خسارت ۳۰۰ میلیاردی خشکسالی به عشایر خراسان‌جنوبی

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی خسارت‌های وارده در بخش کشاورزی و دامداری عشایری بر اثر خشکسالی را زیاد دانست و گفت: براساس برآورد‌های انجام شده، تا اوایل فرودین امسال بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان به عشایر استان خسارت وارد شده است.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، مهدی عصمتی‌پور صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۱۴۰ حلقه از چاه‌های مالداری در خراسان‌جنوبی که عشایر در زمان کوچ از آن بهره‌مند می‌شوند، خشک شده است.

وی افزود: همچنین ۴۰ درصد از مراتع استان در حوزه عشایر واقع شده که به دلیل کاهش میزان بارندگی ۸۰ درصد آن خسارت دیده است.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی با بیان اینکه بیشترین آسیب از فقر مراتع را عشایر متحمل می‌شوند، اضافه کرد: خشکسالی موجب می‌شود نرخ مرگ و میر دام افزایش یابد و دام‌هایی هم که زنده می‌مانند به دلیل تغذیه ناکافی فرآورده‌های آن‌ها شامل گوشت، شیر و پشم بسیار اندک خواهد بود.

عصمتی‌پور تصریح کرد: کاهش درآمد، بیکاری، افزایش مهاجرت، ناامنی و افزایش قیمت نهاده‌های دامی از تاثیرات غیرمستقیم خشکسالی بر روی عشایر استان است.

وی خسارت‌های وارده در بخش کشاورزی و دامداری عشایری بر اثر خشکسالی را زیاد دانست و گفت: براساس برآورد‌های انجام شده، تا اوایل فرودین امسال بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان به عشایر استان خسارت وارد شده است.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته برای جبران خسارات ناشی از خشکسالی گفت: کمک به صندوق‌های اعتباری خرد زنان عشایری به مبلغ ۲.۵ میلیارد تومان، اجرای طرح زنجیره تولید گوشت قرمز با ارائه ۲۶ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در راستای ۵۵۶ قرارداد پرواربندی، ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه پنج ساله به مبلغ ۱۰.۷ میلیارد تومان، آبرسانی سیار برای شش هزار و ۵۲۰ خانوار عشایری و توزیع ۲۷ هزار و ۲۲۷ تن علوفه و نهاده دامی از اقدامات امور عشایر استان برای کمک به عشایر است.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ج


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 5 =