مومن‌نسب:ماهیت تلگرام صهیونیستی است/خرم‌آبادی:با تلگرام برخورد قانونی می‌شود – طبس نیوز

مومن‌نسب:ماهیت تلگرام صهیونیستی است/خرم‌آبادی:با تلگرام برخورد قانونی می‌شود

یک کارشناس فضای مجازی گفت:ماهیت شبکه اجتماعی تلگرام صهیونیستی است و نتانیاهو بنیانگذار این شبکه را برادر خود می خواند،باید در کشور هم به این موارد حساس باشیم و به راحتی اجازه گسترش آنهاکه بنیانگذاران آنها دشمنان اسلام، اخلاق و امنیت کشورند، ندهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از تسنیم،روح‌الله مؤمن نسب در گفتگوی ویژه خبری گفت: باید شبکه اجتماعی را ابتدا ماهیت شناسی کنیم و فرق محصول و فناوری را بدانیم و دفتر اصلی شبکه تلگرام در رژیم صهیونیستی است و سرور آن در انگلیس قرار دارد اما چینی ها آن را مسدود کردند و روس ها نیز می خواهند آن را فیلتر کنند و حاضران در این شبکه در کشورهای آلمان و انگلیس خیلی اندک است.

وی هشدار داد: متأسفانه حضور ایرانی ها در شبکه تلگرام بسیار زیاد است و در حالی به پدیده های اجتماعی شبکه های خارجی اجازه تبلیغ و گسترش داده می شود که تولید کنندگان نرم افزارهای اجتماعی ایرانی با مشکلات زیاد اداری و تحمیل هزینه های مضاعف و مالیات و دیگر موارد روبرو هستند.
مؤمن نسب افزود:متأسفانه بسیار ساده اندیشانه با شبکه اجتماعی تلگرام برخورد می شود و اینکه گفته می شود بیشتر نمایندگان مجلس عضو تلگرام هستند هرگز به معنای تأیید آن نیست و این طور نیست که نمایندگان مجلس هم اشتباه نکنند.
وی گفت: برخی با بی خیالی، خوش خیالی و ساده لوحانه با این پدیده برخورد می کنند که باید با جدیت بیشتری در این حوزه قضاوت کنیم.
خرم آبادی دبیر کمیته حریم مصادیق مجرمانه در فضای مجازی هم گفت: ما با پدیده های فضای مجازی مانند پدیده های فضای فیزیکی پیرو قانون برخورد می کنیم و در مورد شبکه های اجتماعی نظریه هایی مبنی بر مسدود و محدود کردن آن وجود دارد به معنی مخالفت ما با شبکه های اجتماعی نیست همانطور که بستن یک روزنامه متخلف به معنی دشمنی با حرفه روزنامه نگاری نخواهد بود.
وی افزود: در این پدیده هم ما طبق قانون برخورد می کنیم.
خرم آبادی گفت: درباره شبکه اجتماعی تلگرام هم بحث فیلترینگ مطرح بوده است و با دیگر شبکه های اجتماعی فرقی نمی کند بلکه باید طبق قانون برخورد شود تا به نتیجه مطلوب برسیم.
وی تصریح کرد: ما به دنبال قانونمند کردن شبکه های اجتماعی هستیم و اینکه عده ای فکر می کنند قوه قضائیه به دنبال حذف شبکه های اجتماعی است برداشت غلطی است و باید فضای شبکه های اجتماعی ساماندهی شود و ۲۵ شبکه اجتماعی داخلی داریم که باید توسعه یابد و اگر در هر حوزه از شبکه اجتماعی تخلفی دیده شود برخورد خواهیم کرد و یکی از موارد برخورد هم می تواند فیلترینگ باشد.
آقای اسفنانی نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکثر نمایندگان مجلس در شبکه تلگرام حضور دارند باید بررسی شود که آیا از نظر فنی و زیرساختی امکان برخورد و کنترل این شبکه های اجتماعی وجود دارد یا نه؟ گفت: باید بررسی شود که آیا می توان بخشی از شبکه اجتماعی را فیلتر کرد یا نه؟
وی گفت: گفته می شود حدود ۲۴ میلیون نفر در شبکه اجتماعی داخل کشور حضور دارند و باید این فرایند مدیریت شود و موارد مفید از غیرمفید تفکیک شود.
اسفنانی افزود: بررسی ها نشان می دهد اقدامات فنی نتیجه بخش نبوده است و باید توسعه شبکه های اجتماعی داخلی در اولویت قرار گیرد.
حسن عباسی کارشناس مسائل راهبردی هم گفت: بررسی ها نشان می دهد مزیت شبکه های اجتماعی بسیار بیشتر از موارد منفی است و البته باید مخاطرات امنیتی و اخلاقی را جدی بگیریم.
وی افزود: مردم ما به سواد سایبری مانند سواد رسانه ای و سواد غذایی و بهداشتی نیاز دارند تا بتوانند از مزیت های فضای مجازی استفاده بهینه کنند و از مضرات و خسارات احتمالی آن هم به دور باشند.
عباسی گفت: باید با کارهای فرهنگی و سعه صدر در این زمینه برخورد شود و خانواده ها در این زمینه نقش مهمی دارند.
وی تصریح کرد: البته مخاطرات اخلاقی و امنیتی شبکه های اجتماعی به صفر نمی رسد بلکه باید ظرفیت اجتماعی را بالا ببریم و اگر مردم سواد سایبری بالایی داشته باشند زیان های شبکه های اجتماعی هم کاهش خواهد داشت.
در این برنامه بیشتر کارشناسان از اینکه شبکه های اجتماعی در برخی برنامه های رسانه ملی برای دریافت نظر مردم استفاده می شود و این شبکه های اجتماعی هم خارجی هستند انتقاد کردند و گفتند باید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما در این زمینه برنامه ریزی جامعی انجام دهند تا ضمن تقویت سواد سایبری و رسانه ای مردم و ترویج شبکه های اجتماعی داخلی و موبایلی مزیت های استفاده از شبکه های اجتماعی را ارتقاء دهند و مخاطرات هم به حداقل یا صفر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 18 =