؤسسه با هشدار نسبت به بدتر شدن اوضاع امنیتی در منطقه عربی و «چالش‌های خطرناک علیه ثبات و امنیت عربستان» گفت: عربستان به سمت پرتگاه در حرکت است.

بنابر اعلام این مؤسسه چالش‌های پیش روی ریاض در حالی رو به افزایش است که هیچ راه حلی نداشته و فقط به مسائل اقتصادی محدود نمانده است، بلکه کشمکش‌های داخلی در داخل خاندان حاکم سعودی در صدر مسائلی قرار دارد که چه بسا عربستان را در لبه پرتگاه قرار دهد.

حمله به یمن و احتمال شورش داخلی ملک سلمان و پسرش

این مؤسسه در گزارشی در این باره اعلام کرد: جنگ علیه یمن بدون اینکه چشم‌اندازی برای راه حل آن وجود داشته باشد، همچنان ادامه دارد و بیم آن می‌رود که به عامل دسته بندی داخلی در عربستان تبدیل شده و شورش علیه ملک سلمان و محمد پسرش که «کشور را به سمت ویرانی سیاسی و اقتصادی و نظامی خطرناکی سوق می‌دهند» در پی داشته باشد.

کسر بودجه عربستان ناشی از مجموعه عوامل متعدد از جمله حمله به یمن و کاهش بهای نفت و در نتیجه افزایش آمار بیکاری و کاهش ذخیره نقدی خارجی عربستان همگی موجب نگرانی بازارهای جهانی شده و در خارج کردن سرمایه‌ها از عربستان نقش داشته است.

فاجعه منا مشروعیت سیاسی و مذهبی عربستان را زیر سؤال می برد

این مؤسسه همچنین به چالش بی سابقه در برابر مشروعیت هر پادشاه سعودی اشاره کرده و آن را ناشی از فاجعه منا دانسته و تاکید کرد این حادثه اصول مشروعیت سیاسی و مذهبی نظام پادشاهی عربستان را به طور کامل از بین می‌برد.

پایان حمایت آمریکا از عربستان

علاوه بر این دخالت روسیه در سوریه موجب روشن شدن خطرناک ترین تهدید علیه عربستان یا همان دست برداشتن آمریکا از نقش معمول و دیرینه خود در دفاع از ثبات منطقه خاورمیانه شده و روشن کرد که ریاض همچنان امیدوار بود واشنگتن در مقابل تغییرات سیاسی، فکری و نظامی منطقه همچنان مانند قبل بوده و موضع سابق را حفظ کند.

باراک اوباما به دنبال آرام کردن دغدغه های ریاض نیست

مؤسسه دفاع از دموکراسی‌ها در ادامه این گزارش اعلام کرد که دولت باراک اوباما در صدد نیست برای آرام کردن نگرانی عربستان گام جدیدی اتخاذ کند و از این گذشته رئیس‌جمهور آینده آمریکا با فاجعه جدیدی به نام بی ثباتی عربستان روبه رو خواهد شد.

در همین ارتباط روزنامه «نشنال اینترست» در مورد بازتاب‌های موفقیت عملیات نظامی روسیه در سوریه و در نتیجه ناکامی تلاش های آمریکا برای منزوی کردن روسیه هشدار داده و نوشت: در این شرایط کشورهای حامی مخالفان سوریه، با شرایط سختی روبه رو می‌شوند.

این منبع همچنین با اشاره به ناکامی عربستان در استفاده از گروه‌های مخالف سوریه، از مراجع تصمیم‌گیر آمریکا خواست تمام تلاش خود را برای دستیابی به راه حل سیاسی در سوریه به کار بگیرند.

موقعیت دشوار ترکیه در شرایط کنونی منطقه

نشنال اینترست در ادامه نوشت: تلاش های عربستان و ترکیه برای سرنگونی بشار اسد و شکست داعش همگی ناکام ماند و در این شرایط دخالت روسیه در سوریه می تواند موجب شود که ترکیه در موقعیت سختی قرار بگیرد.

زنگ خطر مقابله نظامی مستقیم با روسیه

این منبع همچنین به آمریکا و عربستان در مورد عاقبت افزایش حمایت از نیروهای مخالف سوریه و در نتیجه احتمال رویارویی مستقیم نظامی با روسیه هشدار داد.

مؤسسه دفاع از دموکراسی‌ها همچنین از مراجع تصمیم‌گیر در واشنگتن و ریاض و نیز آنکارا خواست فرصت حل‌و فصل بحران سوریه را مغتنم بدانند و این واقعیت را بپذیرند که دخالت روسیه در سوریه به میزان زیادی گزینه‌های سیاسی موجود در برابر واشنگتن را کاهش می‌دهد بویژه اینکه زمان نیز به نفع موضع آمریکا پیش نمی‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + هفده =