نیمه نخست سال یک درجه گرمتر می‌شود – طبس نیوز

نیمه نخست سال یک درجه گرمتر می‌شود

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی از افزایش یک درجه‌ای دمای کشور نسبت به حد نرمال و طبیعی طی ماه‌های اردیبشت، خرداد و تیر خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از ایسنا، مجید حبیبی نوخندان با اشاره به اینکه بارش سال آبی جاری تا ۵ اردیبهشت ماه نسبت به دوره بلندمدت در محدوده نرمال قرار دارد، گفت: این در حالیست که همزمان با وقوع بارش های سیل آسا، نمایه خشکسالی بارش- تبخیر (SPEI) نشان از تداوم خشکسالی در کشور دارد.

افزایش دما نسبت به حد طبیعی

وی با بیان اینکه انتظار می رود بارش در دو ماه باقی مانده فصل بهار متمایل به کمتر از نرمال باشد و میانگین دما نسبت به نرمال افزایش یابد، اظهار کرد: النینوی قوی سال گذشته بتدریج تا اواخر بهار ۹۵ از بین رفته و لانینای نسبتا ضعیفی تا پایان سال جاری جایگزین آن می شود. به طور کلی چنین شرایطی نمی تواند به افزایش بارش کشور در نیمه دوم سال جاری کمک کند، بنابراین با توجه به این شرایط، اجرای برنامه های کنترل مصرف بهینه آب و انرژی برای مواجهه با کمبود منابع آبی توصیه می شود.

رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی با تاکید بر اینکه میانگین بارش کشور در یک ماه آینده در اغلب مناطق در حد میانگین بلندمدت و در مناطق غرب و شمال غرب به کمتر از نرمال گرایش دارد، گفت: در مجموع در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر، بارش کشور در حد میانگین بلندمدت پیش بینی می‌شود.

افزایش یک درجه‌ای دما در اردیبهشت

به گفته حبیبی نوخندان، در اردیبهشت ماه میانگین دمای کشور بین نیم تا یک درجه بیشتر از حد نرمال و طبیعی پیش بینی می شود و در ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر میانگین دمای کشور حدود یک درجه بیش از نرمال بوده ولی انتظار می رود در مناطق شرقی افزایش دما بیش از یک درجه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + هشت =