آیت‌الله «عبادی»: خاطرات آزادگان در کتاب‌های درسی گنجانده شود

نماینده ولی فقیه در خراسان‌ جنوبی با اشاره به اهمیت جمع‌آوری و تبیین خاطرات آزادگان، گفت: باید خاطرات آزادگان جمع‌آوری و به‌صورت کلاسیک درآید و در کتاب‌های درسی گنجانده شود.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند و به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی، آیت‌الله سید علیرضا عبادی در دیدار با جمعی از آزادگان بیرجند به مناسبت ایام سالروز ورود آزادگان سرافراز به وطن، اظهار داشت: واژه آزادی و اسارت با تفاوت ۱۸۰ درجه‌ای استعمال می‌شود چون جهت آن در این است که باید آزادی را در چه معنی کرد، بعد متناسب با آن اسارت معنا می‌شود.

وی با بیان اینکه در مکتب انبیاء برای انسان و انسانیت تعریفی است و هدف از خلقت در آن تعریف مشخص می‌شود که در این تعریف آزادی نیز معنای خودش را دارد، افزود: اما چنانچه از انسان به عنوان حیوان تعریف شد کلمه آزادی و اسارت معنای آن ۱۸۰ درجه تفاوت می‌کند، در فرهنگ دینی آزادی انسان در سیر الی‌الله معنا می‌شود و طمع، حرص، ترس و شهوت برای او مانع و اسارت محسوب می‌شود.

عبادی در ادامه با اشاره به اینکه فردی که درگیر مسائل(حرص، طمم، آز، پول و ترس) است که دیگر نمی‌تواند انسان باشد چرا که خود را باید با آن موارد تطبیق دهد، تصریح کرد: در انسانیت کسی آزاد است که مال، طمع، ترس، حرص، پول و شهرت او را به خودش درگیر نکند، مصداق بارز این آزاد، حضرت علی(ع)، امام حسین(ع) و حضرت یوسف صدیق است و مصداقشان پیروان آن‌ها که شما هستید.

وی با بیان اینکه آزادگان ایران اسلامی در مقابل دشمن به ستوه درنیامدند اما دشمن را به ستوه درآوردند، تبیین کرد: فرزندان امام امت شما هستید که در آن دیکتاتوری‌ها و شکنجه که امام (ره) را در قم دستگیر کردند، خود امام(ره) نقل می‌کند که افسری که کنارم نشسته بود داشت می‌لرزید درحالی که من او را تسکین دادم اما من نترسیدم، که اگر می‌ترسیدم ایمان نداشتم و شما فرزند این امام (ره) هستید.

نماینده ولی فقیه در خراسان‌ جنوبی ادامه داد: انسان امروز اسیر است چون اسیر است این بلاها سرش در می‌آید، تطمیع، تهدید، آلوده، دزد، خائن همه به این دلیل است که در بند حیوانیت است، خاطراتی که شما نقل می‌کنید خیلی شنیدنی است اما همانگونه که قبل‌تر در مورد کرامات شهدا پیشنهادی دادیم در خصوص این خاطراتی که این عزیزان آزاده را در سطح کشور در جهات مختلف که بخشی فرهنگی است جمع‌آوری شود، خلاصه و به صورت کلاسیک درآمده و در کلاس‌های درسی که در سطوح مختلف است بخشی را بگنجانند.

عبادی گفت: پیروزی‌های نظامی پیروزی است و باید خدا را بابت این پیروزی‌ها شکر کرد اما پیروزی‌هایی از قبیل پیروزی اسرای ایرانی یک پیروزی ویژه است و نسل‌های آینده نباید از این سرمایه بزرگ غافل بمانند و آن را به صورت کلاسیک با رنگ و آب مسائل اسلامی انجام داد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این سرمایه بزرگی است که باید همه نسل‌ها از آن بهره‌مند شودلذا امیدواریم شما به عنوان اسوه و الگو در جامعه بمانید چون متأسفانه در گذشته به خاطر جنبه‌های سلیقگی در فرهنگ بسیاری. از این موارد کمرنگ شده و ما به آینده امیدواریم که پررنگ شود.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ح


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − چهار =