حضور در مراسم پیاده‌روی اربعین تنها با ویزا امکان‌پذیر است / تلاش برای احقاق حقوق جان‌باختگان فاجعه منا – طبس نیوز

حضور در مراسم پیاده‌روی اربعین تنها با ویزا امکان‌پذیر است / تلاش برای احقاق حقوق جان‌باختگان فاجعه منا

رئیس سازمان حج و زیارت کشور در خصوص مراسم راهپیمایی اربعین حسینی گفت: دولت عراق اعلام کرده است که زائران برای شرکت در این مراسم باید حتما ویزا دریافت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از فارس،سعید اوحدی شامگاه یکشنبه در حاشیه سفر به شهرستان دورود در این شهرستان در خصوص پیگیری‌های انجام شده در خصوص احقاق حقوق جان‌باختگان فاجعه منا، اظهار داشت: به همین منظور کمیته‌ای متشکل از مجموع ظرفیت‌های حقوقی دستگاه‌های مختلف همچون معاونت کنسولی وزارت خارجه، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، معاونت حقوقی سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری، نماینده کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی و نماینده دادستان تشکیل شده است.

وی افزود: این کمیته کار کارشناسی را انجام داده و این جمع‌بندی حاصل شده را در اختیار دستگاه دیپلماسی قرار داده تا این دستگاه براساس وظایف و ماموریتی خود که همان پیگیری حقوق شهروندان ما در سایر کشورها است، اقدام کند، ضمن اینکه سازمان حج و زیارت نیز هرگونه پشتیبانی لازم را در این خصوص انجام می‌دهد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشور در خصوص سرنوشت سایر مفقودشدگان این فاجعه، بیان کرد: همان‌گونه که تاکنون تأکید کرده‌ایم، اطلاعاتی از ۲۵ نفر از زائران را در دسترس نداریم و امیدوار هستیم تا با نمونه‌گیری DNA که از بستگان این افراد مفقودی صورت گرفت و برای تطبیق با اطلاعات موجود به کشور عربستان ارسال شد، ظرف ۱۰ روز آینده وضعیت تعدادی از این افراد را مشخص کنیم.

وی در ادامه در خصوص اقدامات انجام شده، برای برگزاری راهپیمایی بزرگ اربعین خاطرنشان کرد: امسال اقدامات بسیار بزرگی در حوزه‌های مختلف صورت گرفته است که تشکیل ستاد اربعین در وزارت کشور یکی از این اقدامات به شمار می‌رود، ضمن آنکه اقدامات خوبی نیز از سوی وزارت راه در بخش راه‌های منتهی به مرزها صورت گرفته است.

اوحدی با بیان اینکه امسال در برپایی مراسم راهپیمایی اربعین شاهد یک تحول نسبت به سال گذشته هستیم، گفت: چهار کمیته اجرایی تحت عنوان‌های اسکان، اعزام، تغذیه و تدارکات و کمیته محتوای فرهنگی در اختیار سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری قرار دارد.

وی با بیان اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی اقدامات بزرگی را در این راستا انجام داده‌اند، گفت: تمام امکانات راهیان‌نور در اختیار زائران عزیز قرار دارد و زائرسرای طریق‌القدس چزابه در همین راستا به بهره‌برداری می‌رسد.

این مسئول با اعلام خبر افزایش پنج برابری گیت‌های گذرنامه در مرزهای ایران و عراق خاطرنشان کرد: امیدواریم زائران با همکاری و توجه به اطلاع‌رسانی‌ها یک حضور حماسی در کمال آرامش را در راهپیمایی اربعین حسینی به نمایش بگذارند.

وی با تاکید بر اینکه زائران مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی حتما باید با ویزا در این مراسم شرکت کنند، گفت: دولت عراق اعلام کرده است که زائران برای شرکت در این مراسم باید حتما ویزا دریافت کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 15 =