فرار از خدمت در ناجا کاهش یافت/ اجرای طرح تماس با سربازان غایب

معاون صیانت و پیشگیری بازرسی کل ناجا از کاهش حدود ۱۸ درصدی فرار از خدمت سربازی در ناجا طی شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از مهر،حجت الاسلام غلام حیدر حیدری صبح یکشنبه در یازدهمین مجمع استانی پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح خراسان جنوبی اظهار کرد: برای کاهش جرائم مربوط به فرار سربازان تاکنون اقدامات خوبی انجام شده است.

وی، اجرای طرح تماس با سربازان غایب را نخستین اقدام در جهت کاهش این جرائم عنوان کرد و گفت: در این راستا در هنگام غیبت سربازان در وهله نخست با خانواده های آن ها تماس گرفته می شود چراکه برخی از خانواده ها از غیبت فرزند خود بی اطلاع هستند.

وی ادامه داد: برگزاری کلاس‌های آگاه‌سازی در تمامی یگان‌ها، ارشاد افراد آسیب زده و آسیب پذیر جرم از دیگر اقدامات ما در این حوزه بوده است.

معاون صیانت و پیشگیری بازرسی کل ناجا اضافه کرد: این اقدامات سبب شده در شش ماهه نخست امسال ۱۷.۲۷ درصد کاهش فرار کارکنان ناجا را داشته‌ایم.

حیدری به علل و عوامل فرار از خدمت سربازی در خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: پایین بودن آستانه تحمل، عدم تجربه کاری و جوان بودن، وابستگی و دوری از خانواده، عدم انگیزه خدمتی از جمله مهم‌ترین این عوامل هستند.

وی با اشاره به برخی از اقدامات مورد نیاز برای پیشگیری از فرار سربازان، عنوان داشت:نخستین چیزی که برای تحقق این امر نیاز است کنترل و هدایت هیجانات در جوانان و سربازان بوده که باید هیجانات آن را به سمت درست هدایت کنیم.

معاون صیانت و پیشگیری بازرسی کل ناجا، ارتقا انگیزه کافی برای خدمت، افزایش برنامه‌های تربیتی برای ارتقاء آستانه تحمل کارکنان، افزایش احساس نیاز افراد به کارت پایان خدمت، ممانعت از ایجاد تکانه‌هایی که سبب تزلزل در خدمت می‌شود از جمله خرید سربازی، بخشودگی‌ها و توجه به مشکلات روحی و روانی سربازان را از جمله راهکارهای دیگر این امر برشمرد.

حیدری با تاکید بر اینکه سرباز عضوی از جامعه است، بیان داشت: این عضو را جامعه پرورش می‌دهد و تحویل سیستم نظامی می‌دهد پس بسیاری از عقبه‌هایی که در حوزه جرم موثر است عوامل محیطی و بیرونی از جمله خانواده‌ها، مراکز آموزشی و حوزه رسانه ای است.

وی ادامه داد: پیشگیری قضایی، وضعی و پیشگیری های اجتماعی از جمله راه های پیشگیری کاهش جرائم مربوط به فرار سربازان از خدمت سربازی است که رسانه‌ها در حوزه پیشگیری های اجتماعی نقش موثری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 19 =