نامه سرگشاده ۴ نماینده مجلس به روحانی درباره ویژه‌خواری منسوبان به دولت

۴ تن از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار پاسخگویی شفاف مسئولان عالی اجرایی درباره این شبهات و ابهامات و نیز برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی احتمالی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از تسنیم،چهار تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با تشریح برخی موارد ویژه‌خواری و مفسده آمیز در حوزه‌های منتسب به دولت و نزدیکان دولتمردان، خواستار پاسخگویی شفاف مسئولان عالی اجرایی درباره این شبهات و ابهامات و نیز برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی احتمالی شدند.

متن کامل این نامه که به امضای علیرضا زاکانی، الیاس نادران، حسین نجابت و احمد امیرآبادی رسیده، به‌شرح زیر است:

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر روحانی

رئیس جمهور محترم

با سلام و احترام؛

در مدت بیش از سی ماهی که از ریاست جمهوری حضرتعالی می­‌گذرد، به‌کرّات جنابعالی، معاون محترم اولتان و  نیز برخی نزدیکان شما به‌درستی از ضرورت مبارزه با مفاسد اقتصادی سخن گفته‌اید اما در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی چه اقدام عملی را می‌توانید گزارش دهید؟ در مقابل شاهد حذف سامانه‌های ضدفساد “ایران کد” و “شبنم” توسط وزیر هزار میلیاردی صنعتی شما بوده‌ایم و کنار آن برخی اظهارات “بگم بگم” شبیه دولت قبل ــ که خدای را شاکریم معاون اول متخلف آن دولت هم با پیگیری‌های ما به مجازات رسید ــ و همچنین کنایه زدن به تعدادی از نهادهای انقلابی از جانب شما مشاهده شده است.

سؤال ما این است: آیا فساد ریشه‌کن شده است یا رانت‌خواری وجود ندارد؟ چرا قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بعد از دو سال عملیاتی نشده است؟ چرا مؤسسات مالی غیرقانونی که مردم ضعیف کشور را به خاک سیاه نشاندند ولی بانک مرکزی اقدام بایسته‌ای در مورد آنان نکرده است؟ چرا بانک مرکزی در مقابل عدم اجرای بخشنامه‌های مبارزه با پولشویی توسط بعضی از بانک‌ها سکوت اختیار کرده است؟ در عوض رانت‌های ششصد و پنجاه میلیون یورویی و امتیاز خرید محموله‌های کلان برنج­‌های تاریخ مصرف گذشته به افراد خاص داده شد و برداشت غیرقانونی از منابع صندوق توسعه ملی انجام گرفت. راستی دلالان بزرگ ارزی دبی و رابط آنها در بانک مرکزی دولت قبل الآن در دولت جنابعالی چه می‌کنند؟

البته علت آن کم و بیش برای ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی روشن شده است؛ چراکه در انجام وظیفه نمایندگی خود و در راستای صیانت از دستاوردهای انقلاب و منافع مردم عزیزمان با تحقیقات گسترده به اطلاعات مهم و مستندی از شبکه بزرگ فساد اقتصادی سازمان یافته لانه کرده در اطرافیان نزدیک و نیز جریان سیاسی حامی شما دست یافته­‌ایم که اکنون تلاش دارند عناصر مدنظر خود را برای هموار کردن اقدامات اقتصادی خطرناک و رانت‌­خواری­‌های بعدی و حرکت­‌های افراطیون و حداقل سکوت در برابر آن­ها، تحت نام زیبا و فریبنده اعتدال به مجلس شورای اسلامی بفرستند. برای شناخت دقیق‌تر از این جریان باید موارد زیر که گوشه‌ای از اقدامات ایشان می‌باشد، مورد توجه قرار گیرد.

خواهشمندیم دستور پیگیری را صادر و پاسخ شفاف را ارائه کنید.

