آغاز عملیات اجرایی ۱۱ پروژه مسکونی ویژه محرومان در خراسان‌جنوبی

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: از آغاز سال جاری تاکنون تعداد ۴۷۰ واحد مسکونی در قالب ۱۱ پروژه مسکن ویژه محرومان و اقشار کم درآمد عملیات اجرایی آن در استان آغاز شده است.

علی‌اصغر آسمانی‌مقدم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند، اظهار داشت: یکی از اهداف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تأمین مسکن محرومان و اقشار کم‌درآمد از طریق تولید و احداث واحدهای مسکونی با فراهم کردن مشارکت و همکاری مردم، خیرین یا اخذ تسهیلات بانکی است.

وی بیان داشت: این نهاد با مطالعه و شناسایی مناطق مناسب برای احداث مجتمع‌های مسکونی و تولید انبوه در مناطق مختلف استان اقدام به تأمین زمین، تأمین منابع مالی، طراحی، نظارت بر اجرا و واگذاری می‌کند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: با توجه به اینکه محور اصلی تأسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخت مسکن محرومین، اقشار کم‌درآمد و اقشار متوسط جامعه بوده، این نهاد با تأمین منابع اعتباری اعم از تسهیلات بانکی و کمک‌هایی که از طرف دولت، حساب ۱۰۰ امام (ره) و اعتبارات داخلی در بودجه‌های سالیانه پیش‌بینی می‌شود مسئولیت برنامه‌ریزی، تأمین زمین، نظارت، و اجرای پروژه‌های مسکن شهری را عهده‌دار است.

احداث ۳۱۰ واحد مسکونی ویژه محرومان

آسمانی‌مقدم از احداث ۳۱۰ واحد مسکونی در این راستا در شهرهای استان در سال گذشته خبر داد و گفت: همچنین از آغاز سال جاری تاکنون تعداد ۴۷۰ واحد مسکونی در قالب ۱۱ پروژه عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

وی به طرح مسکن مهر اشاره کرد و یادآور شد: با تصویب و ابلاغ دولت اجرای طرح مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت استان به بنیاد مسکن محول گردید که این نهاد توانست با نظارت بر عملیات اجرایی طرح مسکن مهر و ارتقای کیفیت ساخت و طراحی مجتمع‌های بزرگ و کوچک مسکونی، تجاری و خدماتی در جهت اجرای بهتر این طرح، گام‌های مطلوبی بردارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی در راستای عملکرد این طرح در استان، افزود: تهیه طرح تفکیکی و آماده‌سازی ۱۴۸ هکتار در ۱۶ سایت، اجرای عملیات آماده‌سازی اراضی برای ساخت واحدها در ۶۴ هکتار در مهرشهر بیرجند، اختصاص قیر به شهرداری‌ها جهت کمک به تکمیل و آماده‌سازی سایت‌ها به میزان ۵ هزار و ۲۵۵ تن و اتمام عملیات ساخت ۸ هزار و ۲۸۸ واحد می‌شود.

فعالیت بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی در حوزه مسکن ملی

آسمانی‌مقدم مطرح کرد: وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تأمین مسکن، طرح اقدام ملی مسکن را در قالب احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه ‌ریزی کرده که در همین راستا مدیریت احداث ۱۳۸ هزار واحد از این برنامه را در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نهاده شده است.

وی اضافه کرد: عملکرد این طرح در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت استان تاکنون شامل شناسایی و اختصاص زمین به تعداد ۳ هزار و ۲۵۹ قطعه، ثبت‌نام ۷ هزار و ۵ نفر متقاضی، تأیید نهایی ۲ هزار و ۹۳۶ نفر از متقاضیان، واریز وجه توسط ۲ هزار و ۹۰۶ نفر از متقاضیان، عقد قرارداد متقاضیان با بانک توسط ۴۱۱ نفر، اخذ پروانه ساختمانی برای یک هزار و ۴۶۹ واحد، آغاز عملیات اجرایی برای یک هزار و ۴۵۲ واحد، اجرای فونداسیون برای ۶۷۶ واحد، اجرای اسکلت برای ۱۷۱ واحد و اجرای سقف برای ۸۷ واحد می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان‌جنوبی به اقدامات انجمن خیرین مسکن‌ساز با حمایت بنیاد مسکن در استان برای کمک به ساخت مسکن ویژه نیازمندان اشاره کرد و گفت: اقدام همه‌جانبه دولت و افراد خیر و نیکوکار در جهت رفع مشکل مسکن نیازمندان به‌طور مسلم چهره فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جامعه را تغییر می‌دهد و با افتتاح حساب ۱۰۰ امام (ره) سنگ بنای رفع معضل مسکن در کشور نهاده شد که در همین راستا انجمن خیرین مسکن‌ساز به صورت رسمی و در جهت نیل به اهداف خود مبنی بر تأمین و تهیه مسکن ارزان‌قیمت آغاز به‌کار کرد و با حمایت بنیاد مسکن در این استان تاکنون توانسته اقداماتی از جمله احداث یک هزار و ۱۸۵ واحد، ساخت و واگذاری ۶۸۲ واحد و در حال احداث بودن ۵۰۳ واحد مسکونی در استان اشاره کرد.

انتهای پیام/۶۹۰۲۷/ح


لینک منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − چهار =