بازگشایی۳ گذرگاه مرزی خراسان‌جنوبی تا پایان تابستان

استاندار خراسان‌جنوبی گفت: تمام تلاش‌مان بر این است که تا پایان تابستان، هر ۳ گذرگاه مرزی غیرفعال استان بازگشایی شوند.

به گزارش پایگاه خبری طبس نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، حمید ملانوری صبح امروز در برنامه زنده تلویزیونی گفتمان هفته، اظهار داشت: در طول ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک استان با کشور افغانستان، تعداد ۴ معبر مرزی داریم که در حال حاضر تنها گذرگاه ماهیرود، پایانه مسافربری و تجاری دارد و فعال است.

وی با تأکید بر اینکه ماهیرود، فعال‌ترین مرز در شرق کشور است، بیان داشت: طی ۴ ماهه ابتدای امسال ۳۷۱ هزار تن کالا به ارزش ۴۸ میلیون دلار از این مرز صادر شده است.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه این رقم به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۳۶ درصد رشد داشته، عنوان کرد: طی این مدت در قالب ماده ۱۶ نیز ۴۷۷ هزار تن کالا به ارزش ۲۱۴ میلیون دلار از این مرز صادر شده است.

ملانوری با بیان اینکه بازارچه ماهیرود با وجود ناآرامی‌‌های کشور افغانستان، حتی یک روز هم تعطیل نشد، مطرح کرد: تمام حوزه‌های امنیتی، انتظامی، دستگاه‌های اجرایی تلاش‌شان بر این بود که شرایط را به گونه‌ای فراهم کنند که مبادلات تجاری در این مرز، بی‌وقفه ادامه یابد.

وی متذکر شد: گلورده، یزدان و دوکوهانه، چند سال است که به علت عدم موافقت افغانستان غیر فعال شده و ما در تلاشیم که این گذرگاه‌ها هم باز شوند.

استاندار خراسان‌جنوبی فعال شدن بازارچه‌های مرزی را کمک به اقتصاد، ارتزاق و اشتغال منطقه دانست و بیان داشت: به جهت اهمیت موضوع در هر سطحی در داخل کشور و در افغانستان برای بازگشایی این گذرها پیگیری شد.

ملانوری در پایان خاطرنشان کرد: زیرساخت‌ها در هر سه گذرگاه آماده است و نواقصی که وجود دارد در حال رفع شدن می‌باشند و تلاش بر این است که هر ۳ معبر تا پایان تابستان بازگشایی شوند.

انتهای پیام/۳۴۰۳/ح


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =