آقای رئیس جمهور اصلاح ساختار بانکی به کجا رسید/540 هزار میلیارد تومان بدهی معوق دولت/سرمایه‌گذاران را فراری ندهیم – طبس نیوز

آقای رئیس جمهور اصلاح ساختار بانکی به کجا رسید/۵۴۰ هزار میلیارد تومان بدهی معوق دولت/سرمایه‌گذاران را فراری ندهیم

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: از رئیس جمهور می‌خواهیم تا نامه‌ای که تیر ماه برای اصلاح ساختار بانکی به معاون اول داده بودند، را پیگیری کنند تا گزارشی داشته باشیم و ببینیم اصلاح ساختار بانکی به کجا رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از فارس،مسعود خوانساری صبح امروز در دهمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به وضعیت بازار روسیه و تلاش ایران برای کسب این بازار پس از ایجاد تنش بین روسیه و ترکیه اشاره کرد و گفت: از هفته گذشته ۵۰۰ کامیون مواد غذایی از مرز آذربایجان برای روسیه فرستاده شد و موافقت‌نامه‌هایی در زمینه قرنطینه دامی و نباتی آماده شده و اولین محصوله‌های لبنی آخر ژانویه به روسیه ارسال خواهد شد.

وی بخش دیگر از سخنان خود را به وضعیت دولت اقتصاد داد و گفت:‌در ماه گذشته اتاق بیانیه‌هایی را در رابطه با بدهی‌های دولت صادر کرد که وزیر اقتصاد بعد از آن رقم بدهی‌های دولت را ۵۴۰ هزار میلیارد تومان به بخش خصوصی، پیمانکاران و بانک‌ها اعلام کرد که البته رقم بدهی نفتی نیز ۵۰ میلیارد یورو اعلام شده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران همچنین در مورد اتفاقات اخیر در زمینه ارتباط ایران و عربستان هم گفت: همه ما می‌دانیم که در طول مذاکره ۱+۵ دو کشور عربستان و رژیم اشغالگر اسرائیل به طور جدی بر سر راه این موضوع بودند، اما مسئله و دیپلماسی قوی کشورمان حل شد، اما با اعدام ناعادلانه مسلمان آزادی‌خواه در عربستان خشم همه شیعیان برانگیخت و همه این اعدام را محکوم کردند و عربستان در موضوع انفعال به سر می‌برد.

وی با ابراز تأسف از اتفاقی که در ایران در برابر کنسول‌گری و سفارت عربستان در دو شهر مشهد و تهران اتفاق افتاد، تصریح کرد: با این کار عربستان موضع تهاجمی گرفت که شاید برای دیپلماسی کشور خوب نبود، بنابر این دولت و مسئولان این عمل را محکوم کردند.

وی حمله به سفارتخانه‌ها را خلاف امنیت ملی و توسعه اقتصادی کشور دانست و گفت: هجوم هیأت‌های سیاسی و اقتصادی بیانگر همین مطلب است که ایران‌هراسی تغییر پیدا کرده و همه کشورها با برداشته شدن تحریم‌ها رشد اقتصادی ۴ تا ۶ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کردند و امروز باید مراقب بیش از پیش این حرکت‌ها باشیم.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران سال‌های گذشته کشورهای حاشیه خلیج فارس در ایران سرمایه‌گذاری‌های کردند که شاید اکنون کشورهایشان در کمپین عربستان کار کنند و باید مراقب باشیم، تا سرمایه‌گذاری دچار خدشه نشود.

خوانساری همچنین در مورد سیستم بانکی کشور به این نکته اشاره کرد که طی سال‌های گذشته شاهد سرکوب‌های مالی و مشکلات و بی‌انضباطی‌های دستوری بودیم که چالش‌های فعلی را به وجود آورده است، اکنون ۶۰ درصد دارایی‌های بانک‌ها منجمد شده قابلیت نقدشوندگی ندارند و سهم مطالبات مشکوک‌الوصول ۶۴ درصد مطالبات غیرجاری است و سرمایه غیرجاری در بانک‌های خصوصی و موسسات به ۱۷۶ درصد رسیده است.

وی بر این نکته تصریح کرد: که قطعا این برداشت که با برداشته‌شدن تحریم‌ها مشکلات بانکی حل خواهد شد، درست نیست و اصلاحات ساختاری می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

خوانساری خطاب به رئیس جمهور گفت: ایشان تیر ماه نامه‌ای به معاونان من دادند تا در مورد اصلاح ساختارهای بانکی اقداماتی انجام دهد و اکنون مایلیم گزارشی در این زمینه داشته باشیم که چه اتفاقاتی رد اصلاحی ساختار بانک‌ها افتاده است، چرا که اقتصاد ما یک اقتصاد بانک‌محور است و اگر اعتبارات بانکی بتواند در سیستم اقتصاد کشور بیاید بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه + 8 =