صدور ۲.۶ میلیون چک بی‌محل/ ۳۰ هزار میلیارد تومان چک برگشت خورد – طبس نیوز

صدور ۲.۶ میلیون چک بی‌محل/ ۳۰ هزار میلیارد تومان چک برگشت خورد

بانک مرکزی اعلام کرد: در سه ماهه پائیز سال گذشته ۲.۶ میلیون فقره چک به مبلغ ۳۰۸ هزار میلیارد ریال برگشت خورد که معادل ۳.۳ کل تعداد چک‌های صادر شده بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از مهر،بانک مرکزی اعلام کرد: وضعیت چک‌های مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ در مقطع سه ماهه مهر ماه لغایت آذر ماه ۱۳۹۴ به ترتیب ۷۷ میلیون فقره و ۴۱۳ ۱۰ هزارمیلیارد ریال با میانگین مبلغ ۱۳۵ میلیون ریال است. از این تعداد جمعاً ۲.۶ میلیون فقره چک‌ به مبلغ ۳۰۸ هزارمیلیارد ریال برگشتی با میانگین مبلغ ۱۱۸ میلیون ریال طی دوره مذکور بوده است. نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده از نظر تعداد ۳.۳ درصد و مبلغ ۲.۹ درصد است. (جدول ۱)

بر اساس جدول ۱ مشاهده می‌شود که سهم چک‌های برگشتی اشخاص حقیقی به کل چک‌های مبادله شده از نظر تعداد ۳.۲ درصد و از نظر مبلغ ۲.۴ درصد و سهم چک‌های برگشتی اشخاص حقوقی از نظر تعداد ۰.۱ درصد و از نظر مبلغ ۰.۵ درصد است.

طی سه ماهه منتهی به آذرماه ۱۳۹۴ تعداد ۰.۷ میلیون فقره چک برگشتی از سوی صاحبان حساب رفع سوءاثر شده و بر این اساس ۲.۶ میلیون فقره چک برگشتی مذکور به ۱.۹ میلیون فقره کاهش یافته است که این امر موجب کاهش نسبت مانده چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب به ۲.۵ و ۲.۱ درصد شده است.

جدول شماره ۲ نمایانگر مجموع کل تراکنش‌های شبکه بانکی از طریق خودپرداز، ساتنا و پایا، پایانه شعب و فروشگاهی، اینترنت بانک و تلفن‌بانک طی سه ماهه سوم سال ۱۳۹۴ بوده که از  نظر تعداد ۷۱۱ ۳ میلیون تراکنش جمعاً به مبلغ ۱۳۵ ۱۷ هزار میلیارد ریال (میانگین هر تراکنش انجام پذیرفته ۴.۶ میلیون ریال) انجام پذیرفته است.

همانطور که در جدول ۳ مشاهده می‌شود سهم چک‌های مبادله شده نسبت به مجموع نقل و انتقالات از نظر تعدادی ۲.۰ درصد و از نظر مبلغی سهم قابل توجه ۳۷.۸ درصد را به خود اختصاص داده است. این امر حاکی از اهمیت و مقبولیت چک در جامعه می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + دوازده =