ضیافت سیما در ماه خدا – طبس نیوز

ضیافت سیما در ماه خدا

شبکه‌های سیما هر سال در ماه مبارک رمضان، با برنامه های متنوع سعی دارند پاسخگوی نیازهای مخاطبانشان در این ماه باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی طبس به نقل از خبرگزاری صداوسیما،اطلاعات پخش مجموعه‌های نمایشی ماه مبارک رمضان به این شرح است:

ماه مبارک رمضان برای ایرانی‌ها با سریال‌هایی که برای این مناسبت تولید می‌شوند، گره خورده است و مخاطبان تلویزیون همزمان با انتظار برای رسیدن افطار، منتظر تماشای سریال‌های شبکه‌ها در این ماه هستند؛ امسال نیز تلویزیون سریال‌هایی را ویژه ماه مبارک رمضان آماده کرده است.
مجموعه تلویزیونی “پادری” به کارگردانی محمدحسین لطیفی و تهیه کنندگی سید محمود رضوی، شب های ماه مبارک رمضان بعد از اخبار ساعت ۲۱، از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.
براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده پخش سریال “پادری” از شنبه تا پنجشنبه است و جمعه ها هم طبق روال گذشته سریال تاریخی «معمای شاه» به نمایش درمی‌آید.
سریال تلویزیونی “برادر” به نویسندگی آرش قادری و کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی نعمت چگینی برای پخش در شب های ماه مبارک رمضان آماده شده است و از ۱۸ خرداد ساعت ۲۱ و ۱۰ دقیقه از شبکه دو سیما پخش می‌شود.
در فاصله بین چهارم تا هشتم تیر هم (مصادف با لیالی قدر و شب های احیا) سریال کوتاه و مناسبتی «کشیک قلب» به کارگردانی حسین مهکام و تهیه کنندگی علی پورکیانی، از شبکه یک سیما  پخش می‌شود.
مجموعه فیلم های کوتاه «زندگی به سبک بندگی» که با هدف الگو سازی برای جوانان و معرفی داستان های قرآنی برای هدایت به سمتِ زندگیِ سالم و با آرامش در حال تولید است، همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان از شبکه قرآن سیما پخش می‌شود، در این مستند سعی بر آن شده است با به تصویر کشیدنِ داستان های کوتاهِ قرآن، مخاطبان را با شیوه زندگی اسلامی و همچنین اصول دین، فروع دین و اخلاق اجتماعی آشنا کند.
«زندگی به سبک بندگی» به تهیه کنندگی مهری سرخیل و کارگردانی ابوالفضل بیات در ۳۰ قسمت ۵ دقیقه‌ای در گروه آموزش شبکه قرآن سیما تهیه و تولید شده است.
مجموعه های تلویزیونی “زیرزمین” و “پنجمین خورشید” از سه شنبه ۱۸ خرداد هر روز به ترتیب ساعات ۱۱ و ۱۶ از شبکه سه سیما باز پخش می شوند.
ویژه برنامه‌های افطار ماه مبارک رمضان
“شهر باران” برنامه ای ترکیبی با فضایی شاد و امید بخش است که هر روز بعد از خبر ساعت ۱۹ آغاز می شود و تا پیش از مشروح اخبار ساعت ۲۱ ادامه خواهد داشت.
مسائل اجتماعی از قبیل ازدواج و تشکیل خانواده موضوع اصلی این برنامه است و هر شب متناسب با موضوع، دو یا سه گروه مهمان به این برنامه می آیند.
شهر باران به تهیه کنندگی و کارگردانی احسان ارغوانی، کاری از گروه معارف اسلامی شبکه یک است که همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان هر شب  با پخش زنده تقدیم مخاطبان می‌شود.
“ماه عسل” کاری از گروه اجتماعی شبکه سه سیما به تهیه کنندگی و اجرای احسان علیخانی است که در ۳۰ قسمت ۷۵ دقیقه ای ویژه افطار به صورت زنده روانه آنتن شبکه سه خواهد شد. این ویژه برنامه گفتگو محور است که با موضوع بخشش، در فضایی لطیف، انسانیت را در پرتو پیام‌های دینی ـ اخلاقی برای مخاطبین ارائه می کند .
میهمانان این برنامه، از افرادی انتخاب شده اند که از لحاظ اجتماعی، فرهنگی، علمی و … در شرایط خاص قرار دارند. این برنامه از دو شنبه ۱۷ خرداد، هر شب ساعت ۱۹ میهمان خانه‌های مردم می‌شود.
ویژه برنامه لحظات افطار شبکه قرآن سیما نیز همانند سال‌های قبل تحت عنوان «ضیافت» و با اجرای سید وحید مرتضوی پخش خواهد شد.
“ضیافت”با رویکرد معرفی سیره علمای سلف توسط یکی از نزدیکان و شاگردان ایشان و ایجاد فضای معنوی در لحظات افطار همه روزه از ساعت۱۹ و ۳۰ دقیقه تا۲۱ به صورت زنده و مستقیم مهمان سفره های مخاطبان قرآنی است.
ویژه برنامه های سحر ماه مبارک رمضان
برنامه “ماه خدا” با اجرای حسن سلطانی از ساعت ۲ بامداد با آیتم های گفت‌وگوی کارشناسی و مناجات خوانی توسط مناجات خوان های فارسی، گفت‌وگوی تلفنی با بزرگان و علما، دعای سحر، اذان صبح، پخش نماز صبح و در آخر قرائت یک جز از قرآن کریم از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.
شبکه دو سیما نیز با برنامه “نوسفران” ساعت ۳ بامداد به مدت ۶۰ دقیقه به تهیه کنندگی محمد مهدی ابهری و اجرای سید جواد هاشمی و با هدف توجه ویژه به نوجوانان در خانواده و انتقال باورهای دینی به نسل جدید، همراهی بزرگسالان با نوجوانان و کودکان در لحظه های معنوی سحر و احیای آیین های مذهبی و دینی به نمایش درمی‌آید.
برنامه “سحرگاهان حرم” با همکاری و تولید مرکز سیمای نور ـ قم، با آیتم های متنوعی هر روز از حرم حضرت معصومه سلام الله علیها از شبکه سه سیما با مخاطبان همراه خواهد بود.
همچنین “نسیم سحری” عنوان ویژه برنامه سحرگاهی شبکه قرآن سیماست که با رویکرد ایجاد فضای معنوی در سحرهای ماه رمضان و بر اساس ۳ محور شب زنده داری ، توبه و عبودیت برای مخاطبان در نظر گرفته شده است .
دهه­ نخست ماه مبارک رمضان موضوع سخنرانی و موضوع برنامه مناجات و سنت شب زنده داری است، دهه­ دوم استغفار، توبه و مغفرت، و در ده روز سوم عبودیت و حفظ برکات ماه مبارک رمضان بررسی می شود. در این برنامه از علما به عنوان کارشناس دعوت شده است.
مناجات و دعا از بخش هایی است که به شکل میان برنامه در “نسیم سحری” پخش خواهد شد.
این برنامه با اجرای سید کمال هاشم زاده همه روزه در ایام ماه مبارک رمضان از ساعت ۲ و۳۰ دقیقه بامداد تا اذان صبح به صورت زنده و مستقیم تقدیم بینندگان می‌شود.
«سر سفره خدا» عنوان برنامه زنده ویژه سحرگاهی ماه مبارک رمضان شبکه کودک و نوجوان است که به کارگردانی و تهیه کنندگی حمیدرضا عطارد در کانال نهال شبکه کودک و نوجوان، در دست تولید است. این مجموعه در ۳۰ قسمت ۷۰ دقیقه‌ای ویژه کودکان روزه اولی تولید می‌شود.
“سر سفره خدا» با بازیگری احسان مهدی و مجری‌گری حامد مدرس، توسط مریم سقلاطونی نوشته شده است.
شبکه های سیما مانند سال های پیش هر شبکه در ساعت های مشخصی برنامه سخنرانی دارد.
شبکه یک سیما هر روز از ساعت ۹ و۳۰ دقیقه سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین خاتمی را پخش می‌کند. شبکه دو سیما از ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین انصاریان را پخش خواهد کرد.
شبکه سه سیما ساعت ۴ و۳۰ دقیقه صبح سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید محمد میرباقری و حجت الاسلام والمسلمین عالی را ارائه خواهد کرد.
شبکه چهار سیما نیز سخنرانی حضرت آیت الله جوادی آملی را ساعت ۱۱ صبح را در برنامه های خود گنجانده است.
شبکه پنج ساعت۱۰ صبح سخنرانی حج اسلام پناهیان و ساعت ۲۰ رفیعی را دارد و شبکه آموزش سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین راشد یزدی و مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی را ساعت ۸ صبح پخش می‌کند و شبکه قرآن نیز سخنرانی آیت الله ناصری را روی آنتن می فرستد.
امسال همچنین در پخش روزانه یک جزء قرآن کریم تغییراتی اعمال شده است که علاوه بر اماکن متبرکه، هر شبکه یک برنامه جزءخوانی به طور ثابت داشته و از شش استان که قاریان ممتاز و قرائت قوی داشتند استفاده شده است.
در مجموع ۱۵ ساعت تلاوت قرآن به شکل جزء خوانی پخش خواهد شد؛ غیر از ساعت های خاص اگر هر بیننده‌ای که در این پانزده ساعت از بیست و چهار ساعت بخواهد یک جزء قرآن را بخواند این امکان، در یکی از شبکه های سیما فراهم شده است.
شبکه یک بعد از نماز صبح از صحن انقلاب در حرم مطهر امام رضا (ع)، شبکه دو هر روز صبح ساعت ۱۱ از حرم حضرت معصومه (س) که ویژه نوجوانان است پخش می شود.
ارتباط مستقیم شبکه سه در ساعت ۱۴ و ۴۵ دقیقه از حرم حضرت معصومه (س) و همچنین شبکه چهار ساعت۱۱ و ۳۰ دقیقه از حرم حضرت احمدبن موسی (ع) و ارتباط با دو استان دیگر در ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد از دیگر ترتیل خوانی های این ماه مبارک به شمار می‌آید.
هر روز ارتباط شبکه پنج با حرم مطهر حضرت عبدالعظیم (ع) در ساعت ۱۳ و ۴۵ دقیقه و با دو استان در ساعت ۷ صبح، شبکه آموزش از مسجد مقدس جمکران و شبکه قرآن بعد از نماز صبح از آران و بیدگل و حرم حضرت هلال بن علی (ع) و دو استان هم در ساعات بعدازظهر به نمایش درمی‌آید.
همچنین شبکه های جام جم، تهران و کودک به ترتیب با حرم امام رضا (ع)، یکی از اماکن متبرکه استان تهران، و حرم امام رضا (ع) ترتیل خوانی را پخش می کنند.
شبکه افق هر روز ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه از مسجد گوهر شاد در حرم امام رضا (ع) تلاوت روزانه را به روح یکی از شهدای مدافع حرم هدیه می کند.
امسال از روز اول ماه مبارک رمضان پخش نمازهای جماعت تغییر می کند و در این باره جدول و تولیدات جدید از اماکن متبرکه و نماز جماعت­ های استان ها و مساجد تهران جایگزین می شود.
ترویج فرهنگ اطعام و سنت افطاری با تاکید ویژه بر صرفه جویی، ساده زیستی و پرهیز از اصراف از موضوعات کلی است که در تمام شبکه به آن توجه می‌شود. به عنوان نمونه یکی از برنامه های شبکه قرآن که منتهی به اذان و افطار می شود به ویژگی های افطار ساده و آنچه مورد سفارش اسلام است می پردازد.
از دیگر موضوعاتی که در برنامه های سیما بر آن تاکید می‌شود، می توان به روزه اولی ها و نوجوانانی که امسال به سن تکلیف می رسند؛ تشویق مردم به انجام امور خیر مثل تهیه جهزیه برای خانواده های بی بضاعت و آبرومند؛ تأکید بر ساده زیستی با توجه به فرمایشات رهبری در خصوص بحث اقتصاد مقاومتی و …. اشاره کرد.
شبکه یک سیما
ضیافت سیما در ماه خدادر آستانه فرارسیدن ماه مبارک رمضان ویژه برنامه های گروه های مختلف شبکه یک سیما اعلام شد.
برنامه «آفتاب شرقی» کاری از گروه معارف شبکه یک سیما که هر روز بجز جمعه ها به تهیه کنندگی سعید عباسی از این شبکه پخش می شود. این برنامه با حضور کارشناسان مختلف به مباحث مربوط به ماه مبارک رمضان می پردازد.
دکتر حاجی عبدالباقی روزهای شنبه تفسیر سوره قدر و حجت الاسلام مستشاری روزهای یکشنبه موضوع بهره‌مندی از مجالس دینی در ماه رمضان را مطرح می کنند . آقای بهرامپور در روزهای دوشنبه با بحث رویکرد به توبه و بازگشت به خدا، روزهای سه شنبه حجت الاسلام برادران با موضوع سبک زندگی دینی و حجت الاسلام تراشییون روزهای چهارشنبه با بحث تربیت دینی خانواده وروزهای پنجشنبه حجت الاسلام علوی تهرانی درباره رحمت و مغفرت در ماه مبارک رمضان صحبت می کنند.
برنامه «درس‌هایی از قرآن» کاری از گروه معارف شبکه یک با تهیه کنندگی محمود متوسل و سخنرانی حجت‌الاسلام قرائتی با محوریت مباحث ماه مبارک رمضان از این شبکه پخش می شود.
مجموعه «حدیث سرو» به تهیه کنندگی عبدالکریم عرشی با معرفی علما و زندگی این بزرگان نجفی از شبکه یک پخش می شود.
برنامه های روتین و جاری شبکه مثل برنامه های «سیمای خانواده»، «صبح بخیر ایران»، با موضوع ماه مباک رمضان و ترویج فرهنگ افطاری ساده و نقش قرآن در خانواده به همراه تعدادی برنامه های ویژه ماه رمضان که تدارک دیده شده است، ادامه پیدا می کند.
همچنین مستند «قیام لله» با موضوع معرفی افرادی که به فرمان مقام معظم رهبری برای اقتصاد مقاومتی عمل کردند، پخش می‌شود.
این برنامه کاری از موسسه روایت فتح به کارگردانی امیر سبحان جعفری هر روز از شبکه یک سیما به نمایش گذاشته خواهد شد.
شبکه دو سیما
ضیافت سیما در ماه خداپورنگ و قصه های «محله گل و بلبل» که از زمان پخش آن توانسته در میان مخاطبان جایگاه ویژه ای پیدا کند در ماه مبارک رمضان نیز با سوژه ها و موضوعات متناسب و جذاب همراه طیف گسترده مخاطبان خود است. این برنامه در طول هفته از ساعت ۱۸ به تهیه کنندگی مسلم آقاجان زاده و کارگردانی احمد درویشعلی پور از شبکه دو پخش می شود.
مجموعه گفت و گو محور «رو براه» نیز که پیش از این هر هفته یک پرونده اجتماعی را برای مخاطبان باز کرده و طی چهار روز از چهار منظر مختلف به آن می پرداخت، تدارک ویژه ای برای ایام ماه مبارک رمضان دیده است. این برنامه به تهیه کنندگی محمدرضا ماندگاران و اجرای مژده لواسانی کاری است از گروه امور اجتماعی که در ماه رمضان ساعت ۱۹ و ۵۰ دقیقه از شبکه دو سیما پخش می شود.
درس اخلاق حضرت آیت ا… مکارم شیرازی پس از خبر ۲۰ و ۳۰ دقیقه و قبل از پخش سریال «برادر» از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.
پخش مستقیم و زنده ویژه برنامه شب های قدر از مشهد مقدس و قم نیز از جمله برنامه های در نظر گرفته شده توسط واحد تامین برنامه و پخش شبکه دو برای این ایام است.
«شیدایی» نام جُنگی شبانگاهی به تهیه کنندگی محمد نبهان، هر شب ساعت ۲۳ و ۱۵ دقیقه به صورت زنده از شبکه دو سیما تقدیم مخاطبان می‌شود.
این برنامه با موضوع تسهیل ازدواج جوانان شکل گرفته است. همچنین سنت های حسنه در ماه مبارک رمضان و همراهی و مساعدت افراد جامعه با یکدیگر در حضور خانواده ها و هنرمندان عرصه های مختلف از دیگر موضوعاتی است که در این جنگ شبانه بررسی خواهد شد.
مستند «از لاک جیغ تا خدا» که قسمت های گذشته آن مورد تحسین و استقبال گسترده مخاطبان خاص و عام قرار گرفته بود، کاری است از گروه خانواده و فرهنگ به تهیه کنندگی هاشم تفکری بافقی که در ماه رمضان هر روز ساعت ۱۷ و ۱۵ دقیقه در جدول پخش برنامه ها قرار دارد.
این برنامه در ماه مبارک رمضان به صورت ویژه و با بخش های متفاوت نسبت به گذشته به مخاطبان تقدیم می‌شود.
«کوی محبت» عنوان برنامه ای است که با هدف پرداختن به سیره اهل بیت (ع) از بقاع متبرکه، امامزاده ها و اماکن زیارتی روی آنتن می رود و با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و کارشناسان ابعاد شخصیتی ائمه اطهار (ع) را بررسی می کند.
این برنامه کاری است از گروه امور اجتماعی به تهیه کنندگی و اجرای سید مصطفی موسوی که جمعه ها و لیالی قدر ساعت ۱۹ و ۵۰ دقیقه از شبکه دو پخش می شود.
مسابقه «ثانیه ها» با ساختاری متفاوت و متناسب با ماه رمضان را در دستور کار شبکه قرار گرفته است. بر این اساس این مسابقه با حضور شرکت کنندگانی از اقشار مختلف و طراحی پرسش هایی همخوان با ایام ماه مبارک رمضان و روزهایی که در آن قرار دارد و دیگر تغییراتی که تیم سازنده به منظور جذابیت بیشتر و رقابتی سالم و دانش افزا در آن اعمال کرده؛ رویکردی ویژه و متمایز نسبت به قسمت های پیشین به خود گرفته است.
این مسابقه با اجرای علیرضا خمسه کاری از گروه امور اجتماعی به تهیه کنندگی ابراهیم بهادری هر روز ساعت۱۸ و ۴۵ دقیقه از شبکه دو پخش می شود.
«با هم برای هم» عنوان برنامه ای است که به تولیدات مردمی در زمینه فیلم، عکس و دلنوشته با موضوعات متناسب با ماه رمضان می پردازد.
موضوعات متنوعی چون آداب و رسوم ماه رمضان، روزه اولی ها، کودکان و ماه رمضان، غبار روبی مساجد، مراسم ختم قرآن، سفره اکرام، سفره های ساده افطار و سحر و … در این جشنواره به آن توجه می‌شود.
«با هم برای هم» به تهیه کنندگی محمود فلاح پرویزی هر روز ساعت ۸ و ۲۵ دقیقه و ۱۷ و ۳۰دقیقه از شبکه دو سیما به نمایش درمی‌آید.
«نما دو»، دوربین شبکه دو است که بنا دارد طی ایام ماه پرفضیلت رمضان به نقاط مختلف کشور سفر کند و گزارشی مستند از رسوم سنت های ماه رمضان در اقصی نقاط کشور، نگاه جامعه شناسی به مسائل پیرامون این ماه، حرفه های گوناگون و … را به مخاطبان این شبکه عرضه کند.
جشنواره ها و مراسم ماه رمضان در نقاط مختلف به صورت بروز، مشاغل خاص در فضاهای دیده نشده، ماه رمضان از نگاه مردم، شب در رمضان و زندانیان ستاد دیه از بخش های مختلف این برنامه است که در گروه نهادهای اجتماعی به تهیه کنندگی هادی خدادی تولید می شود.
زمان پخش«نمادو» در این ایام هر روز ساعت ۱۲ و ۴۵ دقیقه و ۲۲ و ۱۵ دقیقه خواهد بود.
مستند «ستارگان محراب» کاری از گروه نهادهای اجتماعی به تهیه کنندگی محمد کریمی دونا و حجت عیدی برنامه ای است که به معرفی ائمه جماعات شاخص و برجسته مساجد تهران اختصاص دارد و پخش آن در ایام ماه مبارک رمضان ساعت ۹ صبح خواهد بود.
این برنامه با موضوع پرداختن به علمای برجسته و مدرسین حوزه علمیه قم که پایگاه اصلی فعالیت آن‌ها در سنگر مسجد بوده، تولید می شود و هریک از ایشان از روحانیون برجسته و امامان جماعت بنام دوران معاصر خویش بوده اند.
شبکه سه سیما
ضیافت سیما در ماه خداگروه های معارف و اجتماعی شبکه سه سیما به مناسبت نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ویژه برنامه های خود را به نمایش در می‌آورد.
فصل دوم مستند «دوباره زندگی» با نگاهی نو و تازه به مقوله مرگ، با افراد گوناگون از ادیان مختلف، در فضاهای متفاوت، پیرامون دیدگاهشان در رابطه با مقوله مرگ گفت‌وگو می کند. این برنامه در ۲۶ قسمت ۲۰ دقیقه ای از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.
«سمت خدا» کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما به تهیه کنندگی سید عبدالمجید رکنی است که در ماه مبارک رمضان با اجرای نجم الدین شریعتی و با حضور کارشناسانی چون حجج اسلام عابدینی، رنجبر، فرحزاد، حسینی قمی و دکتر رفیعی به ترتیب به موضوعاتی چون سیره تربیتی انبیا در قرآن، شرح زیارت جامعه، وصیت های پیامبر اکرم (ص) و امیر المومنین (ع) و همچنین سیره تربیتی امیر المومنین (ع) در نهج البلاغه و بررسی ابعاد مختلف مسئله امامت با استناد به قرآن کریم خواهند پرداخت. این برنامه هر روز بجز پنجشنبه و جمعه ها ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.
گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما همزمان با برپایی نمایشگاه قران کریم در مصلی تهران ۳۰ برنامه ۲۰ دقیقه ای را به تهیه کنندگی حسن محمدیان مفرد با اجرای بهزاد احمدی و خانم قانعی پخش می‌کند.
«سفره های آسمانی» در ۱۵ قسمت ۱۵ دقیقه ای مجموعه مستندی به تهیه کنندگی رهبر قنبری است که در خصوص غذاهای آئینی میان اقوام ایرانی و شیوه های تهیه این گونه غذاها می پردازد. پوشش،گویش، آداب، رسوم، کار و جغرافیای اقوام ایرانی نیز مد نظر می باشد. این برنامه از سه شنبه ۱۸ خرداد، هرروز ساعت ۱۸ و ۲۵ دقیقه به نمایش درمی آید.
ویژه برنامه شب های قدر به تهیه کنندگی محمد رضا ماندگاران در ۳ قسمت ۷۰ دقیقه ای به صورت زنده و با حضور حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسین انصاریان از حسینیه همدانی ها و مهدیه تهران، از ساعت ۲۳ و۳۰ دقیقه پخش خواهد شد.
«زلال احکام» ویژه ماه مبارک رمضان در ۴۰ قسمت ۱۱ دقیقه ای کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما به تهیه کنندگی محمدرضا عطارد است. این برنامه با حضور حجت الاسلام والمسلمین فلاح زاده به سوالات مردم و مخاطبان که از طرق مختلف (پیامک ، تلفن ،پست الکترونیکی و نامه ) به برنامه رسیده است، پاسخ می دهد.
برنامه «سمت خدا» در سحرهای ماه مبارک رمضان در ۳۰ قسمت ۱۵ دقیقه ای، ویژه برنامه ای را با حضور حجت الاسلام فرحزاد و اجرای نجم الدین شریعتی پخش خواهد کرد. این برنامه به شرح فرازهایی از دعای ابوحمزه ثمالی می پردازد.
همچنین برنامه‌های روتین شبکه سه نیز مثل «حالا خورشید» و «مردم چی میگن» با فضای خاص ماه مبارک رمضان پخش خواهد شد.
شبکه چهار سیما
ضیافت سیما در ماه خداگروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما، با هدف آسیب شناسی اجتماعی و جستجوی راهکارهایی برای جلوگیری از سوء رفتارهای رایج در جامعه و بهبود تعاملات اجتماعی بر مبنای آموزه های اخلاقی، ملی و اسلامی در نظر دارد برنامه ای تحت عنوان «زمرد» را در ایام ماه مبارک رمضان پخش کند.
این برنامه با اجرا و کارشناسی علی درستکار و تهیه کنندگی مهدی محمدیان، در ماه مبارک رمضان هر شب ساعت ۲۱ از شبکه چهار پخش خواهد شد.
«جویبار» به تهیه کنندگی کوروش انصاری و مجری کارشناسی سعید بیابانکی و دکتر نبی، میزبان صاحبنظران و کارشناسان (دکتر سنگری، دکتر آهی، دکتر اکرامی، شکارسری، غزوه و محدث خراسانی و …) در حوزه شعر و ادب خواهند بود و به بررسی جایگاه و نقش قرآن، در رشد و تعالی شعر و ادبیات پارسی خواهد پرداخت.
«جویبار» کاری از گروه ادب و هنر شبکه چهار، هر روز عصر ساعت ۱۷ به مدت ۶۰ دقیقه از این شبکه پخش خواهد شد.
در ایام ماه مبارک رمضان منتخبی از گفتگوهای عارفانه دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در برنامه «معرفت» با اجرا و کارشناسی دکتر منصوری لاریجانی و تهیه کنندگی سید محسن مناجاتی هر روز عصر ساعت ۱۸ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.
شبکه پنج سیما
ضیافت سیما در ماه خدانوزدهمین جشن شاد تلویزیونی «جشن رمضان» در بهار قرآن هرشب از ساعت ۲۲ به صورت زنده و مستقیم از باغ موزه قصر تهران پخش می شود.
«زائر رمضان» عنوان برنامه دیگری است که دقایقی مانده به افطار ارتباط زنده با مشهد مقدس برقرار می‌کند. این برنامه قصد دارد احسان و باز شدن سفره‌های ساده افطار را که برای زائران امام رضا (ع) تدارک دیده شده است، نمایش داده شود.
ویژه برنامه های «نقره‌ سپید» و «شرح مشتاقی» به ترتیب با حضور کارشناسان برنامه رنجبر و حجت الاسلام پناهیان به نمایش درمی‌آید.
«انس با قرآن»، برنامه ترتیل خوانی قرآن کریم است که از ابتدای ماه مبارک هر روز ساعت ۱۳ و ۴۵ دقیقه به مدت ۷۵ دقیقه به صورت زنده از حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) از شبکه پنج پخش می‌شود.
این برنامه شامل تفسیر و نکات مربوط به هر جزء قرآن با تفسیرآیت الله محمدی ری شهری و مجری کارشناسی حاج عباس سلیمی پخش خواهد شد.
مجله اقتصادی «روزآمد» در ماه مبارک رمضان به پایتخت صنعت ایران سفر می کند و از همت و ایمان و اراده مردمان استان مرکزی در مسیر توسعه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گزارش های مستندی را ارائه خواهد کرد.
این برنامه با اجرای رضا امیرحمدی، هیراد حاتمی و ملیحه بسطامی هر روز از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۹ و ۱۵ دقیقه به مدت ۹۰ دقیقه از شبکه پنج سیما با مخاطبان خود همراه خواهد بود.
شبکه قرآن
ضیافت سیما در ماه خدا«شهر مهر» عنوان جنگ شبانگاهی شبکه قرآن سیماست که با هدف ترویج انفاق، افطاری آسان، ازدواج آسان، تهیه جهیزیه و سایر امور خیریه با حضور اقشار مختلف مردم و در فضایی اجتماعی نظیر پارک و … تدارک دیده شده است.
این جنگ هر شب با حضور کارشناسان و مهمانان مطرح از ساعت۲۲ و ۳۰ دقیقه الی ۲۴ به صورت زنده و مستقیم به نمایش درمی‌آید.
طرح قرآنی شبکه قرآن سیما تحت عنوان «چشم روشنی» با محوریت حفظ دسته جمعی سوره حدید همه روزه در ساعت ۱۷ به صورت زنده و مستقیم پخش می شود.
نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در ۴ باکس و در ساعت‌های ۹ و ۴۵ دقیقه، ۱۵ و ۴۵ دقیقه، ۱۹و ۲۱ و ۱۵ دقیقه به صورت زنده و مستقیم در شبکه قرآن سیما پوشش داده می شود .
همچنین مجموعه سخنرانی های علما تحت عنوان «بیان» همه روزه در ۳ زمان متفاوت تقدیم بینندگان خواهد شد و تفسیر قرآن توسط آیت الله جوادی آملی در ساعت ۷ صبح، سخنرانی آیت الله مصباح یزدی در ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه و همچنین سخنرانی آیت الله ناصری همه روزه در ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه تقدیم بینندگان می‌شود.
شرح احکام به همت استاد فلاح زاده تحت عنوان «عروه الوثقی» همه روزه ساعت ۱۴ و ۴۰ دقیقه و نیز پخش مستند در ساعت ۱۶ از دیگر برنامه های این شبکه خواهد بود .
شبکه آموزش
ضیافت سیما در ماه خدابرنامه تخصصی «دکتر سلام» شبکه آموزش با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان به جنبه های مختلف موضوع روزه و مسائل مربوط به آن می پردازد.
سری جدید برنامه «قند پهلو»، با رویکرد آموزشی و تغییراتی در آیتم‌ها در ماه رمضان از شبکه آموزش سیما پخش می‌شود.
رویکرد آموزشی در برنامه «قند پهلو» غیرمستقیم خواهد بود و در سری جدید برنامه تغییراتی را در بخش محتوا و آیتم‌ها شاهد خواهیم بود. در همین راستا آیتم‌های جدیدی اضافه می شود تا گونه‌های جدیدی آموزش طنز هم در برنامه دیده شود.
برنامه «مشاعره» در ماه مبارک رمضان به مدت ۱۵ شب به صورت ویژه پخش می‌شود. ابیات برنامه «مشاعره» در این ماه شکل و شمایل رمضانی دارند و به فضایل ماه رمضان و امام علی(ع) مربوط می‌شوند.
ویژه برنامه رمضانی «نان و نمک» حاصل تلاش برنامه سازان «دوربین ۷» می باشد که در قالب مستند و با موضوع تاثیرگزاری فرهنگ ماه مبارک رمضان بر اقشار جامعه قصد دارد فعالان آموزش عالی و دانشگاهی را معرفی کند.
برنامه «سفید» شبکه آموزش سیما نیز در ماه رمضان با رویکرد رمضانی از این شبکه پخش خواهد شد.
شبکه مستند
ضیافت سیما در ماه خداسری جدید «دسترنج» به تهیه کنندگی مجتبی شاهسوند با هدف کسب نان حلال و با تلاش مردم از شبکه مستند پخش می‌شود.
همچنین مجموعه ای با کمک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با نام «فاکتور۲» به تهیه کنندگی موسسه آوای هنر سلامت و ابراهیم داروغه زاده و تحت نظر استاد محمدعلی فارسی تولید شده است. این مجموعه به خیرین سلامت در شهرهای مختلف می پردازد.
مستندهای مستقلی برای پخش در ماه رمضان تولید شده اند که ساخت یکی از آنها با نام «عروس بوکان» توسط فتح الله امیری در حوزه حیات وحش انجام شده است. تولید این کار یک سال و نیم به طول انجامیده و مستندی زیبا درباره زندگی رو به انقراض یکی از زیباترین و بزرگترین پرندگان ایران به نام «میش مرغ» است.
«عروسک کاموایی»، «زندگی شاید همین باشد» و «زمانی برای بودن» از جمله آثار جدیدی هستند که در ماه رمضان با مضامین معنوی و در راستای نشاط آفرینی تولید شده اند.
مستندهای «تاریخچه بازی های تیم ملی»، «سبز سیاه»، «قهرمانان»، «توتن سوار»، «جویندگان»، «ظغال»، «شیدایی» و «چاووشی خوانی» از جمله ویژه برنامه های رمضانی شبکه مستند هستند.
شبکه افق
ضیافت سیما در ماه خدابرنامه ترکیبی «کدبانو» با موضوع پخت و پز و تهیه افطاری توسط خانواده ایثارگران، در ۲۸ قسمت ۲۶ دقیقه‌ای به تهیه کنندگی هاشم تفکری
بافقی هر روز از شبکه افق پخش خواهد شد؛ پخش این برنامه هر روز ساعت ۲۰ صورت می گیرد.
برنامه «ماه نشان» ویژه ماه رمضان با موضوع فعالیت های نیک اندیشانه مردمی، برای پخش از شبکه افق در نظر گرفته شده است؛ این برنامه شامل بخش های مختلف و با محوریت موضوع خدمات اجتماعی ساخته می شود. اجرای این برنامه بر عهده حاج حسین یکتا و بیژن نوباوه خواهد بود و علاوه بر گفت وگو با مهمانان، میان برنامه‌هایی شامل فیلم های مستند از فعالیت های نیک اندیشانه همان افراد که توسط چند گروه برنامه سازی ساخته شده اند، به نمایش در می آید. این برنامه به تهیه کنندگی و کارگردانی پیام ابراهیم پور، هر شب ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه از شبکه افق پخش می شود.
برنامه ترکیبی ۱۲ قسمتی «آفتابگردان» که طی ماه مبارک رمضان از شبکه افق به روی آنتن خواهد رفت؛ در هر قسمت به زندگی زنان تازه مسلمان غیر ایرانی در کشورمان می پردازد و انسیه طبقی تهیه کنندگی آن را بر عهده دارد.
زندگی طلاب موفق در عرصه تبلیغ نیز در قالب مجموعه ۱۳ قسمتی «سفیران هدایت» به تهیه کنندگی سیدمحمد هاشمی طی ماه رمضان امسال در شبکه افق به تصویر کشیده می شود؛ این برنامه ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه تقدیم بینندگان خواهد شد.
«اسلام از درون»عنوان مستندی هفت قسمتی است که به معرفی سنت های مسلمانان در کشورهای اسلامی می پردازد و ماه رمضان امسال از شبکه افق پخش می‌شود.
رمضان امسال، جاذبه های طبیعی، معماری و فرهنگی کشورهای اسلامی نیز در قالب مستند هفت قسمتی «طعم ها» به تصویر کشیده می شود، علاوه بر این مستند۱۰ قسمتی «رودخانه ای که به سمت غرب سرازیر می شود» هم با موضوع تاریخچه غنی خاورمیانه به عنوان نقطه شروع تمدن بشر و گسترش اسلام، ماه رمضان امسال به نمایش در می‌آید.
«حقیقت» عنوان مجموعه مستندی است که در ۱۰ قسمت ۳۰ دقیقه ای و با موضوع پاسخی برای پرسش های معرفتی انسان امروز در مورد فلسفه و هدف آفرینش و آینده انسان و جهان، می پردازد و ماه رمضان امسال از شبکه افق پخش خواهد شد.
برنامه «عصر» با تهیه کنندگی و اجرای نادر طالب زاده نیز طی ماه مبارک رمضان، روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه ساعت ۲۱ و با موضوعات و عناوین مختلف، از این شبکه پخش می شود.
شبکه کودک و نوجوان
ضیافت سیما در ماه خدامجموعه «به توان خدا» به کارگردانی رحمان حاصلی و تهیه‌کنندگی سیدعبدالحمید رکنی و جواد بیک محمدی در گروه نوجوان شبکه کودک و نوجوان در حال تولید است.
این برنامه گفت‌وگو محور در۱۰۰ قسمت ۲۲ دقیقه‌ای با اجرای سید جمال مؤمنیان با حضور کارشناسان خبره مذهبی، به طرح مباحث معارفی ویژه مخاطب نوجوان و پاسخ به سؤالات دینی و اعتقادی آنها می‌پردازد. این برنامه در پنج روز اول هفته از شبکه کودک و نوجوان پخش خواهد شد که با شروع ماه مبارک رمضان با موضوعات مربوط به رمضان کار خود را آغاز خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =