شاهکار جدید آمریکا در پسابرجام/ مصادره پول های ایران همزمان با سفر ظریف به سرزمین یانکی ها – طبس نیوز

شاهکار جدید آمریکا در پسابرجام/ مصادره پول های ایران همزمان با سفر ظریف به سرزمین یانکی ها

روز چهارشنبه اول اردیبهشت برابر با ۲۰ آوریل، دیوان عالی آمریکا با صدور رایی به دادگاه‌های آمریکا این اجازه را داد که در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از میزان، روز چهارشنبه اول اردیبهشت برابر با ۲۰ آوریل، دیوان عالی آمریکا با صدور رایی به دادگاه‌های آمریکا این اجازه را داد که در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.

چندی پیش بود که دادگاهی بدوی در آمریکا، طی حکمی اعلام کرد که بستگان ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی که در سال ١٩٨٣ در انفجار مقرشان در بیروت کشته شدند، می‌توانند تا سقف دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را به عنوان غرامت دریافت کنند.

بانک مرکزی ایران پس از حکم مذکور از دیوان عالی آمریکا تقاضای فرجام خواهی کرد که دیوان عالی آمریکا نیز حکم دادگاه بدوی این کشور را تایید کرد.

این اقدام مراجع قضائی آمریکا با اعتراض جمهوری اسلامی ایران مواجه شد؛ حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که در نیویورک به سر می‌برد بلافاصله طی بیانیه‌ای حکم دیوان عالی آمریکا در تایید پرداخت غرامت از دارایی‌های ایران را به شدت محکوم کرد و آن را “دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران” خواند.

جابری انصاری این حکم را مغایر با اصول و مبانی اولیه حقوق بین‌الملل و نشان‌دهنده “تداوم تاثیرپذیری دولت آمریکا از محافل صهیونیستی” توصیف کرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز که به منظور شرکت در نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل در رابطه با تغییرات اقلیمی به نیویورک سفر کرده بود، در روز پنجشنبه طی مصاحبه ای در واکنش به حکم دیوان عالی آمریکا اعلام کرد: “دولت آمریکا به خوبی می‌داند که هر گونه اقدامی در رابطه با اموال ایران این کشور را در مقام پاسخگویی و بازگرداندن این اموال به مردم ایران قرار خواهد داد و ما رای دیوان عالی آمریکا را به رسمیت نمی شناسد”.

همچنین روز جمعه نیز مدیر اداره بررسی‌های حقوقی بانک مرکزی با بیان اینکه رای دادگاه آمریکایی علیه دارایی های ایران ربطی به برجام ندارد گفت: ایالات متحده آمریکا با این تصمیم، خود را به عنوان یکی از ناامن ترین کشورها برای نگهداری ذخایر ارزی بانک‌های خارجی نشان داده است.

اگر آمریکایی ها پرونده زمان قاجار را هم علیه ایران علم کنند نباید تعجب کنیم

در همین رابطه پرویز سروری قائم مقام جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، اظهار داشت: از قبل هم پیش بینی می شد که آمریکایی ها از این مذاکرات به دنبال تحقیر و از بین بردن اقتدار و بزرگی ایران اسلامی هستند و می خواهند به کشورهای آزادیخواه منطقه و جهان که امید به جمهوری اسلامی و اقتدار آن بسته اند، اینگونه القا کنند که ایران هم در برابر سیاست های آمریکا زانو زده و مجبور به تبعیت از سیاست های آمریکا شده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که دقیقا در زمانیکه مسئولان و مقامات ایرانی در آمریکا به سر می برند و در حال گفتگو با آنها هستند مشاهده می کنیم که چنین اقداماتی از سوی دادگاههای آمریکا صورت می گیرد.
رئیس جبهه خدمتگزاران آبادانی و پیشرفت افزود: امروز مشاهده می کنیم که اقدامی که در بیش از سی سال گذشته رخ داده و هیچ ربطی هم به جمهوری اسلامی نداشته توسط آمریکایی ها از بایگانی بیرون کشیده می شود و با رقمهایی نجومی و خودساخته تلاش می شود تا به نوعی اقتدار آمریکا به رخ کشورهایی که دل در گرو ایران دارند کشیده شود و ملتها از این طریق مرعوب سیاستهای آمریکا شوند.
سروری در ادامه با بیان اینکه متاسفیم از اینکه می بینیم مقامات جمهوری اسلامی چشمشان را به روی این موضوع بسته اند گفت: هر چقدر آنها از موضع دشمنی با ما برخورد می کنند ما از موضع حسن نیت و دوستی محورانه با آنها رفتار می کنیم در حالیکه آنها تمام تعهدات خود را درباره برجام روی زمین گذاشتند و به بهانه های واهی دائما در حال انتقال تحریم ها از موضوع هسته ای به موضوعات موشکی و حقوق بشری هستند.
قائم مقام جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران تمام تعهدات خود را بصورت حداکثری و صد در صدی و حتی جلوتر از موعد مقرر انجام داده است و همین امر باعث شده تا اکنون، دست ما از اینکه بتوانیم فشاری را بر آمریکایی ها برای انجام تعهداتشان وارد کنیم، کاملا خالی باشد.
وی با بیان اینکه این شواهد نشان می دهد که آمریکایی ها به دنبال بهانه تراشی هستند گفت: اگر دیدیم که آمریکایی ها پرونده ای از زمان قاجار هم بیرون کشیدند و آن را علیه ایران علم کردند، نباید تعجب کنیم چرا که آمریکایی ها به دنبال باج خواهی و غارتگری و سرقت دولتی از منابع جمهوری اسلامی هستند و این ها همه دلالت بر این نکته دارد که ما باور کنیم آمریکایی ها به دنبال برد برد نیستند بلکه به دنبال ساختارشکنی در فضای موجود هستند.

رفتار آمریکایی ها در پسابرجام خصمانه تر شده است/ دستگاه دیپلماسی چشمانش را باز کند

حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان درباره مصادره ۲میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران توسط دادگاه عالی آمریکا و واکنش ایران به این موضوع اظهار کرد: اقدام آمریکایی ها در مصادره اموال بلوکه شده ایران یک دزدی بین المللی محسوب می شود.

وی افزود: آمریکایی ها درصددند اموال ملت ایران را به هر شکل قانونی در اختیار بگیرند که این موضوع از منظر ما غیر قابل قبول است و بر اساس ساختارها قانونی صورت نمی گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: ما شاهدیم که بعد از برجام رفتارهای آمریکایی ها درقبال جمهوری اسلامی ایران خصمانه تر شده است به گونه ای که شاهدیم روز به روز دولتمردان این کشور با برگزاری دادگاه های صوری دامنه اقدامات ضد ایرانی خود را با بلوکه کردن اموال کشورمان افزایش می دهند.

نقوی  حسینی با اشاره به اینکه دامنه همکاری آمریکایی ها با مخالفان ایران پس از برجام افزایش چشمگیری داشته است، تصریح کرد: چگونه می توان قبول کرد حکم دادگاهی که برای سه دهه قبل بوده است امروز ودر شرایط برجام اجرایی شود، انتظار می رود که دولتمردان ما نسبت به این موضوع واکنش جدی نشان دهند.

وی افزود: آمریکایی ها در شرایط برجام فرصت را غنیمت شمرده و به مخالفت با ایران می پردازند اگر چه در بیانات مقامات آنها چیزی غیر از این مطرح می شود اما آنچه مدنظر ماست رفتار آمریکایی هاست که هیچ نشانه ای از عدل و انصاف و پایبندی به تعهد در آن وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: اینکه آمریکایی ها می گویند ما به برجام عمل می کنیم به هیچ وجه قابل قبول نیست زیرا درعمل دولتمردان آمریکایی رفتارهایی برخلاف برجام صورت می گیرد.

نماینده مردم ورامین درمجلس شورای اسلامی اظهار کرد: انتظار می رود با توجه به اقدامات متعدد آمریکایی ها درنقض برجام دولتمردان ما نیز واقعیت را ببینند و نسبت به این گونه رفتارها و نقض فاحش برجام وارد عمل شوند.

نقوی  حسینی با انتقاد به اظهار نظر روز گذشته وزیر امور خارجه کشورمان گفت: این گونه اظهارات وزیر امورخارجه  کشورمان بسیار تعجب آوراست از این رو وقتش رسیده است که مسئولان دستگاه دیپلماسی چشمانشان را به واقعیت ها باز کنند زیرا دشمن در فضای پسا برجام به هیچ کدام ازتعهدات خود پایبند نبوده و بر علیه جمهوری اسلامی ایران وارد عمل شده است.

مصادره پول های ایران همزمان با سفر ظریف به آمریکا یک اهانت است

فواد ایزدی کارشناس مسائل بین الملل در برنامه “رویداد” رادیو گفتگو اظهار کرد: در عرف قوانین بین الملل اجازه داده نمی شود که اشخاص حقیقی از یک دولت خارجی شکایت کنند؛ این در حالی است که مقامات امریکا مرتبا اقدام به کشتار افراد غیر نظامی در دنیا می کنند و به همین خاطر نمی خواهند خانواده قربانیان امریکا از این دولت شکایت کنند.

وی ادامه داد: افرادی که ادعا کردند پول های ایران را باید بین خود تقسیم کنند، خانواده قربانیان برج های دوقلو توسط عربستان بودند که اگر به اخبار آن سال مراجعه کنیم وزیر وقت دفاع امریکا اعلام کرد این انفجار توسط القاعده اتفاق افتاده.
ایزدی با طرح این پرسش که چرا مردم ایران باید پول این اقدام القاعده را پرداخت کنند، این بحث را ادامه داد: زمانیکه این حکم اعلام می شود که وزیر خارجه ایران در امریکاست و این وضعیت حالت اهانت دارد.
این تحلیلگر مسائل سیاسی بار دیگر به ادعای خانواده قربانیان امریکایی اشاره کرد و گفت: هرکس در خارج امریکا فامیلی داشت که کشته شده، امروز مدعی ایران و علاقمند شده از مردم ایران غرامت بگیرد.
ایزدی با بیان این مطلب افزود: خبرگزاری های غربی یک پرونده خاص را برجسته کرده اند و در بحثِ لبنان، اسرائیل و امریکا به لبنان حمله کردند و در جنگ داخلی این کشور گروه های متعددی حضور داشتند و اگر آدم هایی علیه اقدام امریکا برخورد کرده اند، بحثی در سی سال پیش بوده و تقسیم پول ایران به این بهانه خلاف عرف بین الملل است.
وی همزمان شدن این اقدام امریکا با نقش تعهدات این کشور در پسابرجام را شیطنتی از سوی امریکا خواند و تصریح کرد: اینکه چرا برخی مقامات ایران سعی در کاهش تنش و بهبود روابط دارند نیاز به فکر دارد ولی آیا در داخل، ادبیاتی تولید شده که این تصور را در امریکا ایجاد کرده که امروز زمانِ گرفتن امتیاز از ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − 2 =