دکتر روحانی خطاب به دولت‌مردان غرب: نه با زبان تحریم، با ایران با زبان تکریم سخن بگویید – طبس نیوز

دکتر روحانی خطاب به دولت‌مردان غرب: نه با زبان تحریم، با ایران با زبان تکریم سخن بگویید

دکتر روحانی خطاب به دولت‌مردان غرب: ملتی که برخوردار از انسجام ملی و مشارکت گسترده و در کمال آرامش در انتخابات شرکت می کنند را نمی توان با تحریم به تسلیم وا داشت و یا به جنگ تهدید کرد.

طبس نیوز: دکتر روحانی خطاب به دولت‌مردان غرب: ملتی که برخوردار از انسجام ملی و مشارکت گسترده و در کمال آرامش در انتخابات شرکت می کنند را نمی توان با تحریم به تسلیم وا داشت و یا به جنگ تهدید کرد.

به گزارش طبس نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم تحلیف خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: ملت بزرگ و شریف ایران، مهمانان ارجمند، ملت ایران، روسای محترم جمهور، نخست وزیران، روسای مجلس، وزرای خارجه و نمایندگان ویژه کشورهای همسایه و دوست، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای نگهبان، روسای محترم قوه مقننه و قضاییه و اعضای مجلس خبرگان، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس و اعضای دفتر مقام معظم رهبری و اعضای بیت امام راحل(ره)، اعضای محترم دولت، همه مسئولان دولت، کشوری و لشکری، علما و روحانیون ارجمند، خانواده‌های شهدا و ایثارگران، نخبگان، اندیشمندان، فرهیختگان و خبرنگاران محترم، خانم‌ها و آقایان! با سوگندی که در این مجلس باشکوه ادا کردم، اکنون رسما مسئولیت خطیر قوه مجریه، پاسداری از قانون اساسی و پاسخگویی به خواسته‌های به حق ملت شریف ایران را پذیرفته‌ام.

وی افزود: باور دارم تشکیل دولت راستگویان، اخلاق‌مداران و مردم‌داران نزدیک‌ترین مسیر برای پیروی از پیامبر رحمت(ص) است.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی خاطر نشان کرد: اینکه مسئولیت دولت جدید در ماه مبارک رمضان آغاز می‌شود و در عین حال شروع این مسئولیت با ۱۴  مرداد که یادآور پیروزی مردم در نهضت مشروطه و سرآغاز قانونگرایی در تاریخ جنبش‌های آزادی خواه ملت ایران است نیز تقارن دارد را به فال نیک می‌گیرم و از خداوند مسالت می‌نمایم در این مسیر دشوار درهای رحمت خویش را بر روی مردم بزرگوار ایران و این خادم ملت بگشاید و تقدیری نیکو و شایسته برای مردم و کشور رقم بزند.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ گفت: مردم ایران در انتخابات ۲۴ خرداد حماسه بزرگی آفریدند.

وی افزود: ملت بزرگی که فراز و نشیب‌ها و سختی‌های زیادی را تحمل کردند و با رویی سرشار از نشاط و شادابی، تعهد به کشور و آینده آن و مردم‌سالاری نظام را بار دیگر به نمایش گذاشتند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: در این انتخابات مردم با لبخند به زندگی و مشارکتی کم‌نظیر خواسته خود را از طریق صندوق رأی به کرسی نشاندند.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی ادامه داد: رهبر فقید و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام راحل(ره) میزان را رأی ملت و مردم اعلام نمودند و امروز به اعتبار رأی مردم و امضای آن از سوی رهبری، متعهد به انجام این مسئولین می‌شوم که فراتر از توان هر شخص حقیقی است.

وی با بیان اینکه در هفته گذشته پیام این صندوق‌ها را بسیار تحمل کردم، تصریح کرد: مردم با رأی خود مشخص کردند بر کدام مشی و اندیشه پا فشردند و آن را ادامه راستین آرمان‌ها می‌دانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی افزود: همه کسانی که به اینجانب رأی دادند و یا به دیگر افراد و کاندیداها رأی دادند و حتی پای صندوق‌های رأی حاضر نشدند، همه شهروند ایران هستند و از همگی از حقوق شهروندی برخوردارند. دولت تدبیر و امید بر خود مکلف می‌داند خواسته‌های قانونی همه آنان را مدنظر قرار دهد.

وی افزود: من نماینده همه مردم ایران هستم و سرمایه این دولت در مسیر اتکا به خداوند و اعتماد به مردم ایران و بهره‌گیری از همه سرمایه‌های انسانی، مادی این مرز و بوم است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مردم ایران به اعتدالگرایی رأی مثبت دادند و کانون فکری دولت در محور اعتدال برقرار خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر روحانی افزود: اعتدالگرایی به معنای توازن میان آرمان و واقعیت و ترجیح منافع ملی به منافع حزبی و جناحی است.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بر اجتماع ملی، بردباری، قانونگرایی در تعاملات سیاسی تأکید می‌کند، گفت: بنیان این دولت مقام فکری و عدم فاصله گرفتن از توهم و تمرکز بر تفکر برنامه شفافیت و استفاده از حقیقت‌ها است.

رئیس دولت یازدهم تصریح کرد: دولت تدبیر و امید نهایت اهتمام خود را مورد استفاده قرار خواهد داد که مناسبات و اعتدالگرایی را شالوده مدیریت کشور قرار دهد و همچنین تهدید را کاهش و ثروت‌ها را افزایش دهد.

رئیس‌جمهور افزود: اعتدال گرایی بر اخلاق اصرار دارد و از طریق گفتگو و تلاش دارد با برنامه‌های میان مدت و بلند مدت شکاف‌های اجتماعی را به حداقل برساند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی اظهار داشت : دولت تدبیر  وامید بر حاکمیت قانون ، رعایت حقوق و آزادی‌های همه شهروندان ، پاسخگویی به جامعه وبه مدیرت علمی تاکید خواهد داشت.

وی درادامه افزود : مردم تغییر ، تحول و تعالی را می خواهند، مردم می خواهند از فقر و تبعیض به دور باشند، مردم می خواهند حرمت و کرامت داشته باشند، مردم می خواهند در فضایی آزاد معنوی ، و عقلانی زندگی کنند که در آن پدران و مادران جامعه ما در پی آینده ای مطمئن برای فرزندانشان هستند.

رئیس‌جمهور منتخب اظهار داشت: جوانان ما می‌خواهند فرصت شکوفایی و کار ابتکار داشته باشند، دریک کلام مردم می خواهند بهتر زندگی کنند ، عزت داشته باشند و از زندگی با ثباتی برخوردار شوند وجایگاه شایسته خود را در میان ملت ها بازیابند.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی در ادامه سخنان خود به نقش زنان اشاره کرد و گفت: از آغاز انقلاب اسلامی زنان فهیم این سرزمین بر مبنای اندیشه‌های والای حضرت امام (ره) دوشا دوش مردان در جهت توسعه و اعتلای  کشور حضوری همه جانبه داشتند.

وی تصریح کرد: آنان همواره کوشیده اند، به عنوان نیمی از جامعه بزرگ ما در خلق حماسه های جاودان نقش آفرین باشند، انتخابات ۲۴ خرداد ماه نیز جلوه گاه دیگری از این شگفتی آفرینی ها بود.

رئیس جمهور منتخب  اظهار داشت: در پی گامهای بلندی که نظام اسلامی برای تکریم منزلت زنان برداشته است، دولت تدبیر و امید استیفای هر چه بیشتر زنان و ایجاد فرصت برابر در زمینه های اجتماعی را از اهم وظایف خود می داند و فراهم آوردن زمینه های اجتماعی و حقوقی لازم برای نقش آفرینی هر چه بیشتر آنان در عرصه های مختلف را در دستور کار خود قرار می دهد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت : یکی از اهداف کلیدی دولت مبارزه با فساد و تبعیض خواهد بود، همه دستگاهها و نهادها و مسئولان باید دست به دست هم دهند تا مبارزه ای جدی با نابرابری و فساد را آغاز کنند.

رئیس جمهور منتخب تصریح کرد: اگر با فساد مبارزه کنیم فعالیت و رقابت اقتصادی مردم معنا پیدا می کند، از منابع ملی به صورت درست وبهینه استفاده می شود، شایسته سالاری گسترش پیدا می کند و از همه مهمتر مبارزه با فساد، عدالت و شکوفایی اقتصادی را بوجود می آورد در چنین شرایطی فقر و تبعیض از جامعه رخت بر خواهد بست.

وی افزود: رویکرد اصلی دولت یازدهم زمینه‌سازی برای مشارکت گسترده مردم است که سرلوحه سیاست‌های تمامی بخش‌های دولت خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی تصریح کرد: در این رویکرد کارآمدی، شفافیت، فراهم آوردن فضای کسب و کار مناسب، ترویج فرهنگ کارآفرینی، ساماندهی سرمایه انسانی، تقویت سرمایه‌های اجتماعی، دستیابی فزاینده به علوم و فنون، و تأمین رفاه اساسی اساس سیاست‌گذاری‌ها و عملکردها خواهد بود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت : دولت تدبیر و امید برای خود رسالتی جدی قائل است تا از دردها و رنج‌های ملت ایران بکاهد و نشاط را به زندگی ایرانیان بازگرداند برای تحقق چنین هدفی قدرت و ثروت ملی را باید افزایش دهیم، خرد جمعی را مبنای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری قرار دهیم.

وی افزود: باید به بخش‌های غیردولتی اعتماد کنیم و تصدی‌گری دولت را کاهش دهیم، ما باید به مردم اعتماد کنیم و با آنها صادقانه سخن بگوییم و شرایطی را فراهم آوریم تا مردم مسئولیت‌پذیری در اداره کشور و تأمین معاش خود را بپذیرند و مداخله اقتصادی و فرهنگی دولت در زندگی آنها کاهش یابد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: چنین چارچوبی زمینه گسترش اخلاق اجتماعی، رشد فردی، دین‌مداری و آزادی‌های مدنی را تحقق خواهد بخشید.

وی اظهار داشت: دولت باید ساختارها را اصلاح کند تا مردم بتوانند با اتکا به فعل همت و سرمایه خود رشد کنند و توسعه ملی را فراهم آورند.

رئیس‌جمهور کشورمان تأکید کرد : اقلیم‌های متنوع فرهنگی و سرمایه‌ها و زیبایی‌های این کهن بوم و بر است ایرانیان در همه جای این سرزمین به خوبی آموخته‌اند که دوشادوش هم با احترام افتخار زندگی کنند.

وی تصریح کرد: اگر چه از اقدامات فراوانی در جهت توسعه منطقه‌ای و استیفای حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی برداشته شده است اما متأسفانه هنوز هم کاستی‌ها و نارسایی‌هایی وجود دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید برخود فرض می‌داند که زمینه استیفای این حقوق را به بهترین وجه فراهم نماید و ارتقای کرامت و خلاقیت فرهنگی و اجتماعی همه هموطنان را سرلوحه اقدامات خود قرار دهد.

وی اظهار داشت: امروز مردم ایران نسبت به مشکلات و نارسایی‌های موجود در کشور هم آگاهی و هم دغدغه دارند اما همین مردم با مشارکت فعال در انتخابات امید آفریدند تا با فکر و برنامه اعتدال و قانون‌گرایی شرایط کشور را به سوی بهبود و توسعه پایدار سوق دهند.

رئیس‌جمهور کشورمان تأکید کرد: در عرصه سیاست خارجی با قاطعیت تمام و بعنوان منتخب مردم شریف ایران اعلام می‌دارم که جمهوری اسلامی ایران در پی صلح و ثبات منطقه است.

وی افزود: ایران لنگرگاه ثبات در این منطقه پرآشوب است، ما در پی تغییر مرزها و دولت‌ها نیستیم نظام سیاسی هر کشور به خواست و اراده عمومی مردم آن کشور بستگی دارد.

رئیس‌جمهور کشورمان اظهار داشت: ما با هر گونه دگرگونی در نظام‌های سیاسی که از طریق مداخلات خارجی شکل می‌گیرد مخالفیم و به کار گیری زور را نقطه مقابل مردم‌سالاری و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها می‌دانیم، مخالفت و ستیز با هرگونه زورگویی، سلطه و تجاوز و مخصوصا تعارض نظامی جزوی از فرهنگ اسلامی انقلابی و ایرانی ماست.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر روحانی تصریح کرد: آرامش و ثبات در همه مناطق پیرامونی ما نه فقط یک آرزو و یک خواسته است بلکه نیاز و ضرورتی همه جانبه برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: تلاش همه جانبه برای پایان دادن به ناآرامی‌ها، برادرکشی‌ها، خشونت‌های فعلی و قبیله‌ای، و بی‌عدالتی‌ها در هر نقطه از جهان، خواست قطعی همه ملت‌ها در جامعه جهانی امروز است.

رئیس‌جمهور کشورمان تصریح کرد: در جهان به هم پیوسته کنونی هیچ قدرتی نمی‌تواند امنیت خود را از طریق ایجاد وحشت و ناامن کردن دیگران بدست آورد.

وی تصریح کرد: رفاه، امنیت و توسعه کالاهای جهانی و غیرقابل انحصار هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر روحانی اظهار داشت: در تعاملات بین‌المللی دولت تلاش خواهد نمود تا با ایجاد اعتماد متقابل بهتر و بیشتر بین ایران و کشورهای منطقه و جهان امنیت ملی خود و پیرامونی خود را گسترش دهد.

رئیس جمهور کشورمان خاطرنشان کرد: شفافیت کلید گشودن باب اعتماد است.

وی ادامه داد: تنش زدایی ، ایجاد اعتماد متقابل و تعامل سازنده مسیر حرکت ما را روشن خواهد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی تصریح کرد: با صراحت اعلام می کنم که ایران هیچگاه سر جنگ با دنیا نداشته است و ما تمامی تلاش خود را معطوف به مخالفت با جنگ افروزان و جنگ طلبان خواهیم کرد.

وی افزود: ایران بهای سنگینی را برای آزادی خود پرداخت کرده و همچنان برای سربلندی خود ارزش فراوانی قائل است و گرچه تحریم ها فشار بسیاری بر مردم وارد کرده اما مشارکت مردم در انتخابات نشان داد که آنها در حفظ حقوق و منافع خود هوشیارند .

رئیس جمهور تاکید کرد :ملتی که برخوردار از انسجام ملی و مشارکت گسترده و در کمال آرامش در انتخابات شرکت می کنند را نمی توان با تحریم به تسلیم وا داشت و یا به جنگ تهدید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی تنها راه تعامل با ایران را گفتگو از جایگاه برابر ، اعتمادسازی متقابل و کاستن از خصومت‌ها دانست و گفت: تعامل سازنده بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک از موضع برابر مبنای روابط با کشورها را تشکیل خواهد داد.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: متناسب با رفتار و برخورد طرفهای مقابل در جهت بهبود اوضاع حرکت خواهیم کرد و به صراحت می‌گویم اگر پاسخ مناسب می‌خواهید نه با زبان ترحیم بلکه با زبان تکریم با ایران سخن بگویید.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی متذکر شد: دست همکاری به سوی همه نهادها و دستگاههای مسئول در کشور دراز می‌کنم چراکه دولت تدبیر و امید برای تحقق اقدامات عالی کشور، افزایش شوکت ایرانیان و کرامت مردم ایران به همفکری و هم‌اندیشی همه مسئولین نیازمند است.

وی خاطر نشان کرد: امید دارم که با همکاری و همدلی پاسخگوی مردم ایران بوده و بتوانیم آینده بهتری را رقم بزنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر روحانی در ادامه سخنان خود گفت: امیدوارم که همه قدر این فرصتی را که اکنون پیش آمده را بدانیم و نکند که درگیر حاشیه‌ها شویم.

وی افزود: از خداوند متعال مسالت دارم به اینجانب و اعضای دولت جدید برای پیشبرد برنامه‌های اعضای دولت و ارائه خدمات ارزنده ارزانی دهد.

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: از تمامی نمایندگان ملت می‌خواهم با مشورت و توحید به عدل مرا به این امر بزرگ یاری دهند.

رئیس دولت یازدهم خطاب به مهمانان خارجی و داخلی حاضر در این مراسم گفت: از تمامی مهمانان خارجی که برای شرکت در این مراسم مهم رنج سفر را به خود هموار نمودند و همچنین سفرای کشورهای مقیم تهران و از تشریف فرمایی مقامات لشکری و کشوری تشکر می‌کنم.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر روحانی در پایان تصریح کرد: در این جا به نمایندگان ملت ایران اعلام می‌دارم که بابررسی‌های لازم و با بحث‌های کارشناسی با تشکل‌های علمی و طبق اجرای اصل ۱۳۳ قانون اساسی در همین جلسه فهرست اعضای وزرای پیشنهادی دولت یازدهم را به همراه متن زندگی‌نامه و خط و مشی و اصول کلی دولت به رئیس‌مجلس به منظور اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌نمایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 13 =