انتصاب وزیر زاد و ولد در ژاپن – طبس نیوز

انتصاب وزیر زاد و ولد در ژاپن

پائین آمدن نرخ تولد از یک سو و افزایش تعداد سالمندان در ژاپن موجب شده تا نخست وزیر این کشور اقدام به ایجاد پستی جدید در کابینه سامورایی ها برای نجات سرزمین آفتاب از این وضعیت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از تسنیم،در حال حاضر بر اساس آمارهای موجود بیش از ۲۵ درصد از جمعیت ژاپن را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می دهند و همین امر موجب شده تا این کشور به عنوان پیرترین کشور جهان نام بگیرد.

از سوی دیگر میزان تولد نوزاد نیز در این کشور با کاهش روبرو شده بطوریکه در سال ۲۰۱۴ بر اساس اعلام وزارت بهداشت ژاپن فقط یک میلیون و ۱۰۰۰ نوزاد در این کشور متولد شده اند که در مقایسه با سال ۲۰۱۳ میلادی ۹ هزار مورد کاهش یافته و این برای چهارمین سال پیاپی است که این کشور با کاهش میزان تولد نوزادان روبرو است.

در همین رابطه برخی پیش بینی ها از این امر حکایت دارند که در سال ۲۰۵۰ جمعیت ژاپن به ۹۷ میلیون نفر کاهش می یابد یعنی در آن سال جمعیت این کشور در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۴ میلادی ۳۰ میلیون نفر کاهش می یابد.

همین امر موجب شده تا کارشناسان درباره جمعیت جوان و آماده به کار در ژاپن هشدار داده و اعلام کنند که کاهش افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله موجب کاهش و یا حتی توقف رشد اقتصادی خواهد شد.

ژاپن به عنوان پیرترین کشور دنیا با دو معضل اصلی کاهش نیروی انسانی و در مقابل افزایش هزینه های رفاهی قشر سالمند مواجهه است. این دو معضل در ترکیب با یکدیگر ژاپن را به حذف نیمی از جمعیت شاغل خود تا سال ۲۰۶۰ میلادی وا خواهد داشت.

در همین راستا، «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن قرار است در ترکیب کابینه جدید خود برای اولین بار مهره ای را بگنجاند که اصلی ترین وظیفه اش ممانعت از سقوط کشور در سراشیبی کاهش جمعیت است.

«آبه» که افزایش جمعیت را شاه کلید تحول سومین اقتصاد برتر جهان می داند، قرار است با انتصاب «کاتسونوبو کاتو» معاون دبیر کابینه ژاپن به سمتی جدید، وی را مسؤول سیاست گذاری در زمینه بهبود نرخ جمعیت و افزایش بودجه مراقبت از اقشار ضعیف جامعه (سالمندان، کودکان و زنان) نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 15 =