الف) یکی از قراردادهای بزرگ نفتی قدیم

جنابعالی آیا از وزیر نفت کنونی خود آقای بیژن نامدار زنگنه سؤال نمودید که در قرارداد ننگین کرسنت که به‌خلاف مصوبه شورای عالی اقتصاد؛ با مفاسد اقتصادی بسیار و خسارت‌های امنیتی و تعرض امارات به آبهای سرزمینی کشور؛ چرا فروش گاز ایران در ۷ سال نخست قرارداد کرسنت را با یک‌پنجم قیمت گاز ایران و با قیمت نازل ۱۷.۵ دلار در هر هزار مترمکعب (یک‌پنجم قیمت گاز ایران) و در ۱۸ سال بعد از آن هم تقریباً با اندکی بیش از دو برابر قیمت هفت سال اول  به امارات تعهد (بسیار کمتر از قیمت واقعی) کرده است؟ آیا می‌دانید در همان زمان بهای گاز تحویلی روسیه به اروپا معادل ۲۳۰ دلار بوده است که سیزده برابر بهای گاز قرارداد کرسنت است؟ آیا خبر دارید برابر محاسبات دستگاههای نظارتی حداقل ضرر این قرارداد را برای کشور بالغ بر پنجاه میلیارد دلار یعنی صد و هشتاد و پنج هزار میلیارد تومان برآورد کرده‌­اند (یعنی نزدیک به دو و نیم میلیارد تومان نسبت به هر فرد ایرانی بوده است تا در سایه این خسارت کلان یکی از رانت‌خواران بیست و پنج هزار میلیارد تومان به جیب بزند) که با تبانی و فساد شرکت کرسنت به‌مدیرعاملی حمید ضیاء جعفر و طرف­های ایرانی در دوره مسئولیت آقای زنگنه در وزارت نفت رخ داده است؟ تازه شرکت کرسنت که عامل مستقیم این‌­همه ضرر و زیان به ملت مظلوم ایران بوده ــ که نه‌تنها درهم و دلاری حق ندارد و باید با شکایت و پیگیری حقوقی خسارت‌های این قرارداد فسادآلود را به ایران بپردازد ــ مدعی است دریافت خسارت کند و متأسفانه علی‌رغم تذکرات و هشدارهای ما در بی‌دقتی جنابعالی در معرفی آقای زنگنه  برای وزارت نفت ــ که در این خصوص از متهمان این پرونده می‌باشد ــ و تبانی صورت گرفته در دادگاه لاهه توسط شرکت کرسنت و عدم پیگیری درست وزیر محترم نفت محکومیت کشور ما صادر شده است.

بر اساس ضمیمه k قرارداد کرسنت که بین حمید ضیاء جعفر مدیرعامل کرسنت و فرزند جناب آقای هاشمی رفسنجانی ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ آقای مهدی هاشمی بسته شده است و در پنج هفته رسیدگی و استماع در دادگاه لاهه تبانی و فسادآلود بودن اقدامات مهدی هاشمی برای دادگاه روشن شده و در اسناد دادگاه ثبت شده است و به‌عنوان دلیلی آشکار توسط وکیل ایرانی پرونده آقای دکتر ملک برای فسادآلود بودن قرارداد کرسنت مورد استناد قرار گرفت؛ می­‌بایست دو دلال در ایران به‌ترتیب از هر پنجاه سنت دریافت ملت ایران؛ هشت سنت از شرکت کرسنت پورسانت دریافت کرده و دیگری از کل قرارداد یک تا یک و نیم درصد پورسانت و حق دلالی دریافت نماید. از آقای زنگنه بپرسید دلال اول کیست که باید با دریافت هشت سنت پورسانت به‌تنهایی معادل یک‌ششم سهم کل مردم مظلوم ایران دریافت نماید؟ و سؤال کنید جمع کل این پورسانت در ۲۵ سال که با اندکی تأمل حداقل بالغ بر بیست و پنج هزار میلیارد تومان می‌­شده است  قرار بوده در کجا هزینه شود؟ همچنین از وزیر محترم نفتی خود سؤال نمایید یک تا یک و نیم درصد پورسانت کلی از قرارداد کرسنت قرار بوده به جیب چه شخص یا جریانی برود؟ یا سؤال فرمایید بر چه‌مبنایی باید به‌خاطر دریافت پول کثیف توسط افراد رانت‌خوار و جریانی سیاسی که متأسفانه اینک در اطراف جنابعالی هستند؛ مردم عزیز ایران متحمل چنین خسارت بزرگی شوند؟ و دست کثیف رانت‌خواران جیب ملت ایران را که شایسته خدمت هستند خالی کند و چنین خیانتی به آنان روا دارند؟

از آقای مهدی هاشمی رفسنجانی که با حکم دادگاه برای اندکی از جرایمش در زندان به سر می‌برد تحقیق نمایید چرا با حمید ضیاء جعفر (مدیرعامل کرسنت) قرار تأسیس شرکت مشترک از سرجمع پول دلالی کرسنت را گذاشته‌اند؟ آیا نسبت عباس یزدان‌پناه یزدی با مهدی هاشمی را جویا شده‌­اید یا از مستندات کشف‌شده در رایانه شخصی ایشان در لندن که توسط اداره مبارزه با کلاهبرداری کلان انگلستان (SFO) در ارتباط با قراردادهای نفتی و گازی ایران که همیشه آقای زنگنه با عنوان محرمانه بودن از دسترس همه نهادهای نظارتی کشور و نمایندگان مردم پنهان می‌­کرد؛ اطلاعی دارید؟ پیرامون نقش مهدی هاشمی در قراردادهای فسادآلود دیگر از جمله قرارداد استات اویل آگاهی دارید؟

لطفاْ از آقای دکتر محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت محترم و معاونتان بپرسید قریب صد میلیون تومان رشوه را برابر اسناد موجود برای کدام فعالیت خداپسندانه در حزب جنابعالی (اعتدال و توسعه) از دیگر دلال فراری قرارداد کرسنت (علی ترقی‌جاه) دریافت کرده است؟ آیا این همان جریانی از معتدلین است که جنابعالی اظهار تمایل کرده‌­اید به مجلس دهم راه یابند تا حافظ منافع کشور باشند؟

چرا آقای زنگنه به‌خلاف تعهد دوهفته­‌ای ابتدای دوره جدید وزارت خود معضل حقوقی کرسنت را در لاهه حل نکرد؟ مگر نه این است که حضور دوباره متهمین داخلی کرسنت (جوادی، کاظم‌پور اردبیلی، حسینی و…) در مصادر مهم وزارت نفت دستاویز محکومیت ایران در دادگاه بین المللی شده است؟ چرا لایحه دفاعیه ایران در دادگاه لاهه را ترجمه نمی‌­کنند تا مردم ببینند چه‌چیزی در این لایحه سیصد و پنجاه صفحه‌ای نوشته شده تا اطرافیان حضرتعالی را بهتر بشناسند و با علم و آگاهی بالاتری امروز کشور را به جریان سیاسی مدعی اعتدال بسپارند تا روند زشت گذشته که با شتاب بیشتری امروز در جریان است به‌دور از چشمان نظارتی نمایندگان مجلس دهم و در نبود نمایندگان فسادستیز و بدون هیچ مانعی به چپاول اموال عمومی و تاراج بیت المال بپردازند؟

ب) برخی از اتفاقات بسیار خطرناک جدید

آیا اطلاع دارید که قراردادهای جدید نفتی توسط کدام شبکه و افراد فعال در فعالیتهای غیرشفاف اقتصادی کشور در حال پیگیری است؟ چرا مشروح مذاکرات قراردادهای نفتی و متن فارسی آنها را برای مردم منتشر نمی‌کنید؟ آیا می‌دانید این قراردادها به‌خلاف قانون اساسی و سیاست‌های کلان ابلاغی و قوانین موجود؛ ملت ایران را از سرمایه‌های خود محروم و کشور را برای ده­ها سال وابسته می‌­نماید؟ آیا آگاهی دارید که اطرافیان جنابعالی به‌ویژه وزیر محترم نفت در تأسیس باشگاه نفت و نیرو بناست به‌عنوان قیم مردم؛ مالک نفت و گاز کشور شده تا هرکس در آینده در دولت و مجلس بود تابع باندهای قدرت و ثروت شوند؟ نقش آقای سیروس ناصری را در این صورت قراردادهای تنظیمی که در گذشته متهم به دریافت رشوه پانصد هزار دلاری در پرونده اورینتال کیش بوده و سالها از ایران متواری بود، می‌دانید؟

ارتباط آقای ناصری با شرکت بدنام و وابسته به دستگاه امنیتی انگلیس و رانت‌خوار «هندوجا» در انگلیس برای دلالی و به‌خصوص تنظیم قراردادهای نفتی ایران چیست؟ آقای ناصری چه‌نسبتی با سران رأس الخیمه و رقیبان ما در بهره‌برداری از میادین مشترک در حاشیه خلیج فارس دارد؟ آیا آقای زنگنه نباید پاسخگوی عدم اولویت دادن به بهره‌برداری از میادین مشترک و اینکه چه‌کسانی پورسانت می‌گیرند که نگذارند سیاست ما درباره برداشت از میادین مشترک عملی شود، باشد؟

آقای رئیس جمهور، چرا اطرافیانتان باید پای جنابعالی را به مذاکرات با شرکت‌های خارجی ــ به‌خلاف عرف بین المللی و شأن رییس جمهور ــ باز کنند و آیا از خود پرسیده‌اید پورسانت جوش دادن قرارداد ایرباس قرار است به جیب چه‌کسی واریز شود؟ چرا باید همه‌چیز در این دولت محرمانه باشد؟ چرا مشروح مذاکرات قرارداد ادعایی ایرباس و پژو را منتشر نمی‌­کنید و یا حتی به اطلاع شرکا و هیئت مدیره شرکت­های طرف قرارداد ایرانی نمی‌رسانید؟ چرا باید در حوزه راه و ترابری و بخش‌های ریلی آن و جذب سرمایه گذاری همین گروه‌های دلال واسطه باشند؟ چرا در حوزه ارتباطات و زیرساخت یک عده دنبال این هستند که با همراهی گروهی وابسته به دستگاه‌های جاسوسی اختیارات حاکمیتی نظام را سلب کنند؟ وقتی مشکل اصلی این افراد وابستگی به باندهای قدرت و ثروت و پول است، چرا دولت جلوی این افراد را نمی‌گیرد و نمی‌گذارد در شرایط اقتصادی کشور شفافیت وجود داشته باشد؟ رابطه این افراد با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شرکت شستا و همچنین وزارتخانه‌های ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت چیست؟

آقای روحانی، در جلسات دوشنبه‌های دفتر جنابعالی با حضور آقای سیروس ناصری چه تصمیماتی برای قراردادهای بزرگ کشور گرفته می‌شود؟ نقش مسئول دفتر جنابعالی در قراردادهای بزرگ و جلسات محرمانه با شرکت‌های خارجی چیست؟ مگر دانستن حق مردم نیست؟ آقای روحانی! نمی‌خواهید با مردم شفاف باشید و کاسبان برجام را به جامعه معرفی کنید؟ در قرارداد جدید فروش گاز به‌صورت FLNG که برابر اسناد موجود توسط جناب آقای دکتر نهاوندیان مسئول محترم دفتر جنابعالی پیگیری خاص می‌شود آیا از پورسانت هفت و نیم درصدی آقای سیروس ناصری اطلاع دارید؟ مبلغ این پورسانت برای آقای ناصری از فروش ۴میلیون تن FLNG در سال بالغ بر شش‌صد و پنجاه میلیارد تومان در سال خواهد شد که برای ده سال اول حداقل شش‌هزار و پانصد میلیارد تومان و برای بیست و پنج سال مورد نظر شرکا شانزده‌هزار و دویست و پنجاه میلیارد تومان خواهد بود؟ اگر لازم دیدید بفرمایید تا اسناد آن را خدمتتان ارسال کنیم. اعطای امتیاز شهروندی اتریش به آقای سیروس ناصری در سال ۲۰۱۴ بر اثر کدام خوش‌خدمتی ایشان به غربی‌ها بوده است؟ نامه تضمین عدم پیگرد قضایی آقای رود جی. روزنشتاین دادستان ایالات متحده آمریکا به ایشان برای چیست؟ چرا مردم را از این اقدامات ارزنده نیروهای دلال خارج از کشور برای بیگانگان که سابقه حضور در تنظیم قطعنامه ۵۹۸ که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی از آن تعبیر به جام زهر نمودند و نقش محوری ایشان در مذاکرات هسته‌ای در دهه هشتاد و نود را داشته ‌اند و خود را منتسب به جنابعالی می‌­دانند و تشکیل جلسات هفتگی در دفتر جنابعالی و نقش آفرینی­‌های جدید آنان مؤید آن است؛ آگاه نمی‌کنید یا اگر ابهام دارید اسناد رسمی آن را که در اختیار داریم برای جنابعالی ارسال نماییم؟

آیا از اقدام برادرتان آقای حسین فریدون و تیم اقتصادی همراهش در دلالی­‌ها به‌ویژه در حوزه ارز در سالهای قبل به‌عنوان کاسبان تحریم برای دور زدن تحریم­ها و امروز به‌عنوان کاسبان برجام مطلع هستید؟ آیا از ارتباطات ایشان و نقش آفرینی فوق ­العاده بالای وی برای گره ­زدن سرنخ­های اقتصادی در کشور و خارج از ایران اطلاعی دارید؟ اخبار بسیار تکان دهنده و اسناد دقیقی است که روشن می­‌نماید یکی از گردانندگان پشت صحنه این رانت‌خواری­‌ها اخوی محترم و برادر عزیزتان آقای فریدون می‌باشد؛ چرا با ایشان برخورد نمی­‌کنید؟

آیا اخذ امتیاز تأسیس شرکت سمگا و بانک گردشگری در دولت قبل توسط برادر معاون اول دولت جنابعالی آقای مهندس جهانگیری که البته رییس کارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز هستند در یک فرآیند کاملاً قانونی و به‌دور از رانت صورت گرفته است؟ خواهشمندیم به مردم بیان کنید شرکای برادر جناب معاون اولتان در دولت قبل چه‌کسانی بوده و چه مسئولیت­هایی داشته‌اند؟

این برگی از کتابی­ است که در برابر دیدگانمان مشاهده می­‌کنیم و با این رویه آینده انقلاب اسلامی؛ کشور ایران و مردمان عزیزمان را در مخاطره می‌بینیم؛ برای این جمع مهمترین انگیزه آن است که به وصیت نورانی حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) عمل نموده و به‌واسطه اطلاعات در اختیار و مسئولیت الهی به مردم شریفمان و جنابعالی که منتخب مردم عزیز برای امانت ریاست جمهوری هستید کمک کنیم که نگذاریم انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.

تأکید می‌شود نویسندگان این نامه بنا ندارند خدمات دولت جنابعالی را نادیده بگیرند ولی شرایط خطیر کنونی و فشار اقتصادی بالا در جامعه؛ رشد بالای بیکاری در دولت شما و دوبرابر بودن نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و سابقه رانت‌خواری و یا بی‌تفاوتی مدیرانتان در مقابل رانت‌خواری ما را بر آن داشته است که مطالب زیر را تقدیم نماییم و معتقدیم با توجه به توانمندی‌ها و موفقیت‌های چشمگیر نظام اسلامی و خط مقاومت در منطقه کنار شکوفایی و رشد و پیشرفت چشمگیر ایران عزیز شایسته نیست شاهد معضلاتی همچون فقر و فساد و تبعیض باشیم لذا  لازم است همه مسئولان کشور در سه قوه از جمله حضرتعالی مبارزه بی‌امان و واقعی با فساد را از اطراف خود شروع و نتایج آن را به مردم گزارش نمایید.

والسلام  علیکم و رحمه الله و برکاته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 4 =