جزئیات طرح پرداخت وام برقی ۵ میلیون تومانی به مردم – طبس نیوز

جزئیات طرح پرداخت وام برقی ۵ میلیون تومانی به مردم

مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی با اعلام جزئیات طرح پرداخت وام ۵ میلیون تومانی کم بهره به مردم، گفت: این طرح به زودی با هدف جایگزینی لوازم خانگی پرمصرف با کم مصرف انرژی اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از مهر،سید حسین سجادی درباره جزئیات طرح پرداخت وام و تسهیلات به منظور جایگزین کردن لوازم پرمصرف خانگی با محصولات کم مصرف برق، گفت: برای اجرای این پروژه چند مدل تعریف شده که یکی از سناریوها بیش از سایر طرح‌ها برای اجرا جدی تر است.

مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران با اعلام اینکه براساس طرحی قرار است از طریق تولید کنندگانی که لوازم خانگی کم مصرف برق را تولید می کنند، امکان جایگزینی با لوازم خانگی پرمصرف برق فراهم شود، تصریح کرد: بر این اساس تاکنون سه تولید کننده لوازم خانگی کم مصرف داخلی اعلام آمادگی کرده که وزارت نیرو تسهیلاتی در اختیار آنها قرار دهد و آنها با وام کم بهره این وام را به مشترکان خرد قرار می دهد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه لوازم خانگی توسط این شرکت‌ها به مشترکان تحویل داده خواهد شد، اظهار داشت: بخش عمده این لوازم خانگی شامل کولر و یخچال کم مصرف برق بوده که با جایگزین کردن وام های کم بهره سه تا پنج میلیون تومانی به مشترکان ارائه می شود.

وی دوره بازگشت تسهیلات کم بهره از سوی مشترکان را سه ساله عنوان کرد و افزود: قرار است در مرحله اول به صورت آزمایشی برای سه تا چهار هزار مشترک برق این طرح اجرایی شود.

مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی ایران تاکید کرد: با اجرای آزمایشی این طرح، طرح جایگرین کردن لوازم خانگی کم مصرف با پرمصرف برق در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

سجادی توضیح داد: در حال حاضر مصرف خانگی حدود ۳۳ درصد کل کشور است و پتانسیل صرفه جویی برای این بخش حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش مصرف برای بخش خانگی است.

این مقام مسئول افزود: با اجرای این طرح حدود ۴ تا ۵ درصد در مصرف کل کشور کاهش می یابد، یعنی حدود ۱۰ هزار مگاوات که البته اجرای آن کاری سخت است و عزم جدی می خواهد و در دوره چند ساله اتفاق خواهد افتاد.

وی با یادآوری اینکه اعتقاد دارم اگر مردم کمک شوند و تسهیلات بگیرند به سمت استفاده از لوازم خانگی کم مصرف حرکت می کنند، تصریح کرد: در مقیاس کوچک سرمایه گذاران چندان رغبتی به همکاری ندارند اما قطعا در مقیاس کشوری پتانسیل صرفه جویی و بازگشت سرمایه بالا امکان همکاری و مشارکت تمام سرمایه گذاران بخش خصوصی را فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − یک